Publicat: 29 August, 2017 - 17:05

Sezonul de competiții de yachting la bărci mari se apropie de final. Duminică, 27 august, Regatta Callatis organizată de Black Sea Competition Sport Club și Black Sea Sailing Association, la Marina Eforie, a cincea regatta din Romania Cup 2017 și a doua etapă a Trofeului Black Sea Sailing, a încheiat cele două mari competiții, iar echipajul Incognito a obținut aurul la clasa ORC A pe toate cele trei podiumuri.
Tot la clasa ORC A, echipajul Simina a obținut locul al II-lea atât în cadrul Trofeului Black Sea Sailing cât și în Romania Cup, iar echipajul Setsail a câștigat locul al II-lea la Regatta Callatis, punctajul aducându-i pe podium pe locul al III-lea în cadrul Romania Cup.
La clasa ORC B, echipajul ambarcațiunii Constantza a obținut locul al II-lea în cadrul Trofeului Black Sea Sailing și prima poziție în Romania Cup, celelalate două locuri pe podium în Romania Cup fiind ocupate de echipajul Jackpot și, respectiv, Mac One. Mac One a reușit să obțină primul loc în clasamentul Trofeului Black Sea Sailing, iar Jackpot tot prima poziție dar la Regatta Callatis.
Clasa ORC C i-a avut pe cele trei podiumuri pe Hope 02, Tortuga și Getika. Rezultatele Regattei Calatis au definitivat pozițiile finale ale celor trei echipaje, poziții care au fost identice atât în cadrul Trofeului Black Sea Sailing cât și în cadrul Romania Cup: Hope 02 (locul I), Tortuga (locul al II-lea) și Getika (locul al III-lea).
Trofeul Black Sea Sailing a cuprins doua regatte: Poseidon- Balchik Dobrogea Cup International Regatta și Regatta Callatis, iar Romania Cup a fost formată din 5 concursuri: Poseidon- Balchik Dobrogea Cup International Regatta, Regian Maria Regatta. LifeHarbour Regatta, Bricul Mircea Regatta și Callatis Regatta.
Sezonul competițiilor de bărci mari se va încheia cu Campionatul Național Offshore 2017 care va cuprinde două etape, prima dintre ele desfășurându-se în perioada 8-10 septembrie, iar cea de-a doua în perioada 22-24 septembrie.