SIE - cinci directori în 17 ani

Serviciul de Informaţii Externe a avut de la Revoluţie până în prezent cinci directori: Mihai Caraman, Ioan Talpeş, Cătălin Harnagea, Gheorghe Fulga, Claudiu Săftoiu.

Şefii Serviciului de Informaţii Externe   
 
Mihai Caraman a fost adjunct al ministrului apărării naţionale şi comandant al CIE (18 ianuarie 1990 - 13 decembrie 1990). A ocupat postul de director al Serviciului de Informaţii Externe - SIE în perioada 13 decembrie 1990 - 9 aprilie 1992.

Ioan Talpeş - director al SIE (9 aprilie 1992 - 31 iulie 1997)

Cătălin Harnagea - director al SIE (31 iulie 1997 - 31 decembrie 2000)

Gheorghe Fulga - director al SIE  (12 februarie 2001 - 20 septembrie 2006)

Claudiu Săftoiu - director al SIE  (4 octombrie 2006 -  19 martie 2007)

Istoricul Serviciului de Informaţii Externe

La 12 noiembrie 1859, prin Înaltul Ordin de Zi nr. 83 s-a înfiinţat Statul Major General al Armatei, în cadrul căruia funcţiona "Secţia a II-a", considerată primul serviciu de informaţii al armatei române. În anul 1882, în cadrul Secţiei a II-a a fost înfiinţată Diviziunea a II-a - informaţii, cu trei subdiviziuni: contraspionaj, informaţii externe şi informaţii interne.

La 17 martie 1908, a fost adoptată o nouă lege a Poliţiei, în care se prevedea şi înfiinţarea Direcţiunii Poliţiei şi Siguranţei Generale (DPSG). Pentru prima dată, a fost reglementată munca informativă cu agentura şi folosirea personalului acoperit; din 1908 şi până în 1919 în fruntea DPSG s-a aflat Iancu Panaitescu. În anul 1917 a luat fiinţă Serviciul de informaţii si contrainformaţii, condus de Romulus P. Voinescu. La 22 iunie 1919 printr-un Decret-Lege de reorganizare a Ministerului de Interne, a fost constituită Direcţia Poliţiei si Siguranţei Generale, având în componenţa Serviciul Siguranţei şi Controlul Străinilor. La 13 martie 1924, prin Decretul nr. 999 s-a creat Consiliul Superior al Apărării ţării, prezidat de rege, cu atribuţii pe linia adoptării deciziilor de bază în domeniul apărării naţionale;

Din anul 1924 a funcţionat Serviciul Secret de Informaţii, care, începând cu luna noiembrie 1940, se va numi Serviciul Special de Informaţii (SSI); la conducerea acestuia s-au aflat, printre alţii,  Mihail Moruzov (1924-1940) şi Eugen Cristescu (12 noiembrie 1940-23 august 1944). La 30 august 1948, prin Decretul nr.221 a luat fiinţă Direcţia Generală a Securităţii Poporului (DGSP), în fruntea ei fiind numit generalul-locotenent Gheorghe Pintilie. La 30 martie 1951, prin Decretul nr.50, DGSP a fost transformată în Direcţia Generală a Securităţii Statului (DGSS); prin acelaşi act normativ a fost creată Direcţia A - Informaţii Externe.

Activitatea de informaţii externe a avut diverse subordonări, de la Ministerul Afacerilor Interne, la Consiliul Securităţi Statului (CSS), Departementul Securităţii Statului (DSS). La 8 februarie 1990, prin Decretul nr. 111 al Consiliului Frontului Salvării Naţionale, a fost reorganizat CIE (dată la care se aniversează ziua Serviciului de Informaţii Externe). La 13 decembrie 1990, Legea nr. 39 stipulează înfiinţarea SIE, subordonat Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT). 

La 6 ianuarie 1998 a fost adoptată Legea nr.1 privind organizarea, funcţionarea şi activitatea SIE, act normativ aflat în vigoare în prezent.

domeniu: 
categorie: