Președintele Consiliului Județean Neamț, Vasile Pruteanu, s-a întâlnit astăzi cu șefii instituțiilor de asistență socială din subordinea Directiei Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Neamț (în cadrul ședinței de Comitet Director a acestei Direcțiii care, la rândul ei, este subordonată CJ Neamț).
Vasile Pruteanu le-a cerut conducerilor acestor instituții speciale să manifeste maximum de exigență față de cheltuirea banului public și să depună toate eforturile (împreună cu personalul din subordine) pentru asigurarea unor condiții cât mai bune pentru asistații din aceste centre.
Președintele CJ Neamț a insistat pe respectarea meniului și a normei de hrană alocate, pe buna gospodărire a resurselor alocate pentru alimentație, pe aprovizionarea specifică de toamnă. De asemenea, Vasile Pruteanu a cerut exigență în relația cu furnizorii de alimente și a avertizat cu privire la riscurile potențialei acceptări a unor produse inferioare calitativ față de prevederile contractelor de achiziții.
Vasile Pruteanu a cerut șefilor de centre în care au loc investiții derulate cu cofinanțare de la Uniunea Europeană să colaboreze cu constructorii care realizează lucrări dar – ca viitori beneficiari – să fie atenți la rândul lor ca aceste lucrări să se încadreze în normele de calitate stabilite.
În fapt, toată discuția a fost centrată pe necesitatea bunei gospodăriri a acestor centre, a maximizării eficienței cheltuirii bugetelor alocate.
“Le-am spus, fără false menajamente, că nu ne putem permite să cheltuim niciun ban aiurea și nici să facem rabat de la calitatea serviciilor din aceste centre. Persoanele asistate – cu sau fără handicap – au fost și așa vitregite de soartă iar datoria noastră este să le asigurăm condiții cât mai bune, pentru ca, într-adevăr, fiecare centru în parte să reprezinte o familie pentru acești semeni ai noștri”, a precizat președintele Vasile Pruteanu.
Comentarii