Publicat: 29 Martie, 2013 - 10:46

Peste 10 000 de elevi din toate județele României vor fi implicați în cadrul campaniei ,,O oră de istorie pentru Basarabia", proiect desfășurat sub egida Platformei Civice Acțiunea 2012 și Centrului pentru Cultură, Istorie și Educație în colaborare cu peste 120 de licee din țară.

Campania ,,O oră de istorie pentru Basarabia" se va desfășura în perioada 1-5 aprilie 2013, în timpul săptămânii ,,Să știi mai multe, să fii mai bun!" iar peste 300 de voluntari vor susține cursuri de informare asupra trecutului și prezentului provinciei românești Basarabia, dar și asupra realităților românilor de la Est de Prut cu scopul de a sesiza necesitatea implicării active a tinerilor în procesul de readucere a Basarabiei acasă.

,,Vrem să promovăm mesajul "Basarabia e România" dincolo de înscrisurile pe care le vedem în toată România. E nevoie ca tinerii să fie corect informaţ, iar numărul mare de elevi participanţi confirmă interesul crescut al acestora faţă de soluţionarea greșelilor istoriei. Aducerea românilor basarabeni acasă este un act de care cu toţii suntem responsabil nominal, nu doar politicienii”, a declarat Lulea Marius, co-preşedintele Platformei Civice Acțiunea 2012.
 Programul ,,O oră de istorie pentru Basarabia" a fost derulat cu succes anul trecut în fază-pilot în liceele din Botoșani, București și Suceava, astfel că, în acest an, va avea loc în toate județele României.
 Persoanele interesate să se înscrie în calitate de voluntari sau participanți în cadrul acestui proiect sunt rugate să ne contacteze la adresa contact@centrul-cultural-roman.ro. Programa de predare va fi pusă la dispoziţie tuturor lectorilor, alături de instrucţiunile proiectului.

 

Lista liceelor participante la Proiectul "O oră de istorie pentru Basarabia"
 
Nr.  |  Județ   |  Liceu
  
1 AB Liceul Teoretic Teiuș
2 AB CN Horea Closca si Crisan
3 AR C.C. Vasile Goldis Arad
4 IF Liceul Teoretic Branesti
5 IF Liceul Silvic Branești
6 GL Colegiul National AI CUZA Galati
7 IS Liceul Economic de Turism
8 IS CN Garabet Ibraileanu
9 DB Liceul Mihai Viteazu Visina
10 MS Colegiul Tehnic Tarnaveni
11 MS CN Popiu Targu Mures
12 BV Liceul Rupea
13 BV Fagaras - CN Stanca Doamna
14 B Colegiu Costin Nenitescu
15 B Mihai Viteazu
16 NT Colegiu Tehnic Transporturi
17 NT CN Calistrat Hogas
18 NT Targu Neamt - CN Stefan cel Mare
19 DJ Colegiul Obreja
20 DJ CN Elena Cuza
21 IL CN Mihai Viteazu
22 TL Liceul Moisil
23 BH Liceul Economic
24 BH Liceul Ion Ciorda Beius
25 PH Liceul N. Iorga - Valenii de Munte
26 OT CN AI Cuza - Corabia
27 AG CN Dinicu Golescu Campulung
28 B Liceul Teoretic ,,Al. Vlăhuţă"
29 B LICEUL DE METROLOGIE "TRAIAN VUIA"‏
30 B Colegiul Naţional ,,Sf. Sava"
31 B Colegiul Naţional ,,Gheorghe Lazăr"
32 B Colegiul Naţional de Informatică Tudor Vianu
33 B Colegiul Naţional bilingv George Coşbuc
34 B Colegiul Naţional Spiru Haret
35 B Colegiul Naţional Elena Cuza
36 B Colegiul Naţional Matei Basarab
37 B Colegiul Economic Viilor
38 B Colegiul National Mihai Eminescu
39 B Liceul Teoretic Marin Preda
40 B Colegiul National Iulia Hasdeu
41 B Colegiul Naţional Gh. Şincai
42 SB  Medias - Liceului Teoretic Axente Sever
43 BT Liceul Economic ”Octav Onicescu”
44 BT Liceul sanitar
45 BT Liceul pedagogic ”Nicolae Iorga”
46 BT Liceul ”Mihai Eminescu”
47 GL Liceul Teoretic Dunarea Galati
48 GJ Colegiul Economic "Virgil Madgearu" Tg.Jiu
49 NT Liceu Bicaz
50 DB Racari
51 HD Hunedoara - liceu informatica
52 VN Liceul auto Traian Vuia Focsani
53 MS Liceul economic TG.Mures
54 CT Licuel Teoretic Lucian Blaga
55 NT Colegiul Tehnic Petru Poni Roman
56 NT CN Petru Rares
57 TM Timisoara Vlad Tepes
58 VS Barlad CN GH. ROSCA CODREANU
59 AG Colegiul forestier Curtea de Arges
60 IS Liceul Tehnologic Lungani
61 AG  Colegiul National Zinca Golescu Pitesti
62 AG Colegiul National Ion C. Bratianu pitesti
63 AG Colegiul National Alexandru Odobescu Pitesti
64 AG Colegiul National Ion Barbu Pitesti
65 AB David Prodan Cugir
66 AB  I.D. Lazarescu
67 IS L.T „Vasile Alecsandri”
68 IS Colegiul național „Ștefan cel Mare” Hârlău
69 IS Colegiul Economic Administrativ Iași
70 IS  Colegiul Național „Costache Negruzzi”
71 GJ Tudor Vladimirescu Targu Jiu
72 GL Emil Racovita Galati
73 HD Deva - CN Decebal
74 Cv Intorsura Buzaului Lic. Mircea Eliade
75 Bz  Lic. Nicole Iorga Nehoiu
76 Bz Lic Margareta Stelian Buzau
77 Sv  Liceul Nicu Gane Falticeni
78 SV Liceul de arta Ciprian Porumbescu
79 SV Liceul Mihai Eminescu
80 SV Liceul Spiru Haret
81 SV Liceul Stefan cel Mare
82 SV Generala nr 9
83 DJ Colegiul National "Stefan Velovan''Craiova
84 IL Colegiul Național „Grigore Moisil” Urziceni
85 IL Liceul Tehnologic „Sfânta Ecaterina”, Urziceni
86 B Liceul Teoretic ,,M.Sadoveanu"
87 B Liceul Gheorghe Asachi
88 VS Liceul Tehnic "Mihai Eminescu" Barlad
89 VS Liceul Pedagogic "Al. Vlahuta" Barlad
90 VS Colegiul Tehnic "Marcel Guguianu" Zorleni      Pr0f. Negru  0746040810
91 VS Colegiul Tehnic"Al. I. Cuza" Barlad
92 VS       Colegiul National "Gheorghe Rosca Codreanu" Bârlad
93 VS Liceul Teoretic„Mihail Kogălniceanu”
94 VS Colegiul Economic „Anghel Rugină”
95 GL Colegiul "Costache Negri" Galaţi
96 GL Liceul Radu Negru Galaţi
97 OT Liceul teoretic petre Pandrea Bals
98 OT Liceul Iancu Jianu
99 OT Scoala Decebal Dobretu
100 OT Scoala Branet -localitatea Barza
101 OT Scoala Vulpeni
102 OT Scoala Baldovinesti
103 OT Scoala nr.1 Bals
104 SB Talmaciu
105 SB liceul Avram Iancu Sibiu
106 IF Liceul Dumitru Dumitrescu, Buftea
107 IF Liceul Barbu Stirbei, Buftea
108 IF Liceul Sportiv Clinceni
109 IF Horia Hulubei, Magurele
110 B Gheorghe Asachi
111 IF Pamfil Seicaru, Ciorogarla
112 BC Colegiul "Mihai Eminescu" - Bacau
113 BC Liceul "Spiru Haret" - Moinesti
114 BC Liceul "Grigore Tabacaru" - Hemeiusi
115 OT CN Vocational N. Titulescu Slatina
116 OT CN Ion Minulescu Slatina
117 OT CN Radu Greceanu Slatina
118 OT CN agricol Carol Slatina
119 BV CN Dr. Ioan Mesota
120      PH       Liceul Teoretic Filipesti de Padure
121    Plopeni  Colegiul Tehnic Gheorghe Lazar
122    Vâlcea    Liceul Sanitar
123    Vâlcea    Liceul Economic
124    Vâlcea    Liceul Pedagogic