. Acces...



Arhiva 2010

 
    09:22 PM / Feb 04, 2012    
 
   
   
Navigator 2010 

   Sumar știri 2010  
    » Informația zilei
    » La ordinea zilei
    » Editorial AN
    » Dixit
    » În oglinda retro...
    » Figura zilei
    » Topul Evenimentelor
    » Top VIP în presă


Președintele Indoneziei a semnat decretul de extrădare a lui Popa


  Știre | Ora: 16:43 | Data: 09. 09. 2010
Justiție Indonezia buton2
Președintele Indoneziei, Susilo Bambang Yudhoyono, a semnat, pe 25 august, documentul prin care Nicolae Popa va fi extrădat, a susținut, în direct la Realitatea TV, jurnalistul Robert Turcescu.

"Președintele Indoneziei a semnat documentul prin care domnul Nicolae Popa va fi extrădat în România. Procedurile din țara respectivă vor dura în jur de trei-patru luni de zile, dar documentul legat de extrădarea domnului Popa a fost semnat de președintele Indoneziei. El e  singurul care poate decide extrădarea", a spus Turcescu.

Turcescu a mai precizat că Popa a fost vizitat de comisia rogatorie, "dar a refuzat să dea declarații, dar procedura de aducere în țară a domnului Popa necesita ca această comisie să îl vadă în viu pe acest om".

Fostul director al Gelsor, Nicolae Popa,  a fost condamnat la 15 ani de închisoare, dar a reușit să fugă în Indonezia, acolo unde ar fi fost reținut în timpul campaniei prezidențiale din România de anul trecut. Autoritățile române au cerut extrădarea.




|

Comentarii

Afiseaza Ordoneaza
Page created in 0.57 seconds.