2 decembrie 2025

7 milioane de țigarete descoperite într-un container în Portul Constanța

Scales of Justice, Lady Justice, law library concept, Law books in the background.

Distribuie pe rețelele tale sociale:

Polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă, în cooperare cu inspectori vamali din cadrul Biroului Vamal Constanța Sud Agigea și lucrători din cadrul BCCO, au confiscat peste 350.000 pachete cu țigări nedeclarate aflate într-un container.

În data de 20.06.2025, în urma unor activități informative desfășurate de către polițiștii de frontieră, în cooperare cu inspectori vamali din cadrul Biroului Vamal Constanța Sud Agigea și polițiști din cadrul Brigăzii Combaterea Criminalității Organizate Constanța, au efectuat un control fizic comun asupra unui container sosit dintr-un stat nonUE către o țară din spațiul Schengen.

Conform datelor declarate și cuprinse în documentele prezentate autorității vamale, containerul conținea plăci ceramice.

În urma verificărilor s-a stabilit că documentele prezentate nu corespund cu realitatea, în fapt fiind descoperită cantitatea totală de 351.000 pachete de țigări, fără timbru accizabil, în valoare totală de aproximativ 9 milioane lei.

În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța învestit în cauză, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de folosirea de acte nereale și contrabandă, la finalizare urmând a fi luate măsurile legale ce se impun.
Comunicat de presă – Poliția de Frontieră

Sursa foto Pixabay