Miniştrii care au fost la conducerea Ministerului Muncii, în ultimii 22 de ani

Amos NEWS vă prezintă cronologia miniştrilor care au fost la conducerea Ministerului Muncii de la revoluţie şi până astăzi. Respectiv, de la data de 5 ianuarie 1990 când, prin Decretul CFSN nr. 23/1990 s-a înfiinţat - sub titulatura Ministerul Muncii şi Ocrotirilor Sociale - instituţia care preia responsabilităţile din domeniul social.

Ministrul Muncii şi Ocrotirilor Sociale: Mihnea Marmeliuc (5 ianuarie - 28 iunie 1990);
 
La data de 28 iunie 1990, Ministerul Muncii şi Ocrotirilor Sociale devine Ministerul Muncii şi Protectiei Sociale;

Ministrul Muncii şi Protectiei Sociale: prof. univ. dr. Cătălin Zamfir (28 iunie 1990 - 30 aprilie 1991);
 
Mihnea Marmeliuc (30 aprilie 1991 - 16 octombrie 1991);

Dan Mircea Popescu (16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992);

Dan Mircea Popescu (19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996);

prof. univ. dr. Alexandru Athanasiu (12 decembrie 1996-17 aprilie 1998);
 
prof. univ. dr. Alexandru Athanasiu (17 aprilie 1998 - 22 decembrie 1999);
 
Smaranda Dobrescu (22 decembrie 1999 - 28 decembrie 2000);

Marian Sârbu (28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003);
 
Elena Dumitru (19 iunie 2003 - 14 iulie 2004);

Dan-Mircea Popescu (14 iulie - 28 decembrie 2004);

Gheorghe Barbu (29 decembrie 2004 - 5 aprilie 2007);

Bogdan Niculescu-Duvăz (14 iulie - 28 decembrie 2004);

ministrul Muncii, Familiei şi Egalităţii de Şanse Paul Păcuraru (5 aprilie 2007- 24 septembrie 2008);

Mariana Câmpeanu (25 septembrie 2008 - 22 decembrie 2008);

ministrul Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale Marian Sârbu (22 decembrie 2008 – octombrie 2009);

Mihai Constantin Şeitan (23 decembrie 2009 – 03 septembrie 2010);

Ioan Nelu Botiş (03 septembrie 2010 – 20 aprilie 2011);

interimatul la Ministerul Muncii a fost preluat în 22 aprilie de premierul Emil Boc;

Sebastian Lăzăroiu (iunie 2011 - 16 septembrie 2011).

Sebastian Lăzăroiu ocupase, din martie 2007 până la 1 mai 2011, poziţia de consilier prezidenţial la Departamentul de Planificare şi Analiză Politică al Administraţiei Prezidenţiale.

domeniu: 
categorie: