Hochei pe gheaţă: Phoenix Coyotes a făcut spectacol cu San Jose Sharks

În cel mai spectaculos meci al serii din Liga Nord Americană de hochei pe gheaţă (NHL), Phoenix Coyotes a surclasat pe San Jose Sharks cu 8-0 după o evoluţie perfectă a echipei gazdă. NHL

Edmonton Oilers – Vancouver Canucks 2-6, au marcat Marc Antoine Pouliot şi Shawn Horcoff, respectiv Jan Bulis, Daniel Sedin, de două ori, Sami Salo şi Mathias Ohlund, de două ori.

Buffalo Sabres – Atlanta Thrashers 4-1, au marcat Daniel Briere, Jason Pominville şi Thomas Vanek, de două ori, respectiv Glen Metropolit.

Toronto Maple Leafs – Ottawa Senators 2-3, după prelungiri, au marcat Alex Steen şi Boyd Devereaux, respectiv Dean McAmmond, Chris Kelly şi Chris Phillips. Gazdele au deschis scorul şi au condus cu 2-1 până cu circa două minute înainte de finalul timpului regulamentar pentru a fi egalate şi învinse în prelungiri.

New York Islanders – New Jersey Devils 0-2, au marcat Brian Rafalski şi Patrik Elias.

New York Rangers – Washington Capitals 4-1, au marcat Petr Prucha, de două ori, Michael Nylander şi Darius Kasparaitis, respectiv Ben Clymer.

Tampa Bay Lightning – Montreal Canadians 3-1, au marcat Brad Richards, Vaclav Prospal şi Filip Kuba, respectiv Alexander Perezhogin.

St. Louis Blues – Colorado Avalanche 2-0, au marcat Keith Tkaciuk şi Lee Stempniak.

Nashville Predators – Boston Bruins 5-0, au marcat David Legwand, Shea Weber, Jerret Smithson, Paul Kariya şi Josef Vasicek.

Phoenix Coyotes – San Jose Sharks 8-0, au marcat Jeremy Roenick, de trei ori, Zbynek Michalek, Shane Doan, Travis Roche, Ladislav Naghy şi Mike Comrie.