Date biografice ale candidatului Uniunii Naţionale PSD+PUR Adrian Năstase la Preşedinţia României

Născut la 22 iunie 1950, în Bucureşti, este licenţiat al Facultăţii de Drept (1973) şi al Facultăţii de Istorie-Filosofie, secţia Sociologie (1978), din cadrul Universităţii Bucureşti. Doctor în drept, specialitatea Drept internaţional public (1987).

Jurist, cercetător la Institutul de Cercetări Juridice al Academiei Române (1973-1990); profesor asociat de Drept internaţional public la Academia de Studii Economice din Bucureşti (1977-1979; 1984-1985); visiting research-fellow la International Peace Institute - Norwegian Institute of International Affair (Oslo, 1980); Visiting fellow la Division of Human Rights and Peace (UNESCO, 1980); director de studii la Institutul Internaţional pentru Drepturile Omului de la Strasbourg (1984); profesor universitar de Drept internaţional public la Facultăţile de Drept a Universităţii Bucureşti (1990-1992), a Universităţii 'Titu Maiorescu', a Universităţii Creştine 'Dimitrie Cantemir' şi a Institutului de Drept şi Relaţii Internaţionale 'Nicolae Titulescu' (din 1992); profesor asociat de Drept internaţional public la Universitatea 'Sorbona' Paris I - Pantheon (1994); director de cercetare la Institutul Român pentru Studii Internaţionale (1994).

Membru în CPUN şi al Comisiei de politică externă a acestuia (9 febr.-11 mai 1990); membru al FSN (1990-1992), apoi membru al FDSN (din 1992), devenit PDSR şi apoi PSD.
Vicepreşedinte (aug. 1992-iul. 1993), preşedinte executiv al PDSR (iul. 1993-iun. 1997), prim-vicepreşedinte (iun. 1997-dec. 2000), preşedinte interimar (dec. 2000-ian. 2001) şi preşedinte (din 19 ian. 2001) al PDSR. Din 16 iunie 2001, în urma Congresului de fuziune PDSR-PSDR, preşedinte al Partidului Social Democrat (PSD).

Deputat de Bucureşti (20 mai 1990-31 iul. 1990), reprezentând FSN în parlamentul rezultat din primele alegeri legislative de după 1989. Cariera de parlamentar şi-a reluat-o în toamna lui 1992, când a fost ales deputat de Bucureşti pe lista PDSR, la 27 septembrie pentru legislatura 1992-1996; reales în aceeaşi calitate şi la alegerile din 3 noiembrie 1996 şi la cele din 26 noiembrie 2000.
În legislatura 1992-1996 a fost preşedinte al Camerei Deputaţilor (28 oct. 1992-nov. 1996).

În legislatura 1996-2000 a fost vicepreşedintele Camerei Deputaţilor; lider al grupului parlamentar PDSR; membru al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei. Membru fondator al Adunării Internaţionale a Parlamentarilor de limba franceză (1996).
Ales deputat de Bucureşti, pe listele Uniunii Naţionale PSD+PUR, la alegerile parlamentare din 28 noiembrie 2004.

Ministru al afacerilor externe (28 iun. 1990-16 oct. 1992) în guvernele conduse de Petre Roman şi Theodor Stolojan. Din 1992 are rangul diplomatic de ambasador.
Este prim-ministrul României, din 28 decembrie 2000.
Candidatura lui Adrian Năstase la alegerile prezidenţiale din noiembrie 2004 a fost oficializată în cadrul Congresului extraordinar al PSD din 27 august 2004, fiind aprobată şi de Congresul de constituire a Uniunii Naţionale PSD+PUR, din 9 septembrie 2004. Este primul candidat care, la 17 octombrie 2004, s-a înscris oficial în cursa prezidenţială prin depunerea la BEC a listei cu aproximativ 2 000 000 semnături de susţinere.

La alegerile prezidenţiale din 28 noiembrie 2004 s-a clasat pe primul loc, cu 4 278 964 voturi valabil exprimate (40, 94 %), intrând în al doilea tur, programat pentru 12 decembrie 2004.

Este căsătorit (soţia - Dana); are doi fii (Andrei şi Mihnea).
domeniu: 
categorie: