Regrete pentru Rodica Tapalagă

UNITER – Uniunea Teatrala din Romania isi exprima profunda tristete la disparitia celei ce a fost actrita RODICA TAPALAGA.

"Domnia Sa va ramane in memoria teatrului romanesc prin activitatea artistica, distinctie si pasiunea profesionala.
Dumnezeu sa-i odihneasca sufletul in pace!"

 

CV RODICA TAPALAGÃ

1959 – Absolventă a Institutului de Teatru „I. L. Caragiale” din Bucureşti

ROLURI INTERPRETATE în teatru

Teatrul Naţional Craiova

ELIZA DOOLITTLE - Pygmalion de G.B. Shaw; regia: Vlad Mugur
LIUBA SESTOVA - Tânara Garda de Fadeev; regia: Vlad Mugur
ELEVA - Steaua fără nume de M. Sebastian; regia: A. Moldovan
VALIA - Poveste din Irkutsk; regia : Radu Nicolae
ADA - Passacaglia de Titus Popovici;
FATA IN ALBASTRU - Celebrul 702 de A. Mirodan; regia: Radu Miron

1964 Teatrul Nottara, Bucureşti

COLOMBE - Colombe de J. Anouilh; regia: Sanda Manu

1961-1977 Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti

FIMA - Copiii Soarelui de M. Gorki; regia: Lucian Pintilie, Liviu Ciulei
ORTANSA - Proşstii sub clar de luna de T. Mazilu; regia: Lucian Pintilie
LUCY - Opera de trei parale de B. Brecht; regia: Liviu Ciulei
ADRIANA - Comedia erorilor de W. Shakespeare; regia: Lucian Giurchescu
DIDINA MAZU - D'ale carnavalului de I.L. Caragiale; regia: Lucian Pintilie
CAMELIA - Aceşti nebuni făţarnici de T. Mazilu; regia: Emil Mandric
EA - Nu sunt Turnul Eiffel de E. Oproiu; regia: Valeriu Moisescu
ELLA - Meteorul de F. Dürrenmatt; regia: Valeriu Moisescu
ZOE - O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale; regia: Liviu Ciulei
HELLEA -Melodie din Varşovia de L. Zorin; regia: Ivan Helmer
RUXANDRA - Trei Generaţii de L. Demetrius; regia: Petru Popescu
DOINA BOBOC - Sfântul Mitică Blajinu' de Aurel Baranga) regia: A. Baranga
DOAMNA DIN PACHET - Interviu de E. Oproiu; regia: C. Buzoianu
VASILISA - Azilul de noapte de M. Gorki; regia: Liviu Ciulei

1977-1982 Teatrul Mic, Bucureşti

ELENA ANDREEVNA - Unchiul Vania de A.P. Cehov; regia: Laurentiu Azimioara
MARION - Pluralul englezesc de A. Ayckbourn; regia: Sanda Manu
JOSÉPHINE - Nebuna din Chaillot de A. Giraudoux; regia: Silviu Purcarete
CARLA - Copiii lui Kennedy; regia: Dragos Galgotiu

 

1981-2010 Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”

ADA - Rezervaţia de Pelicani de D.R. Popescu; regia: Valeriu Moisescu
ELMIRA - Tartuffe de Moliere; regia: Alexandru Tocilescu
M. BÉJART - Cabala Bigoţilor de A. Bulgakov; regia: Alexandru Tocilescu
ELENA ANDREEVNA - Unchiul Vania de A.P. Cehov; regia: Alexa Visarion
MISS TULCEA - Trenurile mele de T. Musatescu; regia: Petru Popescu
SOPHIE IOANIU - O dimineaţă pierdută de Gabriela Adameşteanu; regia: Cătălina Buzoianu
DADACA - Trei surori de A.P. Cehov; regia: Alexandru Darie
DOAMNA TOOTH - Totul în grădină de E. Albee; regia: Tudor Mărăscu
REGINA - Nebunia Regelui George de E. Bennett; regia: Petre Bokor

TELEVIZIUNE

MAIOR BARBARA - Maior Barbara de G.B. Shaw; regia: Radu Miron
MARGOT - Gaiţele de A. Kiritescu;
LUCILLE - Femeile Savante de Moliere;
MAMA - Nimic nou pe câmpul de luptă de Arrabal;
EA - Tren de Plăcere - adaptare dupa I.L. Caragiale; regia: Al. Ştefănescu
MARTHA - Cui i-e frică de Virginia Woolf; regia: Olimpia Arghir

FILM

ALO! AŢI GREŞIT NUMÃRUL (1957)
POLITICA CU DELICATESE de I.L. Caragiale - regia Haralambie Boros
TÃNASE SCATIU (1976) - regia: Dan Pita
VIS DE IANUARIE - regia: N. Opritescu
ÎNTRE OGLINZI PARALELE - regia: Mircea Veroiu
ARTISTA, DOLARII ŞI ARDELENII - regia Mircea Veroiu
SISTEMUL NERVOS (2004) - regia Mircea Daneliuc

PREMII

PREMIUL DE INTERPRETARE PENTRU ROLUL „LIUBA SESTOVA” - CONCURSUL NAŢIONAL AL TÂNÃRULUI ACTOR - 1960

PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININA PENTRU ROLUL „ORTANSA” – CONCURSUL NAŢIONAL DE ARTÃ DRAMATICÃ

PREMIUL ASOCIAŢIEI CINEAŞTILOR (A.C.I.N) PENTRU ROLUL „AGLAE” DIN FILMUL „TÃNASE SCATIU”

PREMIUL UNITER PENTRU ÎNTREAGA ACTIVITATE (2001)

domeniu: 
categorie: