Publicat: 26 Ianuarie, 2020 - 14:32
Share

După victoria lui Kiki Bertens în două seturi în fața jucătoarei Zarina Diyas, se știu toate cele 16 jucătoare calificate în optimile de finală de la Australian Open, turneu transmis în exclusivitate în România de Eurosport.

Kiki Bertens, singura jucătoare care ar mai putea să o întreacă pe Simona Halep în clasamentul WTA după Australian Open, s-a calificat sâmbătă în optimile de finală ale turneului. Olandeza s-a impus în două seturi în fața jucătoarei din Kazakhstan, Zarina Diyas (6-2, 7-6).

Programul complet al optimilor de finală de la Australian Open.

• Ashleigh Barty (locul I) - Alison Riske (locul 19)
  • Petra Kvitova (locul 8) - Maria Sakkari (locul 23)
  • Sofia Kenin (locul 15) - Cori Gauff (locul 67)
  • Qiang Wang (locul 29) - Ons Jabeur (locul 78)
  • Anett Kontaveit (locul 31) - Iga Swiatek (locul 56)
  • Simona Halep (locul 3) - Elise Mertens (locul 17)
  • Garbine Muguruza (locul 32) - Kiki Bertens (locul 10)

Simona Halep - Elise Mertens

Campioana noastră va juca împotriva belgiencei Elise Mertens, numărul 17 mondial, cap de serie numărul 16 la turneul de la Antipozi, într-o partidă care va avea loc luni, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.

Finalista din 2018 de la Australian Open a trecut în turul trei la Melbourne de Yulia Putintseva, scor 6-1, 6-4, după o oră și 19 minute de joc, fără să cedeze set până în această fază a competiției, iar în partida din optimile de finală va avea parte de o adevărată provocare.

Belgianca Elise Mertens pare să se simtă foarte bine la Melbourne. Ea a trecut în turul trei de ocupanta locului 600, Cici Bellis, scor 6-1, 6-7, 6-0, după două ore de joc. Anterior, ea le-a învins pe Danka Kovinic și Heather Watson. Cea mai mare performanță a ei în turneele de Grand Slam a fost atinsă chiar la Australian Open, în 2018, atunci când a disputat semifinala.

Simona Halep și Elise Mertens s-au întâlnit până în prezent de trei ori în circuit, scorul fiind în favoarea sportivei noastre, 2-1.