Publicat: 29 Iunie, 2018 - 08:34

Tunisia a obtinut primele puncte, dupa ce a castigat partida cu Panama, din ultima etapa a Grupei G.
2-1 a fost scorul intalnirii dintre cele doua nationale, eliminate inca de dinaintea startului meciului.
Intr-un meci in care miza a fost doar locul 3 in grupa, Tunisia si Panama au oferit o prima repriza slaba, incheiata surprinzator cu avantajul nationalei din America Centrala pe tabela de marcaj.
Tunisienii au intors insa rezultatul in partea secunda, dupa reusitele lui Ben Youssef (min.51), cu o reluare din careul advers, si Khazri (min.66), dupa o actiune superba a lui Haddadi.
Tunisia incheia astfel grupa pe locul 3, cu 3 puncte, pe cand Panama paraseste intrecerea de pe ultimul loc, cu 0 puncte.

Belgia a castigat cu 1-0 intalnirea  cu Anglia, in ultima etapa din Grupa G 8.
In urma acestui succes, belgienii acumuleaza maxim de puncte si castiga grupa, urmand a intalni Japonia in optimile de finala ale turneului final din Rusia.
De partea cealalta, Anglia termina pe locul doi si va juca in faza urmatoare a competitiei cu Columbia.
Calificate de dinaintea meciului, cele doua nationale au dat impresia in prima repriza ca nu-si doresc primul loc pentru a evita o parte de tabel pe care se afla, printre altele, Brazilia, Franta si Argentina.
Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Adnan Januzaj, in minutul 51, cu o executie superba din interiorul careului.

Programul complet al meciurilor din optimile de finala de la Cupa Mondiala 2018.

30 iunie, ora 17:00 - Franta - Argentina (Kazan)
30 iunie, ora 21:00 - Uruguay - Portugalia (Soci)

1 iulie, ora 17:00 - Spania - Rusia (Moscova, Lujniki)
1 iulie, ora 21:00 - Croatia - Danemarca (Novgorod)

2 iulie, ora 17:00 - Brazilia - Mexic (Samara)
2 iulie, ora 21:00 - Belgia - Japonia (Rostov-pe-Don)
3 iulie, ora 17:00 - Suedia - Elvetia (Sankt Petersburg)
3 iulie, ora 21:00 - Columbia - Anglia (Moscova, Spartak