Una dintre cele mai mari confederații sindicale, Cartel Alfa, susține că 40 de lei în plus la salariul minim, cât a anunțat Guvernul, nu acoperă nici măcar cheltuielile suplimentare pentru măști și alte elemente de protecție individuală, astfel că începând de marți vor fi declanșate proteste.
Guvernul are în vedere creșterea salariului minim brut pe țară garantat în plată pentru anul 2021 cu un nivel care să depășească rata inflației, respectiv cu 70 de lei brut, de la 2.230 de lei la 2.300 de lei brut/lunar, se arată într-o postare a Guvernului. Potrivit acestuia, Hotărârea va fi adoptată în ședința Guvernului din 30 decembrie 2020. Asta înseamnă că, anul viitor, cineva plătit cu salariul minim pe economie va primi, în mână, 1.386 lei, în loc de 1.346 lei, cum e în prezent.
Cartel Alfa a transmis că "nu acceptă acest furt din munca lucrătorilor" și decide declanșarea unei serii de acțiuni de protest, având ca scop creșterea veniturilor lucrătorilor. Acțiunile de protest ar urma să înceapă marți, de la ora 10.00, printr-o acțiune de pichetare a Ministerului Muncii.