Publicat: 5 August, 2014 - 13:00

Ediție aniversară a celui mai important festival muzical estival rezervat muzicii clasice, având de la început ca centru localitatea Sinaia, Festivalul International “Enescu şi muzica lumii” va cuprinde concerte și la Bușteni, Brașov, Sibiu și București, ce se vor desfășura în perioada 5 - 27 august 2014.

Cu peste 20 de concerte în program și mai mult de 500 de muzicieni invitați, Festivalul Internațional “Enescu şi muzica lumii” are deja un afiș impresionant, de nivel european. În colaborare cu stagiunea Vara Magică organizată la București de Lanto Communication, “Enescu şi muzica lumii” va aduce în fața publicului cele mai puternice orchestre de tineret din România, Franța, Moldova și Spania, alături de care vor evolua soliști de renume internațional.

Festivalul International “Enescu şi muzica lumii” –  5-27 august 2014 
                                        Editia a XV-a 
Marţi  5 august      - Sinaia – Sala Casino, ora 19 
                           Orchestra Naţională de Tineret a Spaniei
                                     Dirjor Lutz Köhler 
Richard Strauss -  Till Eulenspiegel, op. 28 
Joaquín Turina -  Sinfonía Sevillana, op. 23 

Jesús Guridi -  Diez Melodías Vascas 
Richard Strauss -  Suite de Der Rosenkavalier, op. 59 

Miercuri 6 august   - Bucureşti – Ateneul Român , ora 19
                        Orchestra Naţională de Tineret a Spaniei
                                   Dirjor Lutz Köhler 
Richard Strauss -  Till Eulenspiegel, op. 28 
Joaquín Turina -  Sinfonía Sevillana, op. 23 

Jesús Guridi -  Diez Melodías Vascas 
Richard Strauss -  Suite de Der Rosenkavalier, op. 59 

Joi  7 august     - Sinaia – Sala Casino,  ora 19
                       Generaţia mileniului lll  
                     Magor Szasz                        – contrabass
                     La pian Viorica Boerescu 
                    
         J. M. Sperger         - Sonata in Re major
         Hans Fryba            - Suita in stil vechi ( Allemande si Gigue)
         Giorgi Makhoshvili -  Regreps pentru contrabas solo
        Giovanni Bottesini -  Capriccio di bravura
        Peteris Vasks          -  Bass trip

       Cosmina Antonia Stancu   – mezzosoprană
     La pian   Violetta Stefanescu 

      Nicolae Bretan          - In parcul Luxemburg
      Tiberiu Brediceanu – Bade pentru ochii tai
      Nicolae Bretan        - Stelele-n cer
      N. Vaccai                - Aria” Ah!  se tu dormi svegliati”  din opera 
                                         Romeo si Julieta
     G.F.Haendel             - Aria “Pena tiranna”
     Fernando Obradors – Liedul “El vito” 
     Georges Bizet           - Habanera 
     Vicenzo Di Chiara   - “La Spagnola”
          
Vineri 8 august – Sinaia – Sala Casino, ora 19 
                     Generatia mileniului lll si muzica de cameră 
Dan Iulian Druţac , Beatrice Gagiu,  Gore Dumitriţa , Mădălina Ivancia, Irina Barbu, Izabela Ghergu , Mihaela Mitrofan , Marius Malanetchi 
La pian : Ioana Mândrescu 
Bach, Ravel, Vladigherov, Popper, Saint Saens, Ceaikovski 
Sâmbătă 9 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19 
                     Orchestra Romanian Sinfonietta 
                    Dirijor Horia Andreescu 
                   Solista Elisabeth Leonskaja – pian 
                       Seară  Ludwig van Beethoven 
                       Creaturile lui Prometeu ( fragmente)
                       Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19
                       Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Duminică 10 august – Braşov – Sala  Patria , ora 19 
                    Orchestra Romanian Sinfonietta 
                      Dirijor Horia Andreescu 
                      Solistă Elisabeth Leonskaja – pian 
                       Seară  Ludwig van Beethoven 
                       Creaturile lui Prometeu ( fragmente)
                       Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19
                       Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60
Duminică 10 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19 
                 Generatia mileniului lll
                  Radu Kis             - vioara 
                 Alexandru Bişoc – vioara
                Adriana Gabrian – vioara 
               Cornelius Zirbo    - violoncel
               Loredana Hreciniuc - oboi
              La pian Ioana Mândrescu  
Mozart, Bazzini, Wieniawski, Saint Saens, Paganini

                           Orchestra Junior 
           Dirijor Gabriel Bebeşelea 
           Solistă Maria Marica - vioară
  Leopold Mozart- Simfonia copiilor 
A.    Vivaldi        - Anotimpurile “Vara” 
W.A. Mozart – Simfonia nr. 29 

Luni 11 august – Sibiu – Sala Thalia, ora 19
                   Orchestra Romanian Sinfonietta 
                    Dirijor Horia Andreescu 
                   Solistă Elisabeth Leonskaja – pian 
                    Seară  Ludwig van Beethoven 
                       Creaturile lui Prometeu ( fragmente)
                       Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19
                       Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Luni 11 august- Sinaia-  Sala Casino , ora 19
                              Generatia mileniului lll     
                      Valentina Sviatlovskaia – vioara 
                      Adela Liculescu  - pian 
Eugene Ysaye – Trei sonate pentru vioară solo
L.van Beethoven – Sonata op.57, in fa minor, “Appassionata”
F. Liszt                   - Balada a doua în si  minor 
A. Skriabin            - Sonata nr. 4, in fa # major, op. 30,

Marţi 12 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19 
              Capodopere ale muzicii de cameră
               In memoriam Marius Nichiteanu
                     Liviu Prunaru – vioară
                      Valentina Sviatlovskaia – vioară
                      Cristian Ifrim         - violă
                     Andra Schlütter  – violă 
                     Cristian Andriş      - violă
                      Marin Cazacu        -violoncel 
                     Ştefan Cazacu       -  violoncel 
                     Maruxa Llorente  - pian 
Program :
                    Frank Bridge    - “Lament” 
                    R.  Schumann  - Cvintetul cu pian , op. 44
                   J.   Brahms        - Sextetul nr. 1, in Si bemol major, op. 18     
Miercuri 13 august – Bucureşti , Ateneul Român, ora 19
             Capodopere ale muzicii de cameră 
                      Liviu Prunaru – vioară
                      Valentina Sviatlovskaia – vioară
                      Cristian Ifrim         - violă 
                     Andra Schlütter  – violă 
                     Cristian Andriş      – violă
                      Marin Cazacu        -violoncel 
                     Ştefan Cazacu       -  violoncel 
                     Maruxa Llorente  - pian
Program :
                     Frank Bridge    - “Lament” 
                    R.  Schumann  - Cvintetul cu pian , op. 44
                   J.   Brahms        - Sextetul nr. 1, in Si bemol major, op. 18    
Joi 14 august – Sinaia - Sala Casino, ora 19
                           Generaţia mileniului lll
                             Andrei Licareţ – pian 
                   J. Haydn   - Variaţiuni in fa minor, Hob. XVll:6
                  J. Brahms  - Şapte piese fantezii, op. 116
                   Fr. Chopin – Sonata nr. 3, în si minor, op. 58
Vineri  15 august – Sinaia - Sala Casino , ora 19       
            Valentin Gheorghiu – pian 
           Roxana Gheorghiu     - pian 
                  Marin Cazacu       - violoncel 
      Dvorak, Ravel, Schubert, Ivanovici,  V. Gheorghiu 
Sâmbătă 16 august – Sinaia – Parcul D. Ghica, ora 19 
                De la clasic la divertisment 
                 ORT Brass ensemble     
                ORT Folclor ensemble                   
Duminică 17 august – Sinaia – Castelul Peles , ora 13   
De la clasic la divertisment 
ORT Brass ensemble        
Luni 18 august – Busteni – Centrul Cultural Aurel Stroe, ora 19   
                                   Orchestra Română de Tineret 
                                      Dirijor Cristian Mandeal 
 L.van Beethoven – Simfonia a V-a, în do minor, op. 67
 D. Sostakovici        - SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47
Luni 18 august – Sinaia - Sala Casino, ora 19 
           Avanpremieră la Concursul International “G.Enescu”
                              Octavian Lup – violoncel 
                             Mircea Dumitrescu – vioara 
                             Lika Bibileishvili        - pian 
La pian  Andrei Licareţ   şi Verona Maier   
       Bach,  Schubert, Paganini, Sarasate, Enescu, Beethoven, Liszt
Marţi 19 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19 
          Orchestra Română de Tineret 
                Dirijor Cristian Mandeal 
 L.van Beethoven – Simfonia a V-a, în do minor, op. 67
 D. Sostakovici        - SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47
 
        
Miercuri 20 august- Bucureşti – Ateneul Român, ora 19
          Orchestra Română de Tineret 
         Dirijor Cristian Mandeal 
  L.van Beethoven – Simfonia a V-a, în do minor, op. 67
 D. Sostakovici        - SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47
Marţi 26 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19 
                  Orchestra Naţională de Tineret a Franţei
                         Dirijor  Dennis Russell Davies 
                         Solista Maki Namekawa - pian
Program: 
   John Adams  - Chairman Dances
   Igor Stravinsky – Concertul pentru pian si orchestra de suflatori 
  J. Brahms   - Simfonia nr. 2 , in Re major, op. 73
Miercuri 27 august – Bucureşti –Ateneul Român, ora 19 
                Orchestra Naţională de Tineret a Franţei
                         Dirijor  Dennis Russell Davies 
        W.A. Mozart            - Maurerische Trauermusik
        Richard Strauss        - Poemul simfonic “Also sprach Zarathustra”, op. 30
       Thierry Escaich         - Suita simfonica din opera Claude
        pauza
       Camille Saint Saens  - Simfonia nr 3, în do minor, op. 78
                                         Solist la orgă Thierry Escaich 
Organizatori :
Primăria Sinaia
Centrul Naţional de Artă “Tinerimea Română”
Fundatia “Prietenii muzicii-Serafim Antropov”
Proiect cultural finantat de AFCN 
Parteneri asociati:
Filarmonica “G.Enescu” 
Lanto Communication
UCIMR 
Parteneri:
Primaria Sinaia, Centrul Cultural “Carmen Sylva”, Centrul International de conferinte “Casino“ Sinaia, Primaria Brasov, Asociatia Elite Art Club Unesco, Filarmonica Sibiu, Muzeul National “G.Enescu”, NOVA, SENIA Music, Asociatia Inceptum, Vizual Graph, Hotel Palace Sinaia, Hotel Piatra Soimului 

Parteneri media:
Radio Romania Cultural, Radio Romania Muzical