Publicat: 30 Ianuarie, 2017 - 17:49

Un eveniment de o importanță deosebită a avut loc în urmă cu câteva zile. In plin scandal provocat de dezvăluirile lui Ghiță referitoare la complicitatea dintre fostul șef de la SRI, Coldea, și încă șefa DNA, Kovesi, ambasadorul Klemm a dat un comunicat în care reafirma susținrerea totală (un veritabil avertisment pentru autorități) a  Codruței Kovesi și a luptei sale neabătute cu corupția.

Publicat: 29 Ianuarie, 2017 - 18:07

La Melbourne „ceasul” tenisului a fost întors în urmă cu un deceniu.Nu știu dacă cineva și-a imaginat, la debutul acestei ediții, că finalele - masculină și feminină - vor pune față în față, la Melbourne, vedete de acum un deceniu, când Federer, Nadal și surorile Williams dominau autoritar court-urile. Și finala dintre Federer și Nadal, și cea dintre Serena și Venus păreau prea frumoase pentru a putea fi și adevărate, mai ales în condițiile în care tenisul mondial nu a evoluat în direcțiile reprezentate de cei patru (cu excepția, poate, a Serenei).

Publicat: 23 Ianuarie, 2017 - 17:00

Cu siguranță, Klaus Iohannis va rămâne în istorie ca primul președinte care organizează și se pune în fruntea unei manifestații de protest al cărei obiectiv este răsturnarea propriului guvern! Nu chiar „al său” - ceea ce constituie adevăratul motiv al demersului violent. Pentru că până acum nu a găsit alte metode, mai constituționale, pentru a scăpa de el. Dar, vorba nemuritorului Gambetta, scopul scuză mijloacele .

Publicat: 20 Ianuarie, 2017 - 13:44

Vâlva făcută în jurul intenției Guvernului de a da niște ordonanțe referitoare le modificări ale Codului Penal și la grațieri (ucise în fașă de desantul prezidențial la Victoria) precum și demonstrațiile de stradă din mai multe orașe cu conștiință civică împotriva acestor reglementări ne arată că , la ora actuală, avem o problemă mai importantă decât resursele bugetare, decît dezvăluirile lui Ghiță referitoare la binom și trinom și chiar decât lupta cu corupția: antigrațierea!

Publicat: 17 Ianuarie, 2017 - 21:42

Așteptat cu sufletul la gură de întreaga suflare a comentatorilor, președintele Iohannis a fost punctual la întâlnirea anunțată după vestea trecerii în rezervă a lui Coldea. O să ne spună acum de ce - au exultat jurnaliștii prezenți la Cotroceni, abia așteptând să-i întoarcă zisele pe toate părțile.

Publicat: 16 Ianuarie, 2017 - 10:52

Am scris aceste rânduri în urmă cu zece ani. Mai exact pe 5 mai 2007. Nu pot decât să fiu uimit de cât de puține lucruri s-au schimbat între timp și cât de actuale rămân teme de dezbatere publică care fac acum un vârf de interes. Atunci Coldea se afla la prima „punere la dispoziție” în urma căreia a revenit nestingherit, continuându-și marșul triumfal spre apogeul de putere și manipulare la care a ajuns acum...

Publicat: 12 Ianuarie, 2017 - 10:48

Mă știam cu o hipertensiune pe care am dobândit-o în exercițiul cotidian al anilor de gazetărie practicați în ambele sisteme politice, care au numitorul comun al stressului cotidian. Am încercat să conviețuiesc pașnic cu ea, ajungând chiar să o sfidez (da de ce să iau atâtea pastile, când m-aș putea descurca și fără ele? - am cugetat eu într-un moment de irealism), pentru ca zilele trecute să capotez jalnic: o sincopă de niște secunde bune m-a desprins de realitate intr-un mod brutal. Reacția aproape instinctivă a fost să mă îndrept cât am putut de urgent la... Urgență.

Publicat: 6 Ianuarie, 2017 - 17:22

Dacă am trăi într-o țară cu adevărat democratică, ar trebui să ne întrebăm cîte zile vor mai trece până când Codruța Kovesi va demisiona și până când Florian Coldea va fi trecut în rezervă. Fără aceste două mișcări clarificarea scandalului care tinde să se transforme într-un veritabil incendiu și în care multe păsări decorative își vor pârli strălucitorul penaj, întârzie nepermis și profund păgubitor pentru întreaga clasă politică.

Publicat: 5 Ianuarie, 2017 - 12:04

Va rămâne, probabil, memorabilă secvența în care Dragnea și Tăriceanu, ca doi părinți fericiți, își conduc la început de an școlar odrasla emoționată spre sala de clasă, dându-i un ultim sărut de încurajare pe frunte...
Cam așa e văzut Sorin Grindeanu. Ca un elev care dă pentru prima dată piept cu instituția în care ar putea - teoretic - să ajungă până în clasa a patra. Desigur, părintele Dragnea s-ar fi sacrificat el însuși, dacă nu l-ar fi împiedicat o lege nedreaptă pe care abia acum încearcă avocatul (poporului) Ciorbea să o facă de râsul lumii juridice.