15 august 2022

Ediția cu numărul 30 a Galei Premiilor UNITER

Distribuie pe rețelele tale sociale:

LAUREAȚII GALEI PREMIILOR UNITER
a 30-a ediție

Luni, 4 iulie, la Palatul Culturii din Bistrița a avut loc ediția cu numărul 30 a Galei Premiilor UNITER. Întreaga Gală a fost o reverență adusă omului de cultură Ion Caramitru, președintele uniunii timp de 31 de ani, inițiatorul acestui program.
Ceremonia de acordare a premiilor pentru cele mai bune creații teatrale ale anului 2021 a fost transmisă în direct de la ora 21.00 pe TVR1, TVR Internațional, TVR Moldova și Radio România Cultural; online pe www.uniter.ro, www.tvr.ro și preluat de contul de Facebook și Instagram al UNITER. De la ora 20.00 am transmis LIVE pe contul de YouTube UNITER ROMÂNIA și pe pagina de facebook a UNITER sosirea pe covorul roșu a invitaților Galei: unii dintre cei mai apreciați artiști români ai momentului, profesioniști din lumea culturală, apropiaţi ai fenomenului teatral şi ai Galei UNITER, reprezentanți ai autorităților locale din Bistrița și ai instituțiilor de cultură, parteneri.

Regia spectacolului a fost semnată de Radu Afrim, iar scenografia de Irina Moscu.
Prezentatorii Galei: Raluca Aprodu și Emilian Oprea.

Iată premiile!

Premiul de Excelență – In memoriam Ion Caramitru

Premiul pentru cel mai bun actor în rol secundar:
CSABA LÁSZLÓ pentru rolul Zita Szilveszter din spectacolul „Grand Hotel Pasărea Retro”, textul și regia Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

Premiul pentru dezvoltarea spectacolului de Musical în România: RĂZVAN MAZILU.

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol secundar:
GABRIELA POPESCU pentru rolul Fraulein Schneider din spectacolul „Cabaret”, libretul de Joe Masteroff, după piesa lui John Van Druten și povestirile lui Christopher Isherwood, regia, coregrafia și costumele Răzvan Mazilu, Teatrul Odeon Bucureşti

Premiul pentru rolul educativ al proiectului de teatru și muzică CLASIC E FANTASTIC – copilăria marilor muzicieni
Premiul a fost ridicat de IRINA SÂRBU și MONICA CIUTĂ.

Premiul pentru întreaga activitate actor: VIRGIL OGĂȘANU

Premiul pentru creativitatea video design-ului și mapping-ului în spectacolul „Plugarul și Moartea”, dramatizarea și regia Silviu Purcărete, de la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași: ANDREI COZLAC

Premiul pentru întreaga activitate scenografie: ADRIANA GRAND

Premiul pentru cea mai bună scenografie:
COSMIN FLOREA pentru scenografia spectacolului „Trei piese triste”, după Maurice Maeterlinck, scenariul și regia Radu Afrim, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Premiul pentru cel mai bun actor în rol principal:
LÓRÁND VÁTA pentru rolul Lopahin Iermolai Alexeevici din spectacolul „Livada de vişini” de A.P. Cehov, regia Yuri Kordonsky, Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Premiul pentru critică de teatru: CĂLIN CIOBOTARI

Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal:
NICOLETA LEFTER pentru rolul Svetlana Allilueva din spectacolul „Aici Moscova” de Iulia Pospelova, regia Catinca Drăgănescu, unteatru Bucureşti

Premiul pentru întreaga activitate actriță: DANA DOGARU

Premiul pentru Cea mai bună piesă românească a anului 2021, program derulat sub egida Casei Regale a României.
OANA HODADE, pentru piesa „Scene din viața familiei Stuck”.

În selecția finală au mai fost nominalizate următoarele piese:
„Feedback Alba ca Zăpada” de Radu F. Alexandru
„Interplanetar” de Ana Sorina Corneanu
„Un basm urban” de Norbert Boda
„Machu Picchu” de Radu Popescu
„Contrabasistul” de Lucian Uegrin

Premiul pentru întreaga activitate regie: ANDREI BELGRADER – In memoriam
Premiul a fost ridicat de MARIANA AUGUSTIN BELGRADER, sora regizorului.

Cel mai bun debut:
OANA JIPA pentru rolul Connie din spectacolul „Efecte secundare” de Lucy Prebble, regia Vlad Bălan, unteatru Bucureşti

Premiul pentru susținerea constantă a tinerilor regizori prin proiectul COMEDIA ȚINE LA TINEri de la Sala Nouă a Teatrului de Comedie București
Premiul a fost ridicat de MONICA SIMILEA, directorul adjunct al Teatrului de Comedie.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru TV / Teleplay:
ZIUA Z de Ionuț Sociu, regia Bobi Pricop, Teatrul de Stat Constanţa
Premiul a fost ridicat de ERWIN ȘIMȘENSOHN, directorul Teatrului de Stat Constanţa.

Premiul pentru cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
„Un secol de teatru românesc la Chişinău – Revanşa memoriei interzise”, scenariul Mariana Onceanu, adaptarea radiofonică Magda Duţu, regia artistică Petru Hadârcă, Societatea Română de Radiodifuziune
Premiul a fost ridicat de cel care a semnat regia artistică, PETRU HADÂRCĂ.

Premiul pentru valoarea proiectului original HEKTOMERON inițiat de
VLAD DRĂGULESCU la Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova

PREMIU GĂZDUIT:
Premiul British Council a fost acordat de ANDREW GLASS, directorul Consiliului Britanic proiectului Cultură’n Șură pentru promovarea accesului la cultură în mediul rural.
Premiul a fost ridicat de actrița FLORENTINA NĂSTASE și de inițiatorul și managerul proiectului, VICTOR OLĂHUȚ.

Premiul pentru cea mai bună regie (Premiul „Lucian Pintilie”):
HORIA SURU pentru regia integralei „Trilogia Minelor” de Csaba Székely, Teatrul Dramaturgilor Români, Bucureşti

Premiul pentru cel mai bun spectacol:
„Plugarul şi Moartea” de Johannes von Tepl, dramatizarea și regia Silviu Purcărete, Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Premiul a fost ridicat de CRISTIAN HADJI-CULEA, directorul Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

 

*
Au prezentat premii și au anunțat câștigătorii:
Alteța Sa Regală Principesa Sofia a României,
Ioan Turc (Primarul Municipiului Bistrița),
Dragoș Buhagiar (președintele UNITER),
Ovidiu Buluc (președintele Fundației „PROCULTURA” Magdalena și Ovidiu Buluc),
Marcel Iureș, Ioana Bugarin, Mircea Bravo, Marcel Lupșe, Marina Constantinescu,
Ada Milea, Mirela Oprișor, Nicu Mihoc, Rodica Mandache, Adrian Titieni, Mariana Mihuț.

*
JURIILE GALEI

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru:
Alina Epîngeac, Doina Papp și Maria Zărnescu.

Juriul Galei care a decis câștigătorii:
Mihai Constantin (actor), Doru Mareș (critic de teatru), Tania Popa (actriță),
Viorica Petrovici (scenografă), Theodor Cristian Popescu (regizor).

Juriul concursului de dramaturgie „Cea mai bună piesă românească a anului 2021”:
Andrei și Andreea Grosu, Mariana Cămărășan, Erwin Simsensohn.

*

VIDEO – Gala Premiilor UNITER 2022 – Evenimentul de covor roșu – interviuri la primirea invitaților realizate de jurnalistul Florin Ghioca
https://youtu.be/9zW2xIlnOxs

VIDEO – Gala Premiilor UNITER 2022 – decernarea premiilor
Partea 1: https://youtu.be/4bJOLNL-6Ww
Partea a 2-a: https://youtu.be/w7YNBih2Z4I
Partea a 3-a: https://youtu.be/4exTP22Ev2o
Partea a 4-a: https://youtu.be/ceHDhYLr3MM

FOTO
Galerie foto Adi Bulboacă
https://www.dropbox.com/sh/t9m21va7ckxph0u/AACEOmTCYlzcWgdrC2gwLutba?dl=0

Galerie foto Andrei Gîndac
https://we.tl/t-x6cfepZOMD

 

 

PARIUL PUBLICULUI
(În urma votului online pe https://www.uniter.ro/pariul-publicului-la-gala-premiilor-uniter-2022/)
Debut: Réka Oláh și Fanny Nagy
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:„Cazul Tudor Vladimirescu”
Cel mai bun spectacol de teatru TV / Teleplay: „Ziua Z”
Premiul pentru critică de teatru: Călin Ciobotari
Cea mai bună scenografie: Cristina Milea
Cea mai bună actriță în rol secundar: Tamara Popescu
Cel mai bun actor în rol secundar: Vlad Udrescu
Cea mai bună actriță în rol principal: Ana Bianca Popescu
Cel mai bun actor în rol principal: Lóránd Váta
Cea mai bună regie (Premiul „Lucian Pintilie”): Balázs Benő Fehér
Cel mai bun spectacol: „Hoţii”

UNITER
5 iulie 2022

ECHIPELE GALEI UNITER 2022

Regia spectacolului: Radu Afrim
Regia TV: Luminița Dumitrescu
Scenografia: Irina Moscu
Video Design: Les Ateliers Nomad
Director executiv: Aura Corbeanu

*
Prezentatorii Galei:
Raluca Aprodu
Emilian Oprea

*
Muzica live:
iarba Fiarelor
Raul Popițan (toboşar)
Ionuț Burcuşel (basist)
Cristian Chiriac (solist vocal)
Alex Czirai (chitară)
și
Cezar Antal

*
Momente artistice live:
Radu Alexandru, Andrei Cozlac, Flavia Giurgiu, Lucian Ionescu, Răzvan Mazilu,
Ada Milea, Oana Mureșan, Arthur Pasecinic, Ana Bianca Popescu,
Mihai Smarandache, Zeyla Tomlyn, Alice Veliche

*
ECHIPA UNITER:
Lavinia Alexandru, Corina Alzner, Pamela Bojog-Pricopie, Doina Lupu,
Carmen Marinescu, Maria Morar, Gabi Oprea, Simona Stoica

*
Fotografi:
Adi Bulboacă, Andrei Gîndac

*
Layout & design: Andreea Moise

*
Echipa Centrului Cultural Municipal „George Coșbuc” Bistrița:
Director Gavrilă Țărmure
Mihai Berbunschi

*
Echipa TVR:
Sonorizare, sunet: ing. Sorin Iacob
Regia muzicală: Liana Elekesz, Liviu Elekesz
Regia tehnică: ing. Iulian Preorocu
Şef de producţie: Constantin Niculescu
Regia de emisie: Carola Martin
Redactor: Diana Ilica
Director de imagine: Silviu Andrei
Producători: Ruxandra Ţuchel, Rafael Udriște
Președinte Director General: Dan Cristian Turturică

*
Director tehnic: Levente Borsos
și
BYRON audiovisual & events

*
trofeele au fost aduse în scenă de:
Mara Coman și Petruț Cosmin Pop

*
Voluntari:
elevi de la mai multe școli din Bistrița implicați în diverse evenimente culturale

 

PRODUCĂTORI ȘI PARTENERI

Producător:
Asociația UNITER – Uniunea Teatrală din România

Co-producător:
Televiziunea Română

Parteneri principali ai evenimentului:
Primăria Municipiului Bistrița
Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” Bistrița

Proiect cultural finanţat de:
Ministerul Culturii

Sponsor:
Fundația „PROCULTURA” Magdalena și Ovidiu Buluc

Partener special:
UniCredit Bank

 

Partener principal:
MOL România

Cu sprijinul:
KTN Technology
DEDEMAN
Domeniile Blaga

Parteneri:
Institutul Cultural Român
Fundaţia ANONIMUL
British Council

Partener de tradiţie:
ITI – Institutul Internațional de Teatru, Secţia Română

Societatea Română de Radiodifuziune