Anul 2008 va readuce la modă look-ul anilor 80. Foarte la moda în sezonul de primăvară-vară vor fi rochiile mini și cele simple ușor cambrate. O noutate ar fi tendința pronunțată pentru rochii de culoare galben-lamâie, puțin mai dificile și nuanțele tari, precum: albastru electric, verde smarald și portocaliul. De asemenea, rămân la modă și nuațele de roșu.
Cumpăna dintre ani este și un prilej de a afla ce schimbări aduce Anul Nou. Oamenii folosesc acest moment pentru prognozarea vremii sau a recoltelor viitoare și pentru aflarea norocului. Fiecare zonă a țării are repertoriul obiceiurilor de Anul Nou propriu, dar cel mai bogat în manifestări folclorice este cel din Bucovina.
Revelionul la Iași va începe la ora 20.00 și se va încheia în jurul orei 2.00 unde vor cânta 6 trupe din care una locală și cinci internaționale, transmite corespondentul AMOS News.
În data de 31 decembrie Primăria Municipiului București prin ArCuB - Centrul pentru Proiecte Culturale al Capitalei vă invită în Piața Costituției să petrecem împreună Noaptea dintre Ani printr-un spectacol unic din care nu vor lipsi: muzica live, focurile de artificii și show-urile de lasere și lumini.
Cântăreața britanică Sophie Ellis-Bextor sosește la București în data de 31 decembrie pentru a susține un recital în cadrul evenimentului Revelion 2008 organizat de Primăria Municipiului București prin ArCuB - Centrul de Proiecte Culturale.
Primăria Municipiului București prin ArCuB - Centrul pentru Proiecte Culturale al Capitalei, vă invită pe 31 decembrie ora 19.00 în Piața Constituției la o petrecere cu muzică live, show-uri de lasere și lumini, proiecții și focuri de artificii spectaculoase. Invitata specială a serii este cântăreața britanică Sophie Ellis-Bextor.
În data de 31 decembrie Primăria Municipiului București prin ArCuB -Centrul pentru Proiecte Culturale al Capitalei vă invită în Piața Costituției să petrecem împreună Noaptea dintre Ani printr-un spectacol unic din care nu vor lipsi: muzica live, focurile de artificii și show-urile de lasere și lumini.
Moș Crăciun a sosit astăzi, la Palatul Victoria, însoțit de reni și spiriduși, pentru a aduce daruri copiilor cuminți.Micuții care s-au prezentat la întâlnirea cu moșul sunt copiii salariaților Guvernului și cei ai jurnaliștilor acreditați la Palatul Victoria. Aceștia au venit însoțiți de părinți și bunici.
Biletele pentru spectacolul susținut de Joaquin Cortés, pe 19 decembrie, la Sala Palatului, au prețurile cuprinse între 100 și 350 de lei, în funcție de locul ocupat în sală, se arată pe site-ul bilete.ro.
Cântăreața australiană Kylie Minogue și trupa britanică de rock Iron Maiden vor susține concerte la București în vara anului 2008, pe stadionul Cotroceni pe 17 mai, respectiv 4 august.
Vara anului viitor se anunță a fi cu adevărat “fierbinte” în ceea privește concertele cu vedete internaționale: până la dezvăluirea line-up-ului B’ESTIVAL, Emag!c Entertainment confirmă un nou nume în programul pe 2008 - Lenny Kravitz.
Începând cu ediția de anul viitor, festivalul B’ESTIVAL își va schimba numele în B’ESTFEST. Succesul primei editii a B'ESTIVAL – nouă artiști de top ca headlineri, 50.000 de participanți, duetul “monștrilor” Marilyn Manson și Alice Cooper - a atras atât atenția presei internaționale, cât și a celor mai importante asociații muzicale din Europa.
Trupa „Iris“ a ales să fie alături de arădeni de 1 Decembrie, Ziua Națională a României, oferind sâmbătă, începând cu ora 20.00, un concert pe terenul de sport al Colegiului Național „Moise Nicoară“ din municipiul Arad, informează corespondentul AMOS News.
Consilierul guvernatorului Băncii Naționale a României, Adrian Vasilescu, a declarat ieri, 27 noiembrie, că românii care lucrează în străinătate vor trimite 1,2 miliarde de euro în decembrie, cifra care va urca suma trimisă în țară în acest an la 6,3 miliarde de euro.
Muzeul Național de Istorie Naturală "Grigore Antipa" organizează duminică "Întâlnirea de duminică Viespile- prădători și constructori perfecți". Întâlnirea va avea loc începând cu ora 11.00.
Patinoarul Moghioroș se va redeschide, joi, începând cu ora 18.00. În cadrul evenimentului va avea loc un foc de artificii, iar atmosfera va fi întreținută de SISTEM, HiQ, RoMania și Andreea Bănică.
Trupa Scorpions va concerta în Capitala Culturală Europeană, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 20.45. Intrarea este liberă, transmite corespondentul AMOS News.
În perioada 25 – 28 octombrie 2007, s-a desfășurat la sala Teatrului "GONG" din Sibiu cea de-a patra ediție a Festivalului Național de Muzică Folk și Poezie – Sibiu 2007.
Datorită succesului pe care l-a avut în ultimii doi ani, Autoritatea Națională pentru Tineret organizează, în data de 26-27 octombrie, cea de-a treia ediție a evenimentului "Noapte Albă", transmite corespondentul AMOS News.
RadioLynx.ro și TRAVKA susțin luni, 22 octombrie, ora 13.00, la Cărturești, o conferință de presă organizată cu prilejul lansării celui de-al doilea album al trupei, "Vreau sa simt Praga".
Institutul Francez din București organizează astăzi, ora 20 concertul quartetului de jazz Regis Huiban (Franța) la Clubul Țăranului, intrarea este liberă, informează un comunicat de presă al Institutului Francez, remis AMOS News.
September, una dintre cele mai bune voci ale muzicii dance din Europa își va lansa noul album "Dancing Shoes" în cadrul unui turneu ce va cuprinde șapte orașe din România.
În perioada 11 – 12 octombrie 2007 s-a desfășurat la sala Teatrului Dramatic "Sică Alexandrescu" din Brașov prima ediția a Festivalului Național Concurs "CORONA FOLK".