Primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă, a anunțat, vineri, că dorește să ocupe un loc în conducerea centrală a PDL, fără însă a menționa pentru ce funcție va candida la congresul partidului, care va fi organizat în primăvara acestui an.
Falcă, care în prezent este președinte executiv al organizației județene din Arad și secretar executiv în Biroul Permanent Național al PDL, a spus că își dorește o funcție la nivel central „pentru munca depusă și pentru rezultatele obținute de PDL Arad".
„Eu sunt acum în conducerea centrală a partidului și e logic că îmi doresc să rămân în continuare în conducerea partidului. Sunt membru al Biroului Permanent Național și evident că îmi doresc să rămân în conducerea PDL și pentru munca pe care am depus-o eu până acum și pentru rezultatele organizației din Arad“, a declarat Gheorghe Facă, finul de cununie al președintelui Traian Băsescu.
Acesta a mai spus că declarația președintelui PDL Timiș, făcută la întâlnirea de la Arad a președintelui PDL Emil Boc cu membrii și simpatizanții partidului, când a anunțat că îl va susține pe Falcă pentru funcția de prim-vicepreședinte al PDL, a fost o surpriză.
„Pentru toți, declarația domnului Ostaficiuc a fost o surpriză. Și mă bucur că există astfel de aprecieri atât în organizația din Timiș și, așa cum a spus dânsul, și în alte organizații“, a susținut Falcă.
Comentarii