Publicat: 14 Iunie, 2018 - 09:54
Timp de o lună 32 echipe își vor disputa trofeul

Cupa Mondială de fotbal  găzduită de Rusia începe joi, cu meciul de deschidere al competiţiei dintre echipa țării gazdă și cea ai Arabiei Saudite, de la ora 18.00. 

32 de echipe au ca  obiectiv, la primul turneu final de campionat mondial care are loc în Europa de Est să obţină trofeul competiţiei.

La ora 17:30, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în prezenţa a 80.000 de microbişti şi invitaţi, va începe Ceremonia de Deschidere a Turneului Final al Campionatului Mondial de Fotbal 2018 la care .vor participa peste 500 de artişti, gimnaşti şi dansatori. Cântăreţul britanic Robbie Williams  va interpreta imnul competiţiei alături de soprana Aida Garifullina.

Timp de o lună, microbiştii vor avea posibilitatea de a urmări 64 de meciuri la capătul cărora va fi desemnată cea de-a 21-a campioană a lumii. Ultima ediţie de Campionat Mondial a avut loc în Brazilia, în 2014.

Programul grupelor:

Grupa A:
14 iunie, ora 17:00 - Rusia - Arabia Saudită (Moscova, Lujniki)
15 iunie, ora 14:00 - Egipt - Uruguay (Ekaterinburg)
19 iunie, ora 20:00 - Rusia - Egipt (Sankt Petersburg)
20 iunie, ora 17:00 - Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don)
25 iunie, ora 16:00 - Uruguay - Rusia (Samara)
25 iunie, ora 16:00 - Arabia Saudită - Egipt (Volgograd)

Grupa B:
15 iunie, ora 17:00 - Maroc - Iran (Sankt Petersburg)
15 iunie, ora 20:00 - Portugalia - Spania (Soci)
20 iunie, ora 14:00 - Portugalia - Maroc (Moscova, Lujniki)
20 iunie, ora 20:00 - Iran - Spania (Kazan)
25 iunie, ora 19:00 - Spania - Maroc (Kalinigrad)
25 iunie, ora 19:00 - Iran - Portugalia (Saransk)

Grupa C:
16 iunie, ora 12:00 - Franţa - Australia (Kazan)
16 iunie, ora 18:00 - Peru - Danemarca (Saransk)
21 iunie, ora 14:00 - Franţa - Peru (Ekaterinburg)
21 iunie, ora 17:00 - Danemarca - Australia (Samara)
26 iunie, ora 16:00 - Danemarca - Franţa (Moscova, Lujniki)
26 iunie, ora 16:00 - Australia - Peru (Soci)

Grupa D:
16 iunie, ora 15:00 - Argentina - Islanda (Moscova, Spartak)
16 iunie, ora 21:00 - Croaţia - Nigeria (Kalinigrad)
21 iunie, ora 20:00 - Argentina - Croaţia (Novgorod)
22 iunie, ora 17:00 - Nigeria - Islanda (Volgograd)
26 iunie, ora 20:00 - Islanda - Croaţia (Rostov)
26 iunie, ora 20:00 - Nigeria - Argentina (Sankt Petersburg)

Grupa E:
17 iunie, ora 14:00 - Costa Rica - Serbia (Samara)
17 iunie, ora 20:00 - Brazilia - Elveţia (Rostov)
22 iunie, ora 14:00 - Brazilia - Costa Rica (Sankt Petersburg)
22 iunie, ora 20:00 - Serbia - Elveţia (Kalinigrad)
27 iunie, ora 20:00 - Serbia - Brazilia (Moscova, Spartak)
27 iunie, ora 20:00 - Elveţia - Costa Rica (Novgorod)

Grupa F:
17 iunie, ora 17:00 - Germania - Mexic (Moscova, Lujniki)
18 iunie, ora 14:00 - Suedia - Coreea de Sud (Novgorod)
23 iunie, ora 17:00 - Germania - Suedia (Soci)
23 iunie, ora 20:00 - Coreea de Sud - Mexic (Rostov)
27 iunie, ora 16:00 - Mexic - Suedia (Ekaterinburg)
27 iunie, ora 16:00 - Coreea de Sud - Germania (Kazan)

Grupa G:
18 iunie, ora 17:00 - Belgia - Panama (Soci)
18 iunie, ora 20:00 - Tunisia - Anglia (Volgograd)
23 iunie, ora 14:00 - Belgia - Tunisia (Moscova, Spartak)
24 iunie, ora 14:00 - Anglia - Panama (Novgorod)
28 iunie, ora 20:00 - Anglia - Belgia (Kalinigrad)
28 iunie, ora 20:00 - Panama - Tunisia (Saransk)

Grupa H:
19 iunie, ora 14:00 - Polonia - Senegal (Moscova, Spartak)
19 iunie, ora 17:00 - Columbia - Japonia (Saransk)
24 iunie, ora 17:00 - Japonia - Senegal (Ekaterinburg)
24 iunie, ora 20:00 - Polonia - Columbia (Kazan)
28 iunie, ora 16:00 - Senegal - Columbia (Volgograd)
28 iunie, ora 16:00 - Japonia - Polonia (Samara)

Localizare: 

Geolocation is 55.71915079999999, 37.54364320000002

Tag-uri Institutii: 

Tag-uri Geo: