Luni, 16 Iulie, 2018 - 10:50

Bineînțeles că toți aceea care n-au înghițit cu prea multă plăcere victoria francezilor de la Campionatul Mondial au în ceput să le caute nod în papură. Intre toate, cel mai la îndemână este ...originea jucătorilor care alcătuiesc „11”-le Cocoșului Galic.

Duminică, 15 Iulie, 2018 - 21:19
Geopolitica gazonului și-a spus cuvântul

Geopolitica  gazonului și- spus din nou cuvântul. În confruntarea dintre „marile puteri” și „micile puteri” fotbalistice au ieșit victorioase, așa cum se cuvine, primele. După 20 de ani de la cucerirea primului său titlu Franța recidivează în fața unui „copil teribil” care este Croația. Francezii au obținut cea mai clară victorie a lor din acest turneu. Mai categorică chiar decât o arată cifrele și în fața unui adversar practic epuizat de grelele încercări prin care a trecut până în această fază.

Duminică, 15 Iulie, 2018 - 11:25
Mercenarii din Balcani asediază castelul nobilimii france

Finala Cupei Mondiale 2018 se dispută între Franţa şi Croaţia duminică, de la ora 18.00, pe Stadionul Lujniki din Moscova. "Cocoşii" sunt în finala mondială după 12 ani, în timp ce croaţii sunt pentru prima dată într-o astfel de finală.

Este cea de-a 21-a ediţie a Campionatului Mondial, cea pe care șeful FIFA, Gianni Infantino, a declarat-o deja ca fiind cea mai reușită și mai prestigioasă din istoria competiției.

Sâmbătă, 14 Iulie, 2018 - 19:33
Belgia a învins de două ori Anglia în același turneu

Reprezentativa Belgiei a învins, sâmbătă, la Sankt Petersburg, cu scorul de 2-0 (1-0), selecţionata Angliei, în „finala mică” a Cupei Mondiale din Rusia.

Golurile au fost marcate de Meunier '4 şi Hazard '82.

Echipele:

Belgia: Courtois - Alderweireld, Kompany, Vertonghen - Meunier, Witsel, Tielemans (Dembele '78), Chadli (Vermaelen '39) - De Bruyne, Lukaku (Mertens '60), Hazard. Selecţioner: Roberto Martinez

Sâmbătă, 14 Iulie, 2018 - 09:57

Astăzi, în „finala mică”, pentru medaliile de bronz a Campionatului Mondial din Rusia se (re)întîlnesc naționalele Angliei și Belgiei, într-o reluare a meciului din grupă în care, fiind deja calificate, nu s-au întrebuințat, victoria revenind „rezervelor” belgiene, acordând însă englezilor  un culoar mai favorabil care, într-adevăr, i-a adus până în semifinale, fără prea multe emoții - exceptându-le pe cele din prelungirile cu columbienii.Cele două echipe, care se cunosc bine, au împărţit nu doar aceeaşi grupă la acest turneu final ci au foarte mulţi jucători care evoluează în cel mai bogat

Joi, 12 Iulie, 2018 - 00:00
Britanicii se vor bate din nou cu belgienii pentru medaliile de bronz

Deschizînd scorul în primele minute ale partidei printr-un superb gol înscris din lovitură liberă de Trippier, se părea că reprezentativa Albionului lua o opțiune decisivă pentru prezența sa în finală. Cu atît mai mult cu cât croații păreau obosiți după seria de prelungiri prin care trecuseră până atunci.Cu toate că au ratat câteva mari ocazii, britanicii n-au mai reușit să trimită vreun șut pe spațiul porții, cu excepția unei bare a lui Kane pe care însă regulamentul FIFA nu o consideră ca atare.

Miercuri, 11 Iulie, 2018 - 15:20
Anglia și Croația puteau fi, foarte bine, suplinite de Columbia sau Danemarca, dacă nu chiar de Rusia

Croatia si Anglia se vor intalni miercuri seara in cea de-a doua semifinala de la Cupa Mondiala, cele doua reprezentative urmand a-si disputa locul in marea finala de la Moscova. Este derby-ul „ruletiștilor”, ambele formații ajungând în această fază datorită...șansei: „ruleta” penalty-urilor le-a favorizat, pe englezi odată, în dauna Columbiei, iar pe croați de două ori, în dauna Danemarcei și Rusiei. Ar fi culmea ca și această întâlnire să fie decisă tot de la „punctul cu var”.

Miercuri, 11 Iulie, 2018 - 08:43

Avându-l în tribună pe președintele Macron, care primea felicitările regelui belgian de parcă el ar fi înscris golul lui Umtiti, Franța a făcut marele pas spre titlul mondial eliminând o Belgie cu un lot superior, dar cu dificultăți de asamblare care se făcuseră văzute încă din întâlnirea cu Japonia. Les Bleues se califică pe drept, urmând să se confrunte cu învingătoarea din celălalt derby, dintre o fostă campioană mondială (din 1966!) și o țară apărută pe hartă de mai puțin de un sfert de secol.

Duminică, 8 Iulie, 2018 - 11:12
Rămân în cursă 25 de jucători. Lukaku, Mbappe și Griezmann au șanse să-l detroneze pe Kane

Inaintea semifinalelor mai rămâmn în cursă pentru titlul de golgeter al CM de Fotbal din Rusia, doar Kane, Lukaku, Mbappe, Griezmann, Hazard, Stones, Modrici, Mertens, Rebic, Rakitic, Batshuay, Lingard, Badelj, Januzaj, Pavard, Mandzukic, Vertonghen, Fellaini, Chadli, Varane, De Bruyne, Maguire, Dele Ali, Kramaric și Vida.

Sâmbătă, 7 Iulie, 2018 - 19:47
Anglia a trecut ușor de Suedia.În schimb Croația s-a calificat după un meci de infarct

Reprezentativa Angliei a învins cu ușurință la Samara, cu scorul de 2-0, naţionala Suediei, şi s-a calificat în semifinalele.

Golurile au fost marcate de Maguire ’30 şi Dele Alli ’59.

Harry Maguire a deschis scorul cu o lovitură cu capul, după un corner executat de Ashley Young. Dele Alli a marcat tot cu capul, din cinci metri, după o centrare a lui Lingard.

Suedia: Olsen – Krafth (Jansson ’85), Lindelöf, Granqvist, Augustinsson – Larsson, Claesson, Ekdal, Forsberg (Olsson ’65) – Toivonen (Guidetti ’65), Berg. Selecţioner: Janne Anderson

Sâmbătă, 7 Iulie, 2018 - 11:03

Sambata sunt programate ultimele doua intalniri de la Cupa Mondiala, din faza sferturilor de finala. Reintra in joc tara gazda Rusia, care va înfrunta la Soci cu Croatia , campioana mondiala din 1966, Anglia va incerca o revenire in careul de asi eliminând Suedia
Programul  zilei:

17.00: Suedia - Anglia (Samara)

21.00: Rusia - Croatia (Soci)

Vineri, 6 Iulie, 2018 - 23:22
Ultima echipă sudamericană rămasă, Brazilia, pleacă și ea acasă

Franta este prima semifinalista a Cupei Mondiale din acest an, reprezentativa pregatita de Didier Deschamps obtinand o victorie facila in "sfertul" cu Uruguay.
Partida a fost dominata cu autoritate de europeni, una in care sud-americanii au avut foarte putine sanse de a modifica tabela de marcaj.
Fara golgheterul Cavani, care l-a făcut pe Suarez de prisos, uruguayenii au inceput curajos, insa entuziasmul lor a fost domolit de francezi cu un pressing agresiv.

Miercuri, 4 Iulie, 2018 - 08:38
Unde va întâlni Suedia, calificată prin victorie la limită cu Elveția

În ceea ce privește calitatea jocului, partida disputata la Moscova între selecționatele Angliei și Columbiei a fost una dintre cele mai slabe din faza eliminatorie, cele doua formatii preferand mult timp sa plimbe mingea departe de careuri, ocaziile de gol lipsind aproape cu desavarsire.
Englezii au deschis scorul in minutul 56, atunci cand golgheterul Kane a transformat un penalti obtinut tot de el, contestat vehement de columbieni, care au acuzat apoi arbitrajul si au exagerat la fiecare faza mai controversata.

Marţi, 3 Iulie, 2018 - 08:29

Deși Belgia pornea ca favorita certa in jocul cu Japonia, care era vazuta ca o victima sigura a jucatorilor pregatiti de Roberto Martinez in drumul spre confruntarea din sferturi cu brazilienii, niponii au produs o mare surpriză conducând cu 2 - 0, imediat după pauză, după un joc excelent, cu contraatacuri tăioase. Repriza secunda a fost  plina de dramatism. La doar 3 minute de la reluarea meciului, asiaticii au deschis scorul prin Haraguchi, care a finalizat un contraatac de manual.

Luni, 2 Iulie, 2018 - 12:18

Primul duel al zilei le va opune pe Brazilia și Mexic, de la ora 17:00. Brazilienii sunt favoriți în întâlnirea de pe Samara Arena, însă nu va avea o misiune ușoară cu trupa lui Osorio. Belgia și Japonia vor închide ziua de fotbal, de la ora 21:00.

Brazilia vs Mexic (de la ora 17:00), Samara Arena

Echipele probabile:

Brazilia: Alisson; Fagner, Thiago Silva, Miranda, Filipe Luis; Casemiro, Paulinho; Willian, Philippe Coutinho, Neymar, Gabriel Jesus

Luni, 2 Iulie, 2018 - 12:11

Dintre cei 92 de fotbaliști care au marcat goluri în această ediție a campionatului Mondial, au mai rămas în cursa pentru titlul de golgeterul ediției doar 46. Iată lista candidaților:

Luni, 2 Iulie, 2018 - 00:00

Nici nu începuse bine partrida dintre Danemarca și Croația că scorul era deja de 1 - 1! Danezii dechiseseră scorul prin Poulsen iar croații replicaseră prin Mandzukici. Se părea că vom asista la un nou festival de goluri, ca în meciul dintre Franța și Argentina. Nu a fost așa, ba mai degrabă partida a semănat cu cea dintre ruși și spanioli. Cel puțin până spre finalul prelungirilor, când la un henț în careu arbitrul a dictat penalty iar Modrici a ratat uluitor.

Duminică, 1 Iulie, 2018 - 20:36

.Spania a fost eliminata de la Cupa Mondiala chiar de catre tara gazda Rusia, după un meci lipsit de spectaculozitate în care spaniolii nu și-au arătat clasa, iar rușii au confirmat lipsa de formă. Calificarea în sferturi a fost decisă de loviturile de departajare, scorul fiind 1-1 dupa 120 de minute si 4-3 la loviturile  penalty-uri.
La loviturile de la 11 metri au marcat Smolov, Ignashevich, Golovin si Cheryshev, iar pentru iberici au punctat Iniesta, Pique si Sergio Ramos.

Duminică, 1 Iulie, 2018 - 11:22
Astăzi, Rusia va arăta dacă poate să emită pretenții

Prima zi a optimilor s-a încheiat cu partida dintre Portugalia și Uruguay, în care sudamericanii au demonstrat că sunt un team redutabil de care vor trebui să țină cont viitorii adversari. Omul meciului a fost Cavani care a marcat două goluri antologice, în timp ce Cristiano Ronaldo s-a străduit mult fără a reuși nimic. În sferturi Uruguay se va confrunta cu Franța.

Sâmbătă, 30 Iunie, 2018 - 19:46
Messi - inexistent!

Prima partidă din optimile competiţiei s-a încheiat cu un veritabil festival de goluri. Franţa a câştigat cu 4 - 3, dar o putea face la un scor mai mare, după marile ratări ale jucătorilor săi. Europenii au marcat prin Griezmann, min. 13, Pavard, min. 57 şi Mbappe, min. 64 şi 68. De partea cealaltă, Argentina a înscris prin Di Maria, min. 41, Mercado, min. 48 şi Aguero, min. 90+3.

Messi a jucat pe tot parcursul meciului, dar ca si âîn precedentele întâlniri, nu a arătat mai nimic. El s-a remarcat doar prin cele două pase de gol, la reuşitele lui Mercado şi Aguero.

Sâmbătă, 30 Iunie, 2018 - 07:55

După pauza de vineri, Campionatul Mondial de Fotbal din Rusia se reia cu meciurile din optimi:

Vineri, 29 Iunie, 2018 - 08:48

Prezentăm rezultatele complete ale meciurilor desfășurate în grupe și clasamentul golgeterilor:

Vineri, 29 Iunie, 2018 - 08:34

Tunisia a obtinut primele puncte, dupa ce a castigat partida cu Panama, din ultima etapa a Grupei G.
2-1 a fost scorul intalnirii dintre cele doua nationale, eliminate inca de dinaintea startului meciului.
Intr-un meci in care miza a fost doar locul 3 in grupa, Tunisia si Panama au oferit o prima repriza slaba, incheiata surprinzator cu avantajul nationalei din America Centrala pe tabela de marcaj.

Joi, 28 Iunie, 2018 - 10:26
Îl urmează Ronaldo și Lukaku

Nu mai puțin de 82 de fotbaliști din echipele prezente la Turneul final și-au înscris numele în tabelul marcatorilor.

Coreea de Sud - marea performeră a competiției

Miercuri s-a disputat ultimele partide din cadrul Grupelor E si F de la Cupa Mondiala 2018.

Mexic - Suedia 0-3(Augustinsson '50, Granqvist '62 - penalti, Alvarez '74 - autogol). Suedezii au câștigat în mpod neașteptat grupa, după un categoric 3 - 0 cu mexicanii, care erau favoriți. Dar, de-a dreptul miraculos, aceștia s-au calificat beneficiind de rezultatul-șoc din celălalt meci al grupei.

Miercuri, 27 Iunie, 2018 - 09:37

Rezultatele inregistrate marti in meciurile de la Cupa Mondiala 2018, clasamentele finale din grupele C si D si programul celor doua confruntari din optimi de miercuri.
Rezultatele de marti:

GRUPA C

Australia - Peru 0-2 .Sudamericanii au căștigat primul lor meci la Cupa Mondială. Nu le-a folosi însă la nimic.
Franta - Danemarca 0-0 . Cel mai plicticos meci al Mondialului. 90 de minute nu s-a întâmplat nimic pe teren.

Marţi, 26 Iunie, 2018 - 11:43
Franța și Croația sunt calificate

Nu mai putin de patru echipe se dueleaza pentru cele doua locuri ce asigura prezenta in optimile de finala ale intrecerii din Rusia: Argentina și Nigeria, Peru și Danemarca. Franța și Croația sunt deja calificate..

Iata programul zilei:

GRUPA C

17:00 Australia - Peru
17:00 Danemarca - Franta

Clasamentul : 1. Franta 6 puncte, 2. Danemarca 4 puncte, 3. Australia 1 punct, 4. Peru 0 puncte

GRUPA D

Marţi, 26 Iunie, 2018 - 10:02

Actuala ediție a CM Fotbal este unică până în prezent: nu s-a înregistrat nici un scor„alb”. În toate partidele s-au marcat goluri, iar în competiția pentru titlul de golgeter sunt deja înscrise nume mari. Iată cei 67 de marcatori:

5 goluri

4 goluri

3 goluri

2 goluri

Marţi, 26 Iunie, 2018 - 08:09
În grupele A și B s-au clarificat lucrurile: Egipt, Arabia Saudită, Maroc și Iran pleacă acasă

În Grupa B a Cupei Mondiale Spania şi Portugalia s-au calificat în optimile turneului final, în timp ce Maroc şi Iran sunt naţionalele care s-au clasat pe locurile 3 şi 4 ale grupei şi îşi iau rămas bun de la Campionatul Mondial.

La egalitate perfectă după două runde, Spania şi Portugalia s-au luptat în luni seară pentru şefia grupei. Campioana mondială din 2010 părea favorită, în condiţiile în care adversara, Maroc, era deja eliminată de la turneul final. Mai mult, iranieinii aveau şi ei şanse de calificare, astfel că se anunţa un duel de foc la Saransk.

Luni, 25 Iunie, 2018 - 10:31
Polonia se întoarce acasă cu coada între picioare

Rezultate înregistrate în meciurile de duminică:

GRUPA G

Anglia - Panama 6-1. Echipa britanică, ce părea oarecum dezorientată în prima întâlnire, din lipsa unui conducător de joc, s-a dezlănțuit în fața panamezilor și a făcut din Kane, cu un hat trick, golgeterul competiției.

Clasament: 1. Belgia 6 puncte, 2. Anglia 6 puncte, 3. Tunisia 0 puncte, 4. Panama 0 puncte.