Publicat: 13 Martie, 2019 - 09:42
Miercuri seară: Bayern - Liverpool și Barcelona - Lyon

Juventus si Manchester City s-au calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Ligii Campionilor.

Dupa ce-a fost invinsa cu 2-0 in tur de Atletico Madrid, Juve a intors scorul in returul de la Torino (scor 3-0), pintr-un hattrick reusit magistral de Cristiano Ronaldo.

Manchester City a umilit-o pe Schalke, scor 7-0, obtinand calificarea in sferturi cu scorul general de 10-2!
Juventus a reusit ceea ce putini mai credeau, sa refaca handicapul din tur in fata defensivei  lui Diego Simeone.

Cristiano Ronaldo  a demonstrat că merită banii pe care torinezii i-au plătit către Real Madrid. Aflându-se intr-o zi de gratie, campioana Italiei a dominat partida de la un cap la altul, oaspetii nereusind sa trimita nici macar un sut pe spatiul portii aparate de polonezul Szczesny.

Cristiano Ronaldo a punctat in minutele 27 si 48, ambele  cu capul, in timp ce golul calificarii a venit dintr-un penalti obtinut de Bernardeschi cu 5 minute inainte de finalul timpului regulamentar.

La Manchester, City i-a aplicat o corectie usturatoare lui Schalke, pe care o invinsese si in meciul tur. A fost 7-0 pentru "cetateni", dupa reusitele lui Aguero (2), Sane, Sterling, Bernardo Silva, Foden si Gabriel Jesus.

Omul meciului a fost neamtul Leroy Sane, care, pe langa gol, a oferit si trei asisturi.

Astăseară se dispută:

Barcelona vs Olympique Lyon (22:00, Digi Sport 2, Telekom Sport 2, Look Sport)

Echipele probabile:

Barcelona: Ter Stegen; Roberto, Piqué, Lenglet, Alba; Rakitić, Busquets, Arthur; Messi, Suárez, Coutinho
Absent: Rafinha (accidentat)

Arbitri: Szymon Marciniak (central), Paweł Sokolnicki, Tomasz Listkiewicz (asistenți), Tomasz Musiał (al patrulea oficial), Paweł Raczkowski (VAR), Pawel Gil (asistent VAR) - toți din Polonia.