Publicat: 1 Martie, 2018 - 11:01

“6,9 pe scara Richter” (r. Nae Caranfil), “Breaking News” (r. Iulia Rugină), “Fixeur” (r. Adrian Sitaru), “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor” (r. Emanuel Pârvu) și “Un pas în urma serafimilor” (r. Daniel Sandu) sunt cele cinci lungmetraje care intră anul acesta în cursa pentru trofeul Gopo, creația sculptorului Adrian Ilfoveanu, la categoria Cel mai bun film. 
23 de lungmetraje românești lansate în cinematografe în 2017 au fost luate în considerare de către juriu pentru desemnarea nominalizărilor celei de-a XII-a ediții a Premiilor Gopo. Câștigătorii vor fi anunțați în cadrul Galei Premiilor Gopo, care va avea loc pe 27 martie la Teatrul Național din Capitală.
La această ediție, cele mai multe nominalizări le-au strâns: “Un pas în urma serafimilor” (r. Daniel Sandu) - 15 nominalizări, “6,9 pe scara Richter” (r. Nae Caranfil) și “Aniversarea” (r. Dan Chișu) – 8 nominalizări, “Ana, mon amour” (r. Călin Peter Netzer), “Breaking News” (r. Iulia Rugină) și “Fixeur” (r.Adrian Sitaru) – 7 nominalizări. 
Pentru categoria Cel mai bun regizor, nominalizările sunt: Nae Caranfil pentru “6,9 pe scara Richter”, Călin Peter Netzer pentru “Ana, mon amour”, Iulia Rugină pentru “Breaking News”, Adrian Sitaru pentru “Fixeur” și Daniel Sandu pentru “Un pas în urma serafimilor”.
Diana Cavaliotti (“Ana, mon amour”), Voica Oltean (“Breaking News”), Ela Ionescu (“Dimineața care nu se va sfârși”), Cristina Flutur (“Hawaii”) și Ofelia Popii (“Portrete în pădure”) concurează pentru statueta acordată Celei mai bune actrițe într-un rol principal. La categoria Cea mai bună actriță într-un rol secundar, au fost nominalizate Carmen Tănase (“Ana, mon amour”), Simona Bondoc (“Aniversarea”), Diana Spătărescu (“Fixeur”), Rodica Lazăr (“Hawaii”) și Ana Ciontea (“Marița”).
Statueta Gopo pentru Cel mai bun actor într-un rol principal îi va reveni unuia dintre următorii protagoniști: Mircea Postelnicu (“Ana, mon amour”), Andi Vasluianu (“Breaking News”), Tudor Aaron Istodor (“Fixeur”), Alexandru Potocean (“Marița”), Șerban Pavlu (“Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”) și Vlad Ivanov (“Un pas în urma serafimilor”). În cursa pentru câștigarea statuetei acordate Celui mai bun actor într-un rol secundar intră Emanuel Pârvu și Lucian Ifrim (“Aniversarea”), Adrian Văncică (“Ultima zi”), Ali Amir și Ilie Dumitrescu Jr. (“Un pas în urma serafimilor”). 
Dintre documentarele de lungmetraj care au intrat în atenția juriului de nominalizări, vor fi supuse votului producțiile: “Brașov 1987. Doi ani prea devreme” (r. Liviu Tofan), “Eu sunt Hercule” (r. Marius Iacob), “Ouăle lui Tarzan” (r. Alexandru Solomon), Planeta Petrila (r. Andrei Dăscălescu), Procesul (r. Claudiu Mitcu) și Țara moartă (r. Radu Jude). 
La categoria Cel mai bun film european, criticii de film din juriul de nominalizări au votat pentru urmatoarele cinci titluri distribuite în cinematografele din România anul trecut: “Cealaltă parte a speranței” / “The Other Side of Hope” (r. Aki Kaurismäki), “Despre trup și suflet” / “On Body and Soul” (r. Ildikó Enyedi), “Dunkirk” / “Dunkirk” (r. Christopher Nolan), “Mister în Slack Bay” / “Ma loute’’ (r. Bruno Dumont) și  “(M)ucenicul” / “(M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov). 
Lista completă a nominalizărilor este disponibilă aici. 
Nominalizările la toate categoriile Premiilor Gopo au fost stabilite de un juriu de preselecţie alcătuit din profesioniști din domeniu: Nap Toader (regizor), Iuliana Tarnovețchi (producător), Barbu Bălășoiu (operator), Radu Corciova (scenograf), Gabriela Albu (exploatant) și criticii de film Irina Margareta Nistor, Cătălin Olaru, Cristian Mărculescu, Angelo Mitchievici, Ion Indolean.
După anunțarea nominalizărilor, aproximativ 450 de membri activi din industria cinematografică românească vor fi invitați să desemneze câștigătorii trofeelor Gopo 2018.
Acest lucru va fi realizat printr-un sistem de vot asigurat de prestigioasa firmă de audit și consultanță PwC România.

Gala Premiilor Gopo 2018 – ediția a 12-a este organizată de Asociaţia pentru Promovarea Filmului Românesc, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei, Babel Communications și Ministerului Culturii și Identității Naționale. 

Sponsori principali: Banca Transilvania, Audi România, Apa Nova București, Cellini

Sponsori: Aqua Carpatica, Domeniile Sâmburești, MAC

Parteneri: IQOS, Melkior

Servicii profesionale furnizate de: PwC Romania

Partener de monitorizare: Media Trust

Parteneri media: All About Romanian Cinema, A List Magazine, Cinefan, Cinemagia, Cinemap, Cinepub, Liternet, Movienews, News.ro, Noizz.ro, Scena 9, TV Mania, Unica, Viva, Ziarul Metropolis, Zile și Nopți

NOMINALIZĂRI PREMIILE GOPO 2018

CEL MAI BUN FILM (LUNGMETRAJ)
6,9 PE SCARA RICHTER (România, Bulgaria, Ungaria, 2017), Producător: Tudor Reu, Cristian Mungiu, Hristo Hristov (Mobra Films)
Regia: Nae Caranfil
BREAKING NEWS (România, 2017), Producător: Tudor Giurgiu, Oana Giurgiu, Bogdan Crăciun (Hai-Hui Entertainment)
Regia: Iulia Rugină
FIXEUR (România, Franța, 2016) Producător: Ana Maria Antoci, Adrian Silișteanu, Jean des Forêts (4 Proof Film)
Regia: Adrian Sitaru
MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR (România, 2016), Producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)
Regia: Emanuel Pârvu
UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR (România, 2017), Producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (HiFilm Productions)
Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN REGIZOR (LUNGMETRAJ)
6,9 PE SCARA RICHTER
Regia: Nae Caranfil 
ANA, MON AMOUR
Regia: Călin Peter Netzer
BREAKING NEWS
Regia: Iulia Rugină
FIXEUR
Regia: Adrian Sitaru
UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
Regia: Daniel Sandu

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Mircea Postelnicu pentru rolul Toma din filmul “Ana, mon amour”
Andi Vasluianu pentru rolul Alex din filmul “Breaking News”
Tudor Aaron Istodor pentru rolul Radu din filmul “Fixeur”
Alexandru Potocean pentru rolul Costi din filmul “Marița”
Șerban Pavlu pentru rolul Doru din filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor”
Vlad Ivanov  pentru rolul preotului Ivan din filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL PRINCIPAL (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Diana Cavaliotti pentru rolul Ana din filmul “Ana, mon amour”
Voica Oltean pentru rolul Simona din filmul “Breaking News”
Ela Ionescu pentru rolul Eva din filmul “Dimineața care nu se va sfârși”  
Cristina Flutur pentru rolul Ioana din filmul “Hawaii”
Ofelia Popii pentru rolul Vera din filmul “Portrete în pădure”

CEL MAI BUN ACTOR ÎNTR-UN ROL SECUNDAR  (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Lucian Ifrim pentru rolul Tudor din filmul “Aniversarea”
Emanuel Pârvu pentru rolul Sandu din filmul “Aniversarea”
Adrian Văncică pentru rolul polițist din filmul “Ultima zi”
Ali Amir pentru rolul Aid din filmul “Un pas în urma serafimilor”
Ilie Dumitrescu Jr. pentru rolul Olah din filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ ACTRIȚĂ ÎNTR-UN ROL SECUNDAR (ÎNTR-UN FILM DE LUNGMETRAJ FICŢIUNE)
Carmen Tănase pentru rolul mamă Toma din filmul “Ana, mon amour”
Simona Bondoc pentru rolul Valeria din filmul “Aniversarea”
Diana Spătărescu pentru rolul Anca Rășcanu din filmul “Fixeur”
Rodica Lazăr pentru rolul Viorica din filmul “Hawaii”
Ana Ciontea pentru rolul Maria din filmul “Marița”

CEL MAI BUN SCENARIU (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)
Nae Caranfil pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
Ana Agopian, Oana Răsuceanu, Iulia Rugină pentru filmul “Breaking News”
Claudia Silișteanu, Adrian Silișteanu pentru filmul “Fixeur”
Anca Buja și Cristi Eftime pentru filmul “Marița”
Daniel Sandu  pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ IMAGINE (LUNGMETRAJ)
Liviu Pojoni pentru filmul “Aniversarea”
Adrian Silișteanu (RSC) pentru filmul “Fixeur”
Silviu Stavilă pentru filmul “Meda sau Partea nu prea fericită a lucrurilor” 
Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”
George Dăscălescu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN MONTAJ (LUNGMETRAJ)
Dana Bunescu pentru filmul “Ana, mon amour”
Cătălin Cristuțiu pentru filmul “Breaking News”
Mircea Olteanu, Ștefan Pârlog, Andrei Dăscălescu pentru filmul “Planeta Petrila”
Ștefan-Ioan Tatu pentru filmul “Ultima zi”
Mircea Olteanu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN SUNET (LUNGMETRAJ)
Aleksander Simeonov, Tamas Szekely, Florin Tăbăcaru pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
Dana Bunescu, Andre Rigaut, Sophie Chiabaut, Cristinel Șirli pentru filmul “Ana, mon amour”
Liviu Lupșa, Marius Leftărache pentru filmul “Aniversarea”
Ioan Filip, Dan Ștefan Rucăreanu pentru filmul “Fixeur”
Daniel Soare, Mirel Cristea, Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEA MAI BUNĂ MUZICĂ ORIGINALĂ (LUNGMETRAJ)
Nae Caranfil, Bogdan Dimitriu, Liviu Mănescu pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
Răzvan Enciu, Ferenc Darvas pentru filmul “La drum cu tata”
Vladimir Cosma pentru filmul “Octav”
Jurjak, Ana Dubyk pentru filmul “Planeta Petrila”
Marius Leftărache pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CELE MAI BUNE DECORURI (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)
Andreea Popa pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
Alina Pențac pentru filmul “Aniversarea”
Bogdan Ionescu pentru filmul “La drum cu tata”
Călin Papură pentru filmul “Octav”
Adrian Cristea pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CELE MAI BUNE COSTUME (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)
Doina Levintza, Adina Bucur pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
Velica Panduru pentru filmul “Aniversarea”
Ana Ioneci pentru filmul “Hawaii”
Svetlana Mihăilescu pentru filmul “Octav”
Cireșica Cuciuc pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN MACHIAJ ȘI CEA MAI BUNĂ COAFURĂ (LUNGMETRAJ FICȚIUNE)
Cătălin Ciutu, Dana Roșeanu și Iulia Roșeanu pentru filmul “6,9 pe scara Richter”
Cristina Paul și Heike Ersfeld pentru filmul “Ana, mon amour”
Domnica Bodogan și Dana Roşeanu pentru filmul “Aniversarea”
Domnica Bodogan și Bianca Boeroiu pentru filmul “La drum cu tata”
Lidia Ivanov și Bianca Boeroiu pentru filmul “Un pas în urma serafimilor”

CEL MAI BUN FILM DE DEBUT (LUNGMETRAJ)
LA DRUM CU TATA
Regia: Anca Miruna Lăzărescu, producător: Daniel Mitulescu, Cătălin Mitulescu (Strada Film)
MARIȚA
Regia: Cristi Iftime, producător: Ada Solomon, Radu Stancu (Hi Film Productions)
MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITĂ A LUCRURILOR
Regia: Emanuel Pârvu, producător: Miruna Berescu (Asociația FAMart)
UN PAS ÎN URMA SERAFIMILOR
Regia: Daniel Sandu, producător: Ada Solomon, Ioana Drăghici (Hi Film Productions)

CEL MAI BUN FILM DOCUMENTAR
“Brașov 1987. Doi ani prea devreme”, producător: Demeter Andras Istvan, Nicolae Pepene (Muzeul Național de Istorie Brașov, Casa de producție TVR), regia: Liviu Tofan
“Eu sunt Hercule”, producător: Corina Gliga (Manekino Film), regia: Marius Iacob
“Ouăle lui Tarzan”, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions), regia: Alexandru Solomon
“Planeta Petrila”, producător: Anamaria Antoci, Hanka Kastelicova, Alina David (FilmLab, HBO Europe, HBO România), regia: Andrei Dăscălescu
“Procesul”, producător: Claudiu Mitcu, Ioachim Stroe, Robert Fita (We Are Basca SRL), regia: Claudiu Mitcu
“Țara moartă”, producător: Ada Solomon (HiFilm Productions), regia: Radu Jude

CEL MAI BUN SCURTMETRAJ
“Alb”, producător: Smaranda Sterian, Paul Cioran (Boom Film), regia: Paul Cioran
“Chers Amis”, producător: Valeriu Andriuță (Asociatia Cinemascop), regia: Valeriu Andriuță
“Cumulonimbus”, producător: Ana Maria Pîrvan (Storyscapes / Studio Set), regia: Ioana Mischie
“O noapte în Tokoriki”, producător: Natalia Gurău (UNATC "I.L.Caragiale" Bucureşti), regia: Roxana Stroe
“Scris/Nescris”, producător: Anamaria Antoci, Adrian Silișteanu (4 Proof Film), regia: Adrian Silișteanu

TÂNĂRĂ SPERANȚĂ
Ana Cântăbine pentru scenografia filmului “Offstage”
Serghei Chiviriga pentru regia filmului “Cel mai bun client”
Ștefan Iancu pentru rolul din filmul “Un pas în urma serafimilor”
Tudor Botezatu pentru regia filmului “Sechestrați fără voie”
Voica Oltean pentru rolul din filmul “Breaking News”

CEL MAI BUN FILM EUROPEAN
“Cealaltă parte a speranței” / “The Other Side of Hope” (r. Aki Kaurismäki), Finlanda, distribuitor: Independența Film
“Despre trup și suflet” / “On Body and Soul” (r. Ildikó Enyedi), Ungaria, distribuitor: Bad Unicorn
“Dunkirk” / “Dunkirk” (r. Christopher Nolan), Marea Britanie, Olanda, Franța, SUA, distribuitor: Vertical Entertainment
“Mister în Slack Bay” / “Ma Loute’’ (r. Bruno Dumont), Germania, Franța, distribuitor: Vito Film
“(M)ucenicul” / “(M)uchenik” (r. Kirill Serebrennikov), Rusia, distribuitor: Transilvania Film

 

Tag-uri Nume: