Publicat: 15 Septembrie, 2016 - 19:48

PROGRAM EVENIMENTE ZILELE BUCURESTIULUI

I.    LIVE!@PIATA CONSTITUTIEI

Concert Piata Constitutiei, sambata, 17 septembrie, 17.00-24.00 : Andra, Stefan Banica Jr, Zdob si Zdub, Holograf, Vunk, Bere Gratis, Sore, Loredana, Ruby, Connect-R, Gabriel Cotabita, Marcel Pavel, Ovidiu Komornyic, Proconsul, Phoenix sau Lidia Buble.
Teatru de strada@Piata Constitutiei , 17 septembrie, ora 15.00: Giant Clowns, Crazy Dolls, Giant Dolls, Light Dancers, The Butterflies, White wings,,Carnaval de Colores, Toys Stilt Walkers. 

II.    POVESTI DE BUCURESTI@PARCUL HERASTRAU– intrarea Charles de Gaulle 

Vineri, 16 septembrie 2016:

11:00 - 22:00 Targ de mestesugari: 
        (zona gastronomica, produse hand-made, statui vivante, animatori, mimi)
11:00 - 20:00 Parada costumelor de epoca 
11:00 – 20:00 Plimbari cu trasuri

Spectacole artistice

18:00-22:00   Program de folclor romanesc, minoritati si comunitati nationale
18:00 – 18:20 – Bucharest  Klezmer Band
18:22 – 18:42 – Minoritatea maghiara - Ansamblul. „Ordogborda” din Harghita 
18:44 – 19:04 – Minoritatea rroma - Ansamblul „Doina Dobrogei” din Medgidia
19:06 – 19:26 – Minoritatea albaneza - Ansamblul „Serenada” din Bucuresti/Craiova
19:28 – 19:48 – Minoritatea rusilor lipoveni – Ansamblul „Reabinuska” din Tulcea
19:50 – 20:10 – Minoritatea ucraineana - Ansamblul  „Kozacioc” din Suceava 
20:12 – 20:32 – Minoritatea greaca - Ansamblul „Ellas” din Bucuresti
20:34 – 20:54 – Comunitatea aromana - Ansamblul „Sarighiol de Deal” din Tulcea
20:56 – 21:26 – Ansamblul „Muresul” din Targu Mures
21:30 – 22:00 –Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava

Sambata, 17 septembrie 2016:

10:30 - 22:00 Targ de mestesugari
                        (zona gastronomica, produse hand-made, statui vivante, animatori, mimi)
11:00- 20:00   Parada costumelor de epoca 
11:00 – 20:00 Plimbari cu trasuri

Spectacole artistice

10:30 – 11:30 – Teatru pentru copii: Teatrul de animatie „Tandarica" – „Capra cu trei iezi”

Muzica de promenada din Bucurestiul interbelic 
11:45 – 12:10 - Orchestra de suflatori „Olimpia”

17:00-20:10   Program de folclor romanesc, minoritati si comunitati nationale, orchestre

16:50 – 17:20 – Solistii si Dansatorii TEATRULUI „STELA POPESCU”
17:22 – 17:42 – Minoritatea slovaca „Datelinka” din Bihor
17:44 – 18:04 – Minoritatea germana „Korona” din Brasov
18:06 – 18:26 – Minoritatea  turco-tatara „Qarasu” din Medgidia
18:30 – 18:50 – Minoritatea italiana „Siamo di Nuovo Insieme” din Iasi
19:00 – 19:30 – Ansamblul „Dor Transilvan” din Cluj
19:40 – 20:10 – Ansamblul „Tara Vrancei” cu Maria Murgoci din Focsani
20:20 – 22:00 Program Bucurestiul interbelic 
20:20 – 21:00 – Orchestra „Mundi Colour”, dirijor Daniel Jinga, invitati Ana Cebotari si Daniel Lazar
21:10 – 22:00 – Bucharest Ladies Orchestra, dirijor Ozana Barabancea

Duminica, 18 septembrie 2016:

10:30 - 22:00 Targ de mestesugari
                        (zona gastronomica, produse hand-made, statui vivante, animatori, mimi)
11:00 – 20:00 Parada costumelor de epoca
11:00 – 20:00    Plimbari cu trasuri 
17:30 –18:00 „Bataia cu flori” – este un obicei ce dateaza din anul 1890. Initial se serba in Duminica Floriilor, urmand ca in perioada interbelica sa fie celebrat de 10 mai, ziua regalitatii. Cu aceasta ocazie oamenii ieseau in strada, aruncand cu flori unii in altii. „Bataia cu flori” aduce in fiecare an culoare si veselie, motiv pentru care invitam bucurestenii sa mentinem viu acest obicei frumos.
Spectacole artistice

10:30 – 11:30 – Teatru pentru copii: Teatrul „Ion Creanga” – „De-as fi Scufita Rosie”
Muzica de promenada din Bucurestiul interbelic 
11:45 – 12:10 – Fanfara „Angely’s” din Bucuresti

17:00 – 22:00 Program Bucurestiul interbelic 
                       (romante, muzica de petrecere, melodii celebre din acea perioada)

17:00 – 17:40 – Silviu Biris si Bucuresti Band, invitat special Diana Matei
17:50 – 18:30 – Alesis
18:35 – 19:15 – Maria Buza si Taraful „George Patrascu”
19:25 – 20:10 – Marius Mihalache – Back to swing
20:20 – 22:00 – Orchestra Nationala „Valahia” , dirijor maestrul  Marius Zorila, cu Lavinia Goste, Ionut Ungureanu, Ovidiu Homorodean, Constantin Lataretu, Stefania Rares

 

III.    Teatrul Masca @ Parcul Herastrau, Aleea Michael Jackson | 16 – 18 septembrie | Teatrul Masca

Vant de primavara prin piersici – 17, 18 septembrie, ora 19.00
Distributia
Asteptarea – Anamaria Pislaru
Dragonul – Eugen Fetescu
Vant de primavara prin piersici – Dora Iftode, Cristina Panait,Laura Dumitrascu-Duica
Testoasa Lyn – Amalia Popa
Dansul sabiilor – Alina Craita
Taijiquan (Chinezii rosii) – Ioana Rufu, Massimiliano Nugnes, Robert Poiana
Soldatii de teracota – Sorin Dinculescu, Nicolae Punga
Pescarul – Alex Floroiu
Confucius – Valentin Mihalache
Realizatori
Scenariul si regia – Mihai Malaimare
Muzica – Razvan Diaconu , Lu Wei – Spring comes and goes
Coregrafia – Mirela Simniceanu
Scenografia – Sanda Mitache

Trecuta vreme a dragonilor – 16 septembrie, ora 19.00
Distributia
LAURENICUS – Laura Dumitrascu Duica
VALENTICUS – Valentin Mihalache
EUGENTUS – Eugen Fetescu
DESCHIZATORII DE DRUM – Ioana Rufu si Alex Floroiu
UMBRE – Marian Ciobanu,  Rosu Ion, Adrian Rotaru, Valentin Arapache, Aurel Jianu, Florin Bratosin
Realizatori
Scenografia – Anca Albani
Muzica – Razvan Diaconu
Scenariul – Anca Florea
Regia – Mihai Malaimare

IV.    Kids City 2016@Parcul Cismigiu 
Vineri, 16 septembrie 2016/ 17:00 – 20:00

30’ - 17:00 – 17:30 – Dance World 
45’ - 17:35 – 18:25 – Teatrul Lumea Veseliei –“ Aventurile lui Pinochio la circ”
30’ - 18:30 – 19:00 – Magicianul Fun- Boy
1h - 19:00 – 20:00 – Moment de circ profesionist

Sambata, 17 septembrie 2016/ 10:00 – 20:00

1h 15’ - 10:00 – 11:15 – Palatul National al Copiilor
10’ - 11:20 – 11:30 – Show Dance Art
45’ - 11:35 – 12:20 – Eduard Andrei Sandu si Nea Alecu
30’ - 12:30 – 13:00 – Dance World 
1h - 13:00 – 14:00 – Pauza
45’ - 14:00 – 14:45 – Teatru de papusi – “Papusi, papusi II”
30’ - 14:50 – 15:20 – Claudia Stroe – Magic Buble Show
20’ - 15:25 – 15:45 – Ana Dance
15’ - 15:50 – 16:05 – Sweet Dance Studio
30’ - 16:10 – 16:40 – Spectacol de Magie 30’ - 16:45 – 17:15 – Andra Gogan
30’ - 17:20 – 17:50 - Teatrul Lumea Veseliei “Jack si Haplea circarul”
40’ - 18:00 – 18:40 – Gasca Zurli
1h 20’ - 18:40 – 20:00 – Moment de circ amatori

Duminica, 18 septembrie 2016/ 10:00 – 20:00

1h 15’ - 10:00 – 11:15 – Palatul National al Copiilor
40’ - 11:20 – 12:00 – Spectacol de Magie
45’ - 15:05 – 12:50 – Andantino
1h - 13:00 – 14:00 – Pauza
45’ - 14:00 – 14:45 – Teatru de Papusi – “Caravana veseliei”
15’ - 14:50 – 15:05 – Shoe Dance Art
20’ - 15:10 – 15:30 – Ana Dance
35’ - 15:35 – 16:10 – Dance World
45’ - 16:15 – 17:00 – Eduard Andrei Sandu cu Nea Alecu
15’ - 17:05 – 17:20 – Sweet Dance Studio
55’ - 17:25 – 18:20 – Claudia Stroe – Magic Buble Show
35’ - 18:25 – 19:00 – Andra Gogan
1h - 19:00 – 20:00 – Momente de Circ Profesionist

V.    Targ de paine in Sectorul II al Capitalei/ Centrul Cultural Mihai Eminescu
Parcul National (bd. Basarabia), in perioada 15-18 septembrie 

VI.    Mozartissimo pe Bulevardul Artelor/ Bulevardul Unirii/ 16- 18 septembrie/ Centrul Cultural Casa Artelor 

Vineri, 16 septembrie:

17:00 – 18:30 Tineri solisti instrumentisti in Recital
18:30 – 19:45 – Cvartetul Elite Recital Mozartissimo
20:00 – 22:00 – Concert Extraordinar Mozart - Orchestra Simfonica Muntenia 
Dirijor Daniel Jinga

Sambata, 17 septembrie

17:00 – 18:30 – Tineri solisti instrumentisti in Recital
18:30 – 19:45 – Cvartetul Solartis – Recital Mozartissimo
20:00 – 22:00 – Concert Extraordinar Mozart - Camerata Classica 
Dirijor Tiberiu Soare

Duminica, 18 septembrie

17:00 – 18:30 – Tineri solisti instrumentisti in Recital
18:30 – 19:45 – Cvartetul ARTMUSIK– Recital Mozartissimo
20:00 – 22:00 – Concert Extraordinar Mozart - Orchestra Simfonica Bucuresti si Corul Accoustic 
Dirijor Jin Wang

Simfonii de vara – 16 -18 septembrie – Parc Coltea
Macheta Stagiunea Estivala – 16 – 18 septembrie – Parc Al. I . Cuza
Bucharest Music Film Festival – 9-18 septembrie – Piata Universitatii