Publicat: 5 Iulie, 2012 - 19:25

Potrivit Ministerului Economiei, Joi, a fost demarată procedura de selectare a consultanţilor implicaţi în activitatea de recrutare a managementului profesionist la companiile de stat.

Pentru companiile cu capital integral sau majoritar de stat din portofoliul MECMA, procedura vizează „47 de companii de stat aduse într-o situaţie financiară nefavorabilă şi care au nevoie, pentru a se putea redresa economic, de manageri profesionişti şi de o distanţare faţă de mediul politic“, se arată într-un comunicat al ministerului.

Lista companiilor pregătite pentru managementul privat:

COMPANII

1    S.C. OIL TERMINAL S.A

2    S.C. CONPET S.A

3    S.N.G.N. ROMGAZ S.A

4    S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A

5    Fil. S.C. ELECTROCENTRALE BUCURESTI SA

6    S.C. ELECTROCENTRALE DEVA SA

7    Fil. S.C. ELECTROCENTRALE GALATI SA

8    S.C. ELECTROCENTRALE PAROSENI SA

9    S.C. HIDROELECTRICA S.A.

10    Fil. S.C. Hidroserv Bistrita SA

11    Fil. S.C. Hidroserv Cluj SA

12    Fil. S.C. Hidroserv Sebes SA

13    Fil. S.C. Hidroserv Curtea de Arges SA

14    Fil. S.C. Hidroserv Ramnicu Valcea SA

15    Fil. S.C. Hidroserv Slatina SA

16    Fil. S.C. Hidroserv Portile de Fier SA

17    Fil. S.C. Hidroserv Hateg SA

18    C.N. TRANSELECTRICA SA

19    Fil. S.C. pentru Servicii de Mentenanta a Retelei Electrice de Transport SMART S.A.

20    Fil. S.C. de Formare a Energeticienilor din Romania FORMENERG S.A.

21    Fil. S.C. pentru Servicii de Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei ,,TELETRANS” S.A.

22    Fil. Institutul de Cercetari si Modernizari Energetice ICEMENERG SA

23    Fil. S.C. ICEMENERG - SERVICE SA

24    S.C. ELECTRICA S.A.

25    SC FDEE Electrica Distributie Muntenia Nord SA

26    SC FDEE Electrica Distributie Transilvania Nord SA

27    SC FDEE Electrica Distributie Transilvania Sud SA

28    SC FISE Electrica Serv SA

29    S.C. Servicii Energetice Banat S.A.

30    S.C. Servicii Energetice Dobrogea S.A.

31    S.C. Servicii Energetice Moldova S.A.

32    S.C. Servicii Energetice Oltenia S.A.

33    S.C. Servicii Energetice Muntenia S.A.

34    Filiala SC SERVCII PUBLICE SRL

35    Filiala SC CERTEJ SA

36    Filiala SC ROSIAMIN S.A.

37    S.N. A SARII S.A.

38    S.N. A APELOR MINERALE S.A.

39    S.C. BAITA S.A. STEI

40    S.C. CONVERSMIN S.A.

41    S.C. ECONORD S.A. Filiala a C.N. REMIN S.A. Baia Mare

42    S.C. OLTCHIM S.A.

43    S.C. INSTITUTUL DE PROIECTARI CHIMICE IPROCHIM S.A.

44    S.C. EUROTEST S.A.

45    S.C. ICEM S.A.

46    C.N. CIR S.A.

47    SC. Cupru Min SA Abrud