Publicat: 5 Octombrie, 2016 - 17:12

În perioada 6 – 9 octombrie 20156 Municipiul Slatina găzduieşte cea de-a XXII-a ediţie a Festivalului-concurs de Umor „Oltenii &... Restu’ lumii“. Programul este bogat şi, la fel ca în fiecare an, include celebra vamă oltenească, concerte de muzică uşoară şi populară, concursuri de epigramă, interpretare şi caricatură, expoziţii de pictură şi fotografie, toate acestea fiind însoţite de must şi bancurile cu şi despre olteni. 

Programul festivalului va fi completat cu proiecţii de filme româneşti, pentru că şi anul acesta, „Caravana filmului românesc”, proiect iniţiat şi derulat de către Asociaţia CineCultura şi MDV Audio Studio, este invitată să prezinte, la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” din Slatina, o serie de filme realizat în ultimii ani. 

Proiecţiile demarează joi, 6 octombrie, ora 18.00, cu filmul „Cel ales” (regia: Cristian Comeagă), invitatul special fiind protagonistul filmului, Bogdan Stanoevici, care va fi prezent la întâlnirea cu publicul. În următoarele trei seri ale festivalului sunt programate filmele „Doar cu buletinul la Paris”, regia Şerban Marinescu, „Live”, regia: Vlad Păunescu şi „Concertul”, regia: Radu Mihăileanu. 

Programul va fi completat de filme pentru copii, părinţi şi bunici, în cadrul unor proiecţii speciale care vor avea loc sâmbătă şi duminică dimineaţa, cu începere de la orele 10.00. Sâmbătă, 8 octombrie vor putea fi vizionate filmele „Un bulgăre de humă”, regia: Nicolae Mărgineanu şi filmul desen animat „Uimitoarele aventuri ale Muşchetarilor”, regia: Victor Antonescu, invitat pentru a vorbi despre aceste filme fiind profesorul Mihai Orăşanu. Duminică, 9 octombrie vor fi prezentate documentarele „Contantin Brâncuşi. Coloana sau o lecţie despre infinit” şi „Maria Tănase”, realizate de Laurenţiu Damian, invitat special la aceste proiecţii.
Intrarea la toate proiecţiile de film este liberă. 

Programul proiecţiilor este următorul:
„Caravana filmului românesc – Capodopere ale cinematografiei naţionale”
Centrul Cultural „Eugen Ionescu”
SLATINA, 6  - 9 octombrie 2016

Program:
Joi, 6 octombrie, ora 18.18: CEL ALES 
Scenariul şi regia: Cristian Comeagă;
Cu: Bogdan Stanoevici, Laura Cosoi, Nicodim Ungureanu, Olimpia Melinte
Durata: 125 min.

Vineri, 7 octombrie, ora 21.00: DOAR CU BULETINUL LA PARIS 
Regia: Şerban Marinescu; 
Scenariul: Şerban Marinescu, Denis Dinulescu;
Cu: Mircea Diaconu, Dorel Vişan, Răzvan Vasilescu, Adrian Titieni 
Durata: 98 min 

Sâmbătă, 8 octombrie, ora 10.10: UN BULGĂRE DE HUMĂ
Regia: Nicolae Mărgineanu
Scenariul: Mircea Radu Iacoban
Cu: Dorel Vișan, Adrian Pintea,  Marcel Iureș, Carmen Tănase, Maria Ploae
Durata: 84 min.

Sâmbătă, 8 octombrie, ora 11:45: UIMITOARELE AVENTURI ALE MUȘCHETARILOR, desene animate 
Scenariul și regia: Victor Antonescu
Cu (voci): Alexandru Arșinel, Dem Rădulescu, Anda Călugăreanu, Mariana Mihuț
Durata: 83 min.

Sâmbătă, 8 octombrie, ora 20.15: LIVE 
Regia: Vlad Păunescu; Scenariul: Mihai Mănescu, Vlad Păunescu
Cu: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Alexandru Bindea, Valentin Teodosiu, 
Durata: 107 min.

Duminică, 9 octombrie, ora 10.10: CONSTANTIN BRÂNCUŞI. COLOANA SAU LECŢIA DESPRE INFINIT
Regia: Laurențiu Damian
Durata: 47 min. 
 
Duminică, 9 octombrie, ora 11.10: MARIA TĂNASE
Regia: Laurențiu Damian
Durata: 45 min. 

Duminică, 9 octombrie, ora 20.20: CONCERTUL 
Regia: Radu Mihăileanu;
Scenariul: Matthew Robbins, Héctor Cabello Reyes, Thierry Degrandi, Alain-Michel Blanc, Radu Mihăileanu
Cu: Aleksey Guskov, Mélanie Laurent, Dmitri Nazarov, 
Durata: 119 min.