Cine ne sunt miniştrii - Monica Iacob Ridzi - Ministerul Tineretului şi Sportului

Monica Iacob RidziMonica Iacob Ridzi, noul ministru al Tineretului şi Sportului, s-a născut pe 30 Iunie 1977, la Petroşani, în judeţul Hunedoara şi este căsătorită.

Ridzi este preşedinte al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat-Liberal din Februarie 2008 şi a fost deputat în Parlamentul României din Decembrie 2004 până în Noiembrie 2007.

De asemenea, Monica Iacob Ridzi a îndeplinit mai multe funcţii la nivel politic.

Astfel:
Vicepreşedinte al Comisiei pentru Afaceri Europene a Parlamentului României - Ianuarie - Iunie 2007
Vicepreşedinte al Comisiei pentru Integrare Europeană a Parlamentului României - Mai - Decembrie 2006
Membru al Comisiei de Invătământ, Ştiinţă, Tineret şi Sport
Membru al grupului parlamentar de prietenie cu UNESCO
Membru al grupului parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii şi Irlandei de Nord
Membru al grupului parlamentar de prietenie cu Republica Argentina
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Judeţean al Partidului Democrat - Hunedoara - din 2005
Consilier judeţean în cadrul Consiliului Judeţean Hunedoara - Iunie - Decembrie 2004
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Naţional al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat, Departamentul pentru Relaţii Internaţionale - 2001 - 2006
Preşedinte al Biroului Permanent Judeţean al Partidului Democrat - Organizaţia de Tineret a Partidului Democrat, Hunedoara - 2001 - 2006
Consilier parlamentar - 2000 - 2004
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Judeţean al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat - Hunedoara - 1999 - 2001
Vicepreşedinte al Biroului Permanent Local al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat - Petroşani - 1999 - 2001
Secretar al Biroului Permanent Local al Organizaţiei de Tineret a Partidului Democrat - Petroşani  - 1998 - 1999
membru al Partidului Democrat - din 1997

Experienţă politică la nivel internaţional
1 Ianuarie 2007 - prezent – deputat în Parlamentul European, membru al grupului PPE-DE
Vicepreşedinte al Grupului de Lucru C al PPE-DE
Membru al Comisiei pentru bugete
Membru al Delegaţiei pentru relaţiile cu Republica Populară Chineză
Membru supleant al Comisiei pentru control bugetar
Membru supleant al Comisiei pentru ocuparea forţei de muncă şi afaceri sociale
Membru supleant al Delegaţiei pentru relaţiile cu Statele Unite
septembroe 2005 – 31 Decembrie 2006 – observator în Parlamentul European

Educaţie şi formare
Doctor în ştiinţe inginereşti, Universitatea din Petroşani, teza: “Evaluarea impactului economic al implementării reglementărilor legislative privind sănătatea şi securitatea în muncă în perspectiva aderării la Uniunea Europeană' (2007)

Licenţiată în ştiinţe juridice, Universitatea 1 Decembrie, Alba Iulia, Facultatea de drept (2003)

Licenţiată în ştiinţe economice, Universitatea din Petroşani, Facultatea de Ştiinţe (2000)

Inspector de resurse umane (Ministerul Muncii - 2002)

Competenţă în pedagogie, atestat emis de Ministerul Învăţământului (1999)

Atestat de limba engleză emis de Ministerul Învăţământului (1996)

curs de formare parlamentară, Şcoala Naţională de Administraţie (ENA), Strasbourg (organizat de Ministerul Afacerilor Externe, Franţa - 2006);

participantă la seminarul cu tema 'Tehnici de Transpunere Legislativă a Dreptului European' - Parlamentul României (martie 2005);

curs de specializare în domeniul Holocaustului, Şcoala Internaţională de Studii ale Holocaustului (Ierusalim-Israel, noiembrie 2003);

curs de specializare: ,,Contactul cu alegătorii, campania din uşă în uşă', organizat de Institutul Naţional Democratic (NDI) (România, noiembrie 2003);

curs de specializare: ,,Dezvoltarea Organizaţiilor Locale ale Partidelor Politice - Comunicare în Cadrul Organizaţiei', organizat de NDI (România, iulie 2003);

organizator şi moderator al seminarului cu tema: ,,Combaterea Traficului de Femei şi Crima Transfrontalieră în Balcani' (Grecia, iulie 2003);

absolventă a Şcolii de Administraţie Publică Locală - organizată de Partidul Democrat (2002-2003);

moderator la Masa Rotundă Balcanică cu tema ,,Necesitatea adaptării sistemului educaţional la nevoile de pe piaţa muncii din zona balcanică' (Slovenia, decembrie 2002);

curs de specializare: 'Train the trainers / Survey Methodology', organizat de NDI (România, mai 2002);

curs de specializare: 'Training in conflict - Resolution and Mediation', curs organizat de NDI (România, decembrie 2001);

lector pentru cursuri de specializare: 'Summer School in Campaign Training', sesiuni de cursuri organizate de NDI (România, iulie 2000).

Absolventă a 'Political Party Exchange Programm', cursuri organizate de NDI şi USAID, certificat de absolvire obţinut în iulie 2002 (1999-2002);

curs de specializare: 'Campaign Training for the Young Members of the Political Parties', curs organizat de Fundaţia 'Alfred Mozer' (România, septembrie 1999);

curs de pregătire: 'The Political Parties Exchange Program - Work Study Mission o­n Election Strategy and Campaign Management', curs organizat de NDI la Washington şi New York (octombrie-noiembrie 1999).

Implicare socială
Fondator al o­nG-ului “Democraţie pentru femei

domeniu: 
categorie: