In memoriam: Ulm Spineanu

Ulm Spineanu s-a născut în Bucureşti, la 3 martie 1943 şi a absolvit Institutul Politehnic Bucureşti în 1967. A urmat cursuri de specializare în fosta Republică Democrată Germană şi în Republica Populară Chineză, obţinând în 1977 titlul de Doctor în ştiinţe tehnice, specializarea mecanică fină.

Timp de trei ani (1967-1970) a lucrat ca inginer la Întreprinderea Mecanică Fină Bucureşti şi, între 1970-1980, a activat ca cercetător ştiinţific principal II la Institutul de Mecanică Fină Bucureşti. Între 1990-1988 a fost inginer-şef la Întreprinderea de Echipamente Aerospaţiale şi Aeronave Bucureşti, iar între anii 1990-1992 a fost inspector general al Ministerul Muncii şi Protecţiei Sociale.

În perioada 1992-1994 a fost director tehnic şi cercetător ştiinţific principal I la Institutul Mecanică Fină Bucureşti (apr. 1992-1994); vicepreşedinte al Fondului Proprietăţii Private (din sept. 1994).

A avut o activitate didactică universitară intensă în cadrul Universităţii Politehnice Bucureşti şi la Şcoala Naţională de Ştiinţe Administrative şi Politice. A fost invitat ca profesor la universităţi din Cracovia, Belgrad, Paris şi Moscova (1978-1980).

În 1991 a fost ales membru supleant al Biroului de Conducere, Coordonare şi Control al PNŢCD.
La alegerile din 3 noiembrie 1996, a fost ales senator de Dâmboviţa pe listele CDR, din partea PNŢCD.

La 11 decembrie 1996 a fost învestit de către Parlament ministru de stat, ministrul Reformei, funcţie pe care a deţinut-o până la 5 decembrie 1997, când a avut loc prima remaniere a Guvernului condus de Victor Ciorbea.

În februarie 1998 a fost ales lider al grupului PNŢCD din Senat în locul lui Radu Vasile, pentru ca pe 27 aprilie 1998 să fie ales vicepreşedinte al Camerei Superioare a Parlamentului României.

Pe 24 iunie 2004, Ulm Spineanu s-a înscris în Partidul Umanist Român, actualmente Partidul Conservator, în cadrul căreia a condus Departamentul de analiză macroeconomică, fiind şi membru al Biroului Permanent şi al Consiliului Naţional al acestei formaţiuni politice.

A fost preşedinte al Consiliul de Administraţie al Grupului Financiar Muntenia până la data de 13 iunie 2005, când a fost revocat din funcţie.

A fost preşedintel al UGIR 1903, membru al comitetului de conducere al Societăţii Române a Economiştilor SOREC şi profesor de macroeconomie şi economie generală la Facultatea de Studii Politice şi Administrative Bucureşti.

A publicat de-a lungul vieţii peste 80 de articole şi comunicări ştiintifice pe teme de economie şi tehnice, precum şi patru cărţi. Era căsătorit şi are trei fete.

domeniu: 
categorie: 
Autor: