Duminică, 21 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Alegerile locale anticipate sunt iminente
Adjunctul domnului Măgureanu rămâne neurmărit penal
Protest de 1 leu
Corespondenţă din Pretoria de la Octavian Andronic
 

Sâmbătă, 20 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Cu toate că se cosideră nevinovat de cele întâmplate la Ministerul Culturii dl petre sălcudeanu şi-a dat demisia
Astă seară, la Monte Carlo şi Paris
Corespondenţă din Pretoria de la Octavian Andronic - România şi Africa de Sud - pe acelaşi fus orar şi aceeaşi "lungime de undă" a percepţiei prin mass-media
 

Vineri, 19 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Opt partide susţin că avem guvern în afara Constituţiei
Academia română şi-a desemnat laureaţii pentru 1991
Corespondenţă din Mauritius de la Octavian Andronic - Sfidarea francofonă: Creaţia spirituală nu poate fi tratată ca o marfă!
 

Joi, 18 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
După 53 de ani, România semnează, din nou, un acord militar cu Germania
Boris Elţîn a hotărât ca ex-membrii Sovietului Suprem să elibereze locuinţele de serviciu
Bombă în finanţele municipalităţii
Corespondentă din Mauritius de la Octavian Andronic - Limba, ca instrument politic

Marţi, 16 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Tranzacţiile tranziţiei - Maşina de vot merge unsă
Senzaţie, mister, groază in parohia culturii!
Concernul „Krupp“ şi-a anunţat intenţia să investească masiv în turismul românesc.
 

Luni, 15 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secoli, în 1993?

De la o zi la alta
Comisia pentru finanţe a Senatului american a aprobat în unanimitate acordul comercial România-SUA
În continuare, la Otopeni se fură-n draci!
Un pericol public: casele avariate
De-a "alba-neagra“ cu... Patrimoniul!
 

Sâmbătă, 13 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
După Europa... Suntem cu un picior şl în America!
Preşedintele Iliescu continuă să exploreze emisfera australă!
Carnea, ca o fantomă în ceaţa preţurilor

 

Vineri, 12 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Măgureanu reales?
Caravana Euroromâniei în marş forjat pe Dunăre
Accident tragic la Fântâna Mioriţa
 

Marţi, 9 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Ochelarii domnului Ion Aurel Ilie

Tranzacţiile tranziţiei - Exigenţă şi stupiditate
 

Luni, 8 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Anul I - după calendarul european
Conferinţă de presă la CC - Ce este, ce vrea si care sunt competenţele curţii constituţionale?
România primeşte girul „clubului" european
Părintele Dumitru Stăniloaie a plecat la cele veşnice
La NATO ni se spune: don’t worry (hurry), be happy!
 

Duminică, 7 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Moment european!
Azi, la Viena se desfăşoară ceremonia de aderare a României la Consiliul Europei!
Viorel Cataramă acuză: un secretar de stat face trafic de influenţă!
Astăzi - zi de doliu la Moscova
 

Sâmbătă, 6 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Promovând o "Lege de vitrină", Ungaria pretinde altora ceea ce ea nu catadicseşte să facă!
Gala de toamnă a ziarului Libertatea
Noul ambasador al Uruguayului
Curtea Constituţională la prima întâlnire cu presa
 

Vineri, 5 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu sfert de secol, în 1993?

A dat Dumnezeu şi suntem europeni: ai 32-lea!
De la o zi la alta
Ungaria şi-a demonstrat consecvenţa atitudinilor sale faţă de România, abţinându-se la votul de la Strasbourg!
Euronews în România!
Lupta pentru putere de la Moscova s-a încheiat cu victoria în faţa Casei albe (devenită neagră)
 

Joi, 4 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
La Moscova se trage cu tunul!
Între est şi vest
Ruşii cu problemele lor, noi cu ale noastre...
La sfârşitul lui noiembrie, o delegaţie a FMI va veni la Bucureşti pentru a discuta programul de asistenţă şi nu pentru a pune noi condiţii.
Săptămâna politică - Moscova şi Strasbourg
Moscova nu crede în puciuri!
 

Luni, 1 Octombrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Vârstnicii sunt cei mai expuşi la viforul reformei!
Corespondenţa grafică din New York
A sosit la Bucureşti primarul capitalei Africii de Sud
Dl Liviu Maior conduce Ministerul "Apărării" Învăţământului
 

Duminică, 30 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Pretoria la Bucureşti
În prag de iarnă, românii, siliţi de preţul prohibitiv al gigacaloriei, îşi deconectează caloriferele
A treia zi a vizitei în Federaţia Rusă a dlui Nicolae Văcăroiu

Caragiale este, în sfârşit, şi printre noi!
Doar Steaua şi Universitatea Craiova s-au calificat în turul al doilea al cupelor europene de fotbal
Bani pentru autostrada Bucureşti - Feteşti
 

Sâmbătă, 29 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
De ieri, de la ora 13,58 România este mai europeană
Reacţii în lumea politică
Steaua se califică superb!
Întâlnire Elţîn—Văcăroiu
Ieri, primarul Halaicu a ieşit la raport
 

Vineri, 28 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Astăzi Ia Strasbourg: Ora 11.00 A.M.— Ora României
La Moscova, se reglează temperatura Bucureştiului
Ca în fiecare toamnă - balamuc la cazarea studenţilor
Gogoriţa restauraţiei comuniste - Tabletă de independent de Silviu Brucan
 

Joi, 27 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
România se uită pe glob si vede patru puncte "fierbinţi"
Dolarul a sărit la 910 lei.
"Interesul poartă fesul" în viziunea parlamentarilor români
"Noi vrem pământ" in variantă postrevoluţionară
145 000 de lei Carnetul cu certificate de proprietate
 

Luni, 24 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Sub "înţeleapta conducere" a dlui Mihai Pânzariu - Prin vamă ies dolari şi intră pistoale
Dl Vasile Mânea Drăgulin, procurorul general al României
Astăzi se semnează Tratatul româno—slovac
Cine va fi noul director al SRI?
Dolarul s-a căţărat de la 860 la 906 lei.
 

Duminică, 23 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Cutremur în est cu epicentrul la Moscova
La Bucureşti, numeroase poziţii - fără (o)poziţie
Revenind la oile noastre...
Gheorghe Florică şi-a mai adăugat — în prag de toamnă — un "ex"
Reprezentanţii UDMR au părăsit, ieri, şedinţa
 

Sâmbătă, 22 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Evenimente dramatice la Moscova şi Kiev
De 24 de ore, Ucraina - fără guvern
Ultima oră: Decretul nr. 1, de la miezul nopţii

La un secol de viaţă, dl Titus Gârbea crede în Renaşterea României
Pseudo - "Caritas“-ul din Suceava s-a oprit
Se profilează un meci Cocean — Halaicu!
 

Vineri, 21 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Corupţia: săptămâna unor dezvăluiri senzaţionale?
Atentat împotriva dreptului constituţional la informare
După 25 de ani, Gheorghe Zamfir din nou pe 0 scenă bucureşteană
Revenit de la Istanbul, dl. Ion Raţiu, şeful delegaţiei noastre parlamentare la Adunarea Atlanticului De Nord
La Iaşi, primăria somează guvernul
O vizita cu cântec - Tabletă de independent
 

Joi, 20 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Începând de astăzi o nouă versiune a şlagărului "Stand-By" Me, F.M.I....
Săptămâna politică - Vi(r)gilenţă şl transparenţă
La "Romanian Open Tennis"
Vizita ministrului de Externe maghiar în România
 

Marţi, 18 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Tranzacţiile tranziţiei - Mass-media şl corupţia
Fum la telefoane
Puncte de vedere
        Cristian Ţopescu un caz
        Conjuraţia contra Iugoslaviei
 

Luni, 17 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Promiteam, în şedinţa de ieri a ziarului nostru să revenim asupra... Omului nostru din America
 

Duminică, 16 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
Omul nostru din America! Statul român cheltuieşte o avere pentru un ambasador care nu se ştie ale cui interese le reprezintă!
 

Sâmbătă, 15 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

Sub semnul absurdului: Povestea colonelului de vamă
Scandal Florică: Drumul Kentului!
În aşteptarea viforniţei ce va să vină - Primarul Chişinăului ia drumul Bucureştiului frate
 

Vineri, 14 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o zi la alta
O nouă "Caracatiţă" pe micul ecran - Corupţie la televiziune!
Se pare că "Balul televiziunii" abia începe
Episod senzaţional, ieri în Dorobanţi
Ieri, Parlamentul a luat în dezbatere Raportul S.R.I.
 

Joi, 13 Septembrie, 2018 - 00:00
Care erau subiectele zilei în urmă cu un sfert de secol, în 1993?

De la o săptămână la alta
Francisc Vaştag - campion european
Meciul UDMR-Convenţia Democratică
Începe "disecarea raportului S.R.I."
Acum 80 de ani, Vlaicu încerca să traverseze Carpaţii
Ministrul de externe maghiar e... român?
Prezentare de modă la "Melody"
Transparenţă şi eleganţă
Încăpăţânarea corupţiei...
 

Subscribe to Remember 1993