Duminică, 27 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
„GARDA" moare, dar nu se predă!
Alte întâmplări pe "Drumul Kentului"

"Defecţiunea "rotiţei" Florică" pare să fi gripat motorul contrabandei.

"Scandalul Florică" devine, pe zi ce trece, "Parodia Florică". O bălmăjeală penibilă, compusă din minciuni sfruntate, negări, retractări şi un mare număr de prostii.
Un "erou" pe măsura "Evenimentului zilei" şi a specialiştilor săi în intoxicare.
Panică pe „Drumul Kentului" în Bulgaria
                                          

Sâmbătă, 26 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Să nu ne facem iluzii...
Astăzi - ziua "Z" în ofensiva împotriva corupţiei?
Cine-şi închipuie că o dată cu constituirea comisiei parlamentare, programată astăzi, corupţia din România va primi o lovitură mortală, se cam înşală.
Veritabila corupţie a început în românia în '90, pe vremea "valutei ieftine", a creditelor guvernamentale "generoase", a îngăduinţei generalizate, când întreprinzătorii din preajma puterii au "demarat" în trombă.
Marile averi, constituite ilicit, de acolo şi de atunci se trag, iar ele sunt temeinic disimulate în conturi străine.
"Challenge Day"- Capitala-n Carnaval
                                                     

Vineri, 25 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi ia alta
La "Dosarul corupţiei" se adaugă... Fila "Declaraţiei solemne" prezidenţiale!
"Cazul Florică" începe să devină... Clinic!
Una dintre sarcinile Comisiei Parlamentare va fi şi aceasta: să stabilească adevărul şi responsabilităţile în legătură cu geneza cazului. Pentru ca Justiţia să-şi poată spune şi ea cuvântul.
                                               

Joi, 24 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Dramă sau comedie: o listă... Pierdută - "Ceva nu pare tocmai în ordine" -
În atenţia organelor de anchetă : Ex comisarul şef, dl. Gen. Florică, a încălcat prevederile codului penal deci...
Săptămâna politică - Ofensiva împotriva corupţiei altora...
Cine vrea "capul" lui Năstase?
 

Marţi, 22 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

TRANZACŢIILE TRANZIŢIEI

NOŢIUNEA DE "BIŞNIŢĂ" ÎN ACCEPŢIUNEA DLUI CRISTOIU

Luni, 21 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Generalul contabil Florică s-a dat în stamba şi pe micul ecran!
Unde şi anunţă vestea cea mare: Va da în judecată “Libertatea"!
Cât despre darea în judecată —avem deviza noastră :
«La trebunal, monşer!»
Acolo — sperăm — nu mai "judecă" Cristoiu şi Petre Roman...

Un manager de succes — dl. Dan Petrescu — şi un model de succes — Mondeo
               

Duminică, 20 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
"Modelul românesc" face prozeliţi în Danemarca: "Golanii" danezi
Preşedintele Iliescu a revenit aseară din... turneul (ex-) iugoslav
Mişu Negriţoiu se implementează în Japonia
Ion Raţiu la bruxelles

Bill Clinton e cu noi: "Personal, sprijin acordarea clauzei pentru România!"
 

Sâmbătă, 19 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
"Precedentul Florică" şi criza de autoritate
Cea mai dificilă probă la care este supusă administraţia românească este aceea de a scăpa de funcţionarii incapabili sau corupţi.
Aşa că fraţilor, lăsaţi-o moartă, ori dacă n-o lăsaţi, faceţi de la început ce-aţi făcut prea târziu cu Mazilu : trimiteţi-i pe colonei şi generali ambasadori sau ataşaţi militari, cu leafă bună în valută, să-şi îngrijească reumatismele prin ţări mai calde.
Nu-i daţi afară pur şi simplu.
Mulţumiţi-le mai întâi!...
 

Vineri, 18 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Galeria profitorilor
Adevăratul scandal al corupţie poate fi şi acesta: specula cu case de la stat!

Mica "maşină mare" Mercedes W202, la start! Corespondenţă din Germania de la Octavian Andronic

Ministrul de interne îl acuză pe gen. Florică
 

Joi, 17 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Campaniile lungi şi dese, cheia marilor succese!
Marile afaceri marca "Cârciog"
Dacă Parlamentul este înzestrat cu urechi, atunci ar fi normal să audă.

Săptămâna politică - Perdeaua de fum

«Scandalul FLORICA» O BANALĂ AFACERE PENALĂ CĂREIA l-A IEŞIT LA IVEALĂ URZEALA POLITICĂ DE TIP SECURIST
 

Marţi, 15 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Tranzacţiile tranziţiei
Gangsterismul publicistic
 

Luni, 14 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
 Noutăţi pe «Drumul Kentului»
 Mai rămâne de închis o "poartă" prin care s-au scurs pagube de zeci de miliarde lei de la bugetul statului: Vama!
 Facem pariu că în laboratoarele "speciale" ale "Evenimentului zilei" se "toarnă" de zor alte "zguduitoare" cazuri?
 

Duminică, 13 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

"Panamaua „Florică"
Demascat de "Libertatea" şi speriat, din "ascunzătoarea" sa din munţi generalul bate în retragere;

 „Evenimentul Zilei“ rămâne în aer!
      Incredula suită de matrapazlâcuri a comisarului infractor iese la iveală.
 "Tinerama"‘ publică azi un document de o gravitate deosebită. Generalul lua sistematic bani cash de la arabi!
 Cineva trebuie să răspundă pentru tot scandalul acesta montat cu sânge rece şi cu iresponsabilitate.
        

Sâmbătă, 12 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta

«Cu mâinile murdare»
Comisarul Corrado Florică se dă în vileag
El dovedeşte — alături de alte documente, pe care vi le vom prezenta, de asemenea — că...
Generalul Florică e un escroc!

 

Vineri, 11 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Pe la o zi la alta
 Un "model" de manipulare şi diversiune:
 Filiera Garda Financiară-Evenimentul Zilei
  «Moţiunea Florică» a fost pusă la punct "în „laboratoarele" Evenimentul Zilei!

 Haiducul Florică s-a refugiat în munţi.
  Generalul are o firmă cu un arab!
 

Joi, 10 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta

 Celebra actriţă americană Jessica Lange face campanie împotriva acordării clauzei către România!

Ambasada româniei şl funcţionarii ei - mult prea preocupaţi cu problemele politicii globale -nu observă "amănuntul" şl nu informează, nici Externele, nici Guvernul , nici Preşedinţia

Săptămâna politică

         Sub flamura sindicalismului biruitor...

Dosar "L" - "Cazul Florică": Borfaş sau justiţiar?
 

Luni, 7 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
       Un scandal care va zgudui societatea politică românească - Filera Garda Financiară - "Evenimentul zilei" via Petre Roman
       Comisarul corupt strigă: săriţi hoţii!

      «Afacerea garda financiară - "Evenimentul zilei"» are şi un P.S.:
O parte din lista publicată ieri, care nu a fost adusă la cunoştinţa membrilor comisiilor reunite, a ajuns — prin intermediul dlui Petre Roman — direct la „Evenimentul zilei"!
Sa nu se mire nimeni când, prin aceeaşi filieră, documentele privind siguranţa naţională vor
Ajunge la "Corespondentul nostru din Washington" — Liviu Turcu (C.I.A.).
 

Duminică, 6 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
O grevă generală... Împărţită!
Salariul de bază minim brut-30.000 lei!
Capitala, de altfel, a fost mai afectată de ploaie decât de grevă...
La Bratislava ministrul de externe Meleşcanu a semnat documentele tratatului de prietenie cu Slovacia.
Enigmele revoluţiei
Cursa Rombac de Sibiu
 

Sâmbătă, 5 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
            Ziua întâia a... Grevei generale din „bucăţi"

Guvernul e "surprins" de declaraţia — apel a opoziţiei considerând că aceasta "salută efectele dezastruoase ale grevei" va fi un şoc deosebit de costisitor pentru populaţie

Alocaţia de stat pentru copii: 3500 lei!

 La bratislava... Ministrul de externe meleşcanu a semnat documentele tratatului de prietenie cu slovacia
 avem aceiaşi... Neprieteni!

 dl. Caius Traian Dragomir se... liberalizează!
 

Vineri, 4 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Greva de la metrou
Este sau nu ilegală greva? Cine plăteşte?
Sfânta mare neruşinare pe "Drumul Kentului"
Când incompetenţa şl corupţia îşi pun masca independenţei...
Rezultă că... „foştilor şefi ai Gărzii nu li s-a reproşat nimic. Au fost felicitaţi pentru activitatea depusă". Amin!

În premieră mondială fosta conducere a Gărzii a vrut să atace corupţia din interiorul ei...
        

Joi, 3 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

.

Marţi, 1 Mai, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Măcar atât - Senatorii vor vorbi în continuare mult şl ieftin

America, America - O vizită şi două holocausturi
Tranzacţiile tranziţiei - "Diversiunea" 1 mai
 

Luni, 30 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol , în 1993?

De la o zi la alta
Noul „Komintern“ la lucru
U.D.M.R. a fost la instructaj, la Budapesta

Ca un nou Komintern, guvernul de la Budapesta îşi direcţionează „secţiile" naţionale spre împlinirea obiectivului milenar: Ungaria mare cu orice preţ. Chiar şi cu acela al federalizării

 Iar UDMR-ul confirmă strălucit ideea mercenariatului politic.
 

Duminică, 29 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Succesele diplomaţiei originale - Omul nostru de la Washington
"Cuibuşorul de nebunii" al ambasadorului costă 4500 dolari pe lună !

Bancheriada - Aşteptam cu interes ca banca naţională sa facă cunoscuta lista persoanelor şi firmelor cărora li s-au schimbat la fixing, sume mai mari de 100.000 $ şi la ce au fost folosite.

Drumul Kentului - Traficul continuă nestingherit
6 din 10 restaurante arabe servesc la albirea banilor negri.
 

Sâmbătă, 28 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Scrisoare deschisă
Stimate domnule ministru Spiroiu,

Vă mărturisesc că am stat mult în cumpănă dacă să mă adresez dv. sau nu pe această cale. 
 

Vineri, 27 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Senatul şi a început săptămâna cu o...interpelare pe „Drumul Kentului"
Un ex-comisar se scuză!
O mostră crasă de penibilitate: laşitatea guvernului în luarea unei decizii tardive!
 

Joi, 26 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Guvernul ne promite bani mulţi
După ce a mărşăluit vreo 2 ani pe Drumul Kentului ex-comisarul General Florică, de la Garda Financiară, bate câmpii!
Cazul ,,Agroexport“
Ministerul Agriculturii loveşte din nou

Saptamana politica

 

Marţi, 24 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la un număr altul
Prima acţiune publicistică din cruciada anti-corupţie care ajunge la un liman de speranţă
«Drumul Kentului»

Documentul documentului

«Una dintre avuţiile cele mai de preţ ale imaginaţiei omeneşti?»
 

Luni, 23 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Musca violată de pe căciula furată
 

Ministerul Finanţelor a ieşit din letargie
Schimbare de gardă la Garda Financiară
"Considerîndu-se cu mâinile curate"... un comisar acuză!
Noul comisar general e... Colonel: Gheorghe Dănilă
Confesiunile dlui general Florică

 

Duminică, 22 Aprilie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la zi la alta
Vizita delegaţiei române la Washington
Convorbirile Clinton — Iliescu marchează un nou curs al relaţiilor romano — americane.
După lupte seculare... A fost adoptat Proiectul Bugetului! Pe 1993!!!
Bancheriada!
«Drumul Kentului» Nouă “Schemă” de distribuire a ţigărilor de contrabandă
 

Subscribe to Remember 1993