Publicat: 6 Iulie, 2018 - 23:22
Ultima echipă sudamericană rămasă, Brazilia, pleacă și ea acasă

Franta este prima semifinalista a Cupei Mondiale din acest an, reprezentativa pregatita de Didier Deschamps obtinand o victorie facila in "sfertul" cu Uruguay.
Partida a fost dominata cu autoritate de europeni, una in care sud-americanii au avut foarte putine sanse de a modifica tabela de marcaj.
Fara golgheterul Cavani, care l-a făcut pe Suarez de prisos, uruguayenii au inceput curajos, insa entuziasmul lor a fost domolit de francezi cu un pressing agresiv.
Formația condusă de Deschamps a deschis scorul in finalul primei reprize, Varane reluand excelent in plasa, cu capul, centrarea lui Griezmann la primul sut pe poarta din meci!
Cu un minut inainte de pauza Uruguayul a avut sansa egalarii, insa Lloris a intervenit fenomenal la un balon trimis de Caceres si a evitat golul.
Omologul său Muslera a incasat însă un gol neverosimil in minutul 62, atunci cand a scapat în poartă mingea șutată de Griezmann.
Franta invinge fara probleme un Uruguay lipsit de cel mai periculos om din atac si se califica in semifinala, acolo unde se va confrunta cu Belgia,  invingatoarea derbiului cu Brazilia.

Belgia este a doua semifinalista a Cupei Mondiale, echipa lui Roberto Martinez obtinand o calificare de senzație.
Belgienii au invins favorita Brazilia cu scorul de 2-1 si au scos ultima nationala non europeana din turneu.Scorul a fost stabilit de autogolul lui Fernandinho și de șutul imparabil al lui De Bruyne , brazilienii reducând din scor în repriza a doua prin Renato Augusto. Zbaterile lui Neymar s-au lovit sistematic de zidul făcut de Diavolii Roșii în fața unui Courtois în zi mare și cu un Felaini de care nu s-a putut trece.