Fotbal: Wolfgang Schüssel îl învinge cu 3-0 pe José Manuel Durao Barroso

'Albii' echipei FC Europa, conduşi de cancelarul austriac, Wolfgang Schüssel, au câştigat, joi, la Viena, meciul disputat în compania 'albaştrilor' care l-au avut căpitan pe José Manuel Durao Barroso, preşedintele Comisiei Europene. Meciul disputat între şefi de guvern din ţările membre ale UE alături de foste glorii ale fotbalului de pe Vechiul Continent a constituit preludiul întâlnirii liderilor europeni cu omologii lor din America Latină.

Partida, disputată în sală, s-a încheiat la egalitate, 7-7, la sfârşitul timpului regulamentar de joc - două reprize a câte 30 de minute -, 'albii' adjudecându-şi victoria cu 3-0 după executarea penaltiurilor.

Meciul a avut loc în beneficiul proiectelor derulate în România şi Republica Moldova de organizaţia umanitară austriacă 'Strassenkinder in Not'.

În echipa FC Europa a evoluat şi un 'stranier' - preşedintele peruan, Alejandro Toledo Manrique.

Premierii turc - Recep Tayyip Erdogan -, croat - Ivo Sanader -, polonez - Kazimierz Marcinkiewicz au alergat pe teren împotriva colegilor din Slovenia - Janez Jansa -, România - Călin Popescu-Tăriceanu - şi Bulgaria - Serghei Stanişev.