21 septembrie 2021

Canotaj: Cinci echipaje româneşti, calificate direct în finalele Campionatelor Europene de la Varese

Distribuie pe rețelele tale sociale:

La dublu rame feminin, Adriana Ailincăi şi Iuliana Buhuş au ocupat primul loc în seria a doua (00:07:16.40) şi s-au calificat în Finala A.

Nicoleta-Ancuţa Bodnar şi Simona Geanina Radiş au ocupat primul loc în prima serie la dublu vâsle feminin (00:06:55.52), calificându-se şi ele în Finala A.

Gianina-Elena Beleagă s-a clasat a doua în prima serie la simplu vâsle, categorie uşoară (00:07:46.43), după belarusa Alena Furman (00:07:44.82), obţinând calificarea în Finala A.

Echipajele de 8+1 aveau asigurată deja prezenţa în Finalele A, ele evoluând vineri doar în curse pentru stabilirea culoarului în finală.

La opt plus unu feminin, Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea a ocupat primul loc (00:06:24.49), la cinci secunde de următoarea clasată – Olanda.

Echipajul masculin de opt plus unu, compus din Alexandru Chioseaua, Florin-Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Vlad-Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Arteni-Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Munteanu, a ocupat locul secund (00:05:46.15), după Marea Britanie (00:05:44.85).

Alte cinci echipaje s-au calificat în semifinale.

La dublu rame masculin, Marius Vasile Cozmiuc şi Ciprian Tudosă au câştigat detaşat prima serie (00:06:34.50), la patru rame, Mihăiţă-Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan-Constantin Berariu, Cosmin Pascari s-au impus în seria a treia (00:06:18.47), iar dublu vâsle feminin, categorie uşoară, Ionela-Livia Cozmiuc şi Elena-Iuliana Mihai s-au clasat pe locul secund în seria a treia (00:07:43.75), după Rusia ( 00:07:42.84).

Ioan Prundeanu, Marian-Florian Enache, la dublu vâsle masculin, s-au clasat pe locul 4 în serie (00:06:30.55), dar apoi au câştigat cursa a patra a recalificărilor (00:06:26.59), obţinând accederea în semifinale.

Mihai Chiruţă, la simplu vâsle masculin, a ocupat locul secund în serii (00:07:38.87), după care a câştigat prima cursă de recalificări (00:07:06.57) şi şi-a asigurat prezenţa în semifinale.

În proba feminină de patru vâsle, Cristina-Georgiana Popescu, Roxana-Iuliana Anghel, Dumitriţa Juncănariu, Beatrice-Mădălina Pascari au ocupat ultimul loc, cinci, în a doua serie de calificări (00:07:13.45) şi vor evolua sâmbătă în recalificări.

La patru rame feminin, Mădălina Hegheş, Roxana Parascanu, Nicoleta Paşcanu şi Elena Logofătu s-au clasat pe patru în prima serie a calificărilor (00:06:46.73) şi vor evolua sâmbătă în recalificări.

Şi echipajul masculin de patru vâsle, Gheorghe-Robert Dedu, Vasile Agafiţei, Cristi-Ilie Pîrghie, Andrei-Sebastian Cornea, a avut o comportare similară, încheind pe cinci (ultimul loc) a doua serie a calificărilor (00:06:18.10), iar în recalificări au terminat pe patru (00:06:07.28), ratând accederea în semifinale. Echipajul va evolua în Finala C.

România este reprezentată la Campionatele Europene de la Varese (9-11 aprilie) de 13 echipaje şi un lot format din 46 de sportivi.