CV-urile noilor şefi ai Poliţiei române, Gelu Drăjneanu şi Dumitru Sorescu

CURRICULUM VITAE

Nume/Prenume: Chestor de politie DRAJNEANU GELU

Data naşterii: 25 Octombrie 1960

Locul naşterii: judetul Ialomita

Cetăţenia/ Naţionalitate: română/română Studii: Facultate de Drept, 1994
Scoala de ofiteri de politie, 1985
Drept privat, 1995(curs postuniversitar)

Ocupaţii: Incadrat in Ministerul Administratiei si Internelor din 23.08.1985

PERIOADA DE ACTIVITATE

1985-1990 ofiter operativ si ofiter specialist III la Sectiile 12 si 13 Politie
1990-1991 sef Birou Politie Criminala
1990-1991 sef Birou(politie criminala) la Sectorul 2, Sectia 8 Politie
1991-1993 adjunct al sefului sectiei de politie la sectorul 2, sectia 8 Politie
01.05.-01.10.1993 ofiter specialist principal II la Brigada de Combatere a Crimei Organizate din Inspectoratul General al Politiei
1993-1997 ofiter specialist I si adjunct al sefului sectorului de politie la Sectorul 2 Politie
1997-1998 sef sector politie la aceeasi subunitate
1998-1999 adjunct al sefului Directiei Generale si sef al Diviziunii de Informatii la Direcţia Generală de Investigaţii a Criminalităţii
1999-2001 şef sector Poliţie la Sectorul 2 Poliţie
2001-2002 şef Direcţie la inspectoratul General al Poliţiei - Direcţia de Combatere a Crimei Organizate şi Antidrog
08.03.2002 - 10.02.2003 adjunct al Directorului General şi şef al Direcţiei Poliţiei Judiciare din Direcţia Generală de Poliţie a Municipiului Bucureşti
10.02.2003 - 27.11.2003 - prim adjunct al Directorului General al Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti
Începând cu 27.11.2003 este numit prim adjunct al Inspectorului General al Poliţiei Române

CURRICULUM VITAE

Nume/Prenume: Chestor de politie DUMITRU SORESCU

Data naşterii: 27.08.1950

Locul naşterii: judetul COVASNA

Cetăţenia/ Naţionalitate: română/română

Studii: Şcoala Militară de Ofiţeri de Poliţie Bucureşti 1972
Facultate de Drept, 1974
Curs postuniversitar, specialitatea Ştiinţe Penale 1989
Curs perfecţionare profil şef Serviciu Economic 1992
Curs de Experţi pentru combaterea spălării banilor murdari şi transferul ilegal de capital - Franţa 1995
Curs privind frauda bancară internaţională şi protecţia sistemului bancar - Anglia 1996
Curs „Principii şi norme de creditare” de 4 luni - Institutul Bancar Român 1998

Ocupaţii: Incadrat in Ministerul Administratiei si Internelor din 08.08.1972

PERIOADA DE ACTIVITATE

08.08.1972 locotenent la Inspectoratul General al Poliţiei Române - Direcţia Poliţiei Economice
01.09.1993 locţiitor şef Direcţie la IGP - Direcţia Combatere Criminalităţii Economice
01.01.1995 adjunct şef Direcţie Combatere Criminalităţii Economice
15.08.1996 Şef Direcţie Combatere Criminalităţii Economice
28.02.1997 Şef Serviciu la DGPMB - Serviciul relaţii Publice şi Secretariat
01.08.1999 Adjunct Şef Direcţie Economic IGP
01.12.2000 Adjunct al Inspectorului General al Poliţiei Române
01.02.2001 Prim Adjunct al Inspectorului General al Poliţiei Române
27.11.2003 Inspector General al Inspectoratului General al Poliţiei Române

domeniu: 
categorie: