Banca Comercială Română (BCR) împreună cu Transfond au încheiat un parteneriat cu Cheque Dejeuner pentru emiterea facturilor electronice.
Cheque Dejeuner este a doua companie din industria tichetelor de masă care se înrolează în serviciul e-Factur@ pus la dispoziţie de Transfond prin intermediul BCR.
Serviciul de facturare electronică asigură atât emiterea facturilor cât şi arhivarea şi, respectiv, livrarea/transmiterea acestora integral în mediu electronic, înlocuind procesul similar desfasurat pe suport hartie.
e-Factur@ se bazează pe o aplicaţie unică securizată, la care se pot conecta atât emitenţii de facturi, cât şi destinatarii acestora. Documentele arhivate au valoare de document justificativ din punct de vedere legal, nefiind necesară tipărirea şi păstrarea acestora pe suport hârtie.
Serviciul e-Factur@ completează strategia companiilor de optimizarea costurilor, asigurând pe de o parte automatizarea procesului de facturare şi pe de altă parte, reconcilierea creanţelor şi diminuarea costurilor aferente procesului de facturare.
“BCR clasează serviciul e-Factur@ în gama produselor cu valoare adaugată oferite clienţilor corporate, pozitionând banca într-o nouă etapă în relaţia cu clientul. BCR are în plan şi dezvoltarea opţiunii de transmitere a facturii electronice prin intermediul serviciului internet banking către destinatarii finali”, a declarat Valentin Florin Galatanu, directorul executiv al Directiei Tranzactii Bancare din cadrul BCR.
„Consideram e-Factur@ un serviciu complet care ne va permite eficientizarea costurilor şi timpului aferent procesului de facturare, un mai bun control şi fluidizarea fluxului operaţional. De asemenea, la rândul nostru vom oferi partenerilor un acces mai rapid şi mai sigur la facturi şi avantajul că pot oricând consulta facturile arhivate. Avem convingerea că acest sistem va fi adoptat rapid de către clienţii şi afiliaţii noştri“, declară Elena Pap director general Chèque Déjeuner
Proiectul de dezvoltare a unor servicii de facturare electronică a fost realizat în strânsă legătură şi cu respectarea prevederilor SEPA, care menţionează facturarea electronică pe primul loc în cadrul Serviciilor opţionale suplimentare AOS (Aditional Optional Services), urmată de reconcilierea electronică a facturilor astfel emise, cu plaţile electronice aferente. Dezvoltarea serviciului s-a facut cu luarea în considerare a tuturor cerinţelor pieţei locale, în conformitate cu prevederile legislative relevante (Codul Fiscal, Legea Semnăturii Electronice, Legea Arhivarii Documentelor în Format Electronic, Legea Contabilităţii)”, a declarat Razvan Faer, Seful Departamentului Strategie si Marketing din Transfond.
Sistemul central al aplicaţiei este administrat în totalitate de către TRANSFOND, atât tehnic cât şi funcţional, astfel încât clienţii să îşi poată concentra/direcţiona eforturile către alte zone de business.
Avantajele imediate ale adoptării modelului propus sunt atât costurile reduse cât şi optimizarea proceselor interne, în condiţiile unei infrastructuri tehnologice performante şi în ale unor economii de scara considerabile. Aplicaţia de facturare electronică e-Factur@ este parametrizată pentru a procesa un volum de facturi cuprins între 50 şi 500 de mii zilnic, scalabil nelimitat.
Parteneriatul dintre BCR şi TRANSFOND în ceea ce priveşte serviciul e-Factur@ continuă astfel cea de-a treia direcţie de dezvoltare în domeniul serviciilor financiare bazate pe infrastructură tehnologică, pe lângă serviciile de plăţi interbancare şi linia de urgentă pentru carduri pierdute/furate (serviciul LUC).
Pe langa Chèque Déjeuner, BCR mai are semnate astfel de parteneriate cu încă două companii – EDENRED şi MegaConstruct.
Sursa: Bancherul.ro