31 de familii aflate la limita sărăciei, ajutate financiar de voluntarii PCMN

Share

Campania "Caravana Bucuriei" desfasurata de voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului a ajuns si in comuna Oltina, din judetul Constanta. 31 de familii aflate la limita sărăciei, cu membrii bolnavi sau care se confruntă cu lipsa locurilor de munca din cauza zonei slab dezvoltate au primit din partea voluntarilor ajutoare materiale si financiare. De altfel, satul Oltina se confrunta cu o depopulare masiva cauzată de lipsa locurilor de muncă.

 

Voluntarii de la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului au vizitat fiecare familie in parte si au stat de vorba cu toti cei pe care i-au gasit acasa. Gazdele le-au vorbit voluntarilor despre problemele si neajunsurile lor.  "Ne descurcam cu alocatia fetelor, cu ajutor de pensie de 370 lei si cu ajutorul mamei 140 lei. Sotul meu lucreaza ca centralist la manastirea Strunga", a declarat o beneficiara a campaniei "Caravana Bucuriei".

Preotul Paroh Mihai-Marinel Closca, de la Parohia Otina, judetul Constanta, a declarat: "Avand in vedere faptul ca parohia noastra se confrunta cu niste greutati deosebite, fiind o parohie agrara, situata departe de toate centrele orasenesti, nu sunt locuri de munca! Aici, oamenii au mari greutati, au probleme, nu mai au animalele pe care le aveau inainte, nici locuri de munca. Actiunea caritabila a voluntarilor nu este una singulara si pentru asta trebuie sa multumim Inalt Preasfintitului Arhiespiscop Teodosie si Preafericitului Parinte Patriarh Daniel pentru ca, desi nesperat, ne vin ajutoare si din partea Bucurestiului, precum si de la alti oameni de bine. Copiii nu au nicio vina si asa cum este chemarea Mantuitorului Isus Hristos “Lasati copiii sa vina la mine!”, iata ca, acum, acest lucru se pune cumva in practica prin voluntarii Paraclisului Catedralei Mantuirii Neamului si le multumim din suflet ca au ajuns in mijlocul parohiei noastre!".

Danut Viorel Pruna, coordonatorul voluntarilor de la Paraclisul Catedralei Mantuirii Neamului, a afirmat: "O activitate care ne-a emotionat foarte mult, dat fiind faptul ca sunt cazuri sociale, cazuri cu probleme destul de mari. Ne-a impresionat mult prima familie la care am mers, ai caror copii aveau probleme grave de sanatate, unul dintre copii are un handicap sever, iar mama nu stia in ce directie sa mearga cu el, ce sa faca, avand venituri foarte mici, traind din ajutorul social. Pentru aceşti copii am venit cu un medic pediatru pentru a le evalua starea de sănătate şi pentru a-le facilita accesul la un spital de specialitate. Referitor la toate famiile pe care voluntarii le-au vizitat, acestea s-au bucurat pentru ca le-am oferit produse de strictă necesitate, produse care ii va ajuta pentru o perioada buna de timp sa aiba ce sa puna pe masa".

Toate actiunile voluntarilor de la Paraclisul Catedralei Nationale se desfasoara cu binecuvantarea Patriarhului Romaniei, Preafericitul Parinte Daniel, si sub coordonarea Arhim. Ciprian Gradinaru.

 

 

Tag-uri Geo: