Universitatea Craiova-CFR Cluj 3-2 (0-2)

Oltenii au fost conduşi după primele 45 de minute cu 2-0 prin golurile înscrise de Daouda ’33 (aut.), Văsie ’45, După pauză oltenii au reuşit să se impună în faţa ardelenilor prin golurile înscrise de Pleşan în minutele ’49, ’90+1 şi Buhuş ’67. Universitatea Craiova a obţinut sâmbătă seara prima victorie din acest campionat în faţa nou promovatei CFR Cluj. Olteni au fost conduşi după primele 45 de minute cu 2-0 prin golurile înscrise de Daouda ’33 (aut.), Văsie ’45. La pauză a intrat pe teren parcă o altă echipă a Craiovei, care a reuşit să întoarcă scorul prin golurile înscrise de Pleşan în minutele ’49, ’90+1 şi Buhuş ’67. În prima repriză, puţinii suporteri prezenţi pe stadionul “Ion OblemencoŢ– aproximativ 5000- s-au arătat nemulţumiţi de jocul “Ştiinţei” fluierându-şi copios favoriţi. Artizanul victorie Craiovei a fost camerunezul Njock introdus de Rednic la pauză în locul lui Luţu. Universitatea Craiova a reuşit să egaleze în doar 20 de minute de reluare, prin Pleşan, lovitură liberă de la 22 de metri, şi Buhuş, voleu deviat uşor şi de Toma. După egalare, clujenii s-au trezit şi au avut câteva contra-atacuri periculoase, însă marile ocazii au aparţinut oltenilor. În primul minut al prelungirilor Pleşan a înscris cu capul şi a aruncat tot stadionul în aer. Bucuria lui Pleăan nu a ţinut mult pentru că arbitrul Anton Heleşteanu i-a acordat al doilşea cartonaş galben, pentru că internaţionalul Craiovei şi-a scos tricoul.