. Acces...



Arhiva 2010

 
    08:52 AM / Feb 10, 2012    
 
   
   
Navigator 2010 

   Sumar știri 2010  
    » Informația zilei
    » La ordinea zilei
    » Editorial AN
    » Dixit
    » În oglinda retro...
    » Figura zilei
    » Topul Evenimentelor
    » Top VIP în presă


Alexandru RUȘI - Dinamica accidentogenă a lunii Februarie 2010


  Comentariu | Ora: 00:15 | Data: 05. 03. 2010
Social
Alexandru RusiA fost caracterizată de reduceri importante la toți cei trei indicatori de bază care sunt supuși analizei statistice de specialitate. Avem în vedere numărul accidentelor grave înregistrate în cele 28 de zile câte au alcătuit luna precedentă și, corespunzător acestora,  numărul decedaților, vătămaților grav și foarte grav ca și eventualele distrugeri de autovehicule și alte bunuri importante adunate în sacul evenimentelor de acest gen.

Cifrele sunt oarecum în dimensiunea faptelor raportate la condițiile meteo rutiere care au fost mai mult decât vitrege pentru întregul tablou meteo-rutier. Luna Februarie 2010 a fost una dintre cele mai dificile sub aspectul condițiilor amintite. Căderile abundente de zăpadă, fenomenele de viscol cu depuneri însemnate de nea, sub formă de suluri și troiene  pe șoselele, drumurile și străzile majorității localităților țării au determinat restricții voluntare masive ale mobilității parcului.

 Aici se cuvine să subliniem activitatea intensă a cadrelor poliției rutiere care, în pofida timpului deosebit de nefavorabil, au fost prezente la datorie și mulți oameni își datorează viața activității neobosite a acestora. Care nu le-au permis să plece la drum cu mașina neechipată corespunzător ori i-au oprit să ajungă în zonele deja blocate de viscol și de alte vehicule. La aceste elemente de prevenire efectivă s-a adăugat informarea permanentă asupra condițiilor de deplasare, drumurilor afectate, cele închise traficului, rutele ocolitoare și analiza evoluției condițiilor meteo-rutiere realizate de grupa de la Infotrafic!

 Socotim că facem un gest corect de recunoaștere a meritelor acestor oameni care, nu de puține ori, și-au pus propria viață în pericol. În aceste condiții, evident că și riscul producerii unor evenimente a fost serios diminuat. În decursul celor 28 de zile ale lunii precedente s-au înregistrat: 427 accidente grave cu 113 decedați și 419 grav și foarte grav răniți. Media zilnică a accidentului lunii Februarie 2010 a fost de 15,25 accidente cu 4 morți și respectiv 15 răniți grav. Cele mai numeroase și grave evenimente au avut loc în cea de-a patra săptămână, cea definită de intervalul luni 22 – duminică 28 Februarie, când  au fost înregistrate 126 de evenimente cu 26 de morți și 11 răniți.

Cele mai numeroase victime ale perioadei analizate au fost “opera” celor de la volan,  adică a conducătorilor de autovehicule. Din cele 427 accidente, 288 reprezentând 67 la sută, au fost generate de șoferi, amatori și profesioniști, în vreme ce pietonii culpabili, prin cele 115 accidente reprezentând 217 la sută, au ocupat locul al doilea. Nu trebuie să mire pe nimeni, dimpotrivă, semnalarea ce urmează ar trebui să fie un serios semnal de alertă pentru automobiliști, implicarea în evenimente cu consecințe dintre cele mai grave a nu mai puțin de șapte atelaje trase de cai și cinci determinate de prezența în trafic în condițiile săvârșirii de  ilegalități flagrante a unor bicicliști. În majoritate lor, accidentele determinate de aceste două categorii de participanți la trafic în condiții extrem de vitrege de timp, au fost cauzate de etilism, care a dus la deplasarea fără mijloace de semnalizare, neacordarea priorității altor vehicule ori neasigurării la schimbarea direcției de mers.

Se mențin aproximativ aceleași cauze de top ale evenimentelor provocate de unii conducători de autovehicule: viteza în exces sau viteza neadaptată la condițiile de aderență prezentat de stratul de rulare; negocierea irațională a curbelor; depășiri agresive lipsite de cel mai elementar bun simț al spiritului de autoconservare; neacordarea dreptului de prioritate unor participanți care se bucurau, prin lege, de acest drept. Și în Februarie 2010 s-au înregistrat accidente colective, cu mai mult de două victime, în județele: Ilfov, Arad, Bacău, Timiș, Argeș, Suceava și Constanța.

Semnalăm, cu titlu de exemplu, în speranța că cei interesați vor trage cuvenitele învățăminte, accidentul colectiv de la Poarta Albă, în care și-au pierdut viața patru persoane, alte opt fiind grav vătămate, accident cauzat de desprinderea unei roți ce echipa puntea unui autotir ce era în plină viteză. Accidentul cauzat de  unele cauze tehnice nu se întâlnește frecvent. El reprezintă, însă,  forma cea mai clară de nesocotire a dispozițiilor legale referitoare la munca de supraveghere, permanentă și serioasă, a gradului de siguranță tehnică prezentat de vehiculul exploatat. Și șoferul,  dar, mai ales, proprietarul mijlocului de transport, sunt chemați să fie cu multă luare aminte la aspectul tehnic arătat de vehicul. Nu-i de joacă, mai ales dacă ținem seama de condițiile tehnice de exploatare ale întregii rețele de drumuri naționale, exprese, europene și autostrăzi. Din cei 16.000 de kilometri, cât măsoară zestrea de care dispune România în acest sector, ultima verificare a celor de la Administrația Națională de Drumuri a evidențiat distrugerea unei suprafeț însumată la 260 de hectare. Enorm! Și, atenție, nu se pomenește nimic de cei 90.000 de kilometri de drumuri județene și comunale.

Iată motive de serioasă îngrijorare sub care debutează primăvara anului în curs. Fără pretenția de a anticipa rezultate descurajante, mai ales pentru cei care răspund de siguranța și disciplina rutieră a participanților, avertizăm asupra nebuniei pe care abia așteaptă să o încerce la volanul limuzinei primite, de la familia iubitoare și recunoscătoare că băiețelul sau fetița au trecut clasa ori au luat restanța, de actele iresponsabile ale amatorilor de adrenalină revărsată în exces, sau ale tinerilor ce vor să-și impresioneze noile cuceriri, etc. Toate aceste manifestări iresponsabile vor produce urmări grave și foarte grave. Poate noile radare vor fi, se vor dovedi, un mijloc redutabil de descurajare a vitezomanilor și, astfel, numărul evenimentelor rutiere se va reduce simțitor. Poate!

Legea rutieră continuă să fie, pe mai departe, o Cenușereasă. Puștimea de 18 ani ar trebui să aibă un cu totul alt regim juridic. După cum legea rutieră ar trebui să fie mult mai drastică cu recidiviștii!! Anul de ucenicie se dovedește a fi o glumă neinspirată prin cele câteva măsuri considerate de ei ca fiind discriminatorii. De fapt, în țara în care ofițerul de poliție este pălmuit de o așa zisă educatoare și formatoare de caractere și, drept urmare, el este sancționat, iar infractoarea liberă să plece unde dorește, nu credem că se mai poate pune problema seriozității actului de prevenire prin mijlocirea legii. Dacă cei care au judecat această pricină l-au sancționat pentru că nu a încătușat-o imediat și să nu a întocmit actul de constatare și dovedind cu martori actul de agresiune al pseudoprofesoarei, atuci au procedat corect. Orice altă motivație este nulă de drept și reflectă judecată de Moș Teacă!

Oricum, păcat, pentru că vor muri în continuare, în tot atâtea accidente rutiere, zeci, sute de oameni nevinovați! Așteptați numai firul ierbii, poienile smălțuite și astenia de primăvară!

 




|

Comentarii

Afiseaza Ordoneaza
Page created in 0.55 seconds.