Publicat: 8 Noiembrie, 2013 - 08:06

Seara trecută, jucătorii echipei Pandurii Târgu-Jiu, care nu aveau ca obiectiv decât să facă o figură cât mai frumoasă în Europa League, au fost pe punctul de a oferi suporterilor o minue, după ce au condus, pe teren propriu, echipa Fiorentina, cu 1-0, până în minutul 86, dar au reuşit să primească două goluri în şase minute, rămânând doar cu mândria de a fi ţinut în şah, aproape până la final, o echipă din Serie A.

Pandurii au început bine meciul, în atac, creându-şi o serie de ocazii.

După două ocazii frumoase ale Pandurilor, în minutele 20 şi 21, aceştia au reuşit să oprească un atac foarte periculos al Fiorentinei, în minutul 27, iar cinci minute mai târziu, în minutul 32, Pandurii deschid scorul, printr-o execuţie fantastică a lui Eric.

Toţi fanii olteni şi jucătorii începuseră să viseze. Marcaseră deja, aşa că tot ce aveau de făcut era să îşi mărească avantajul, ceea ce nu părea greu, sau să tragă de timp, tactica echipelor slabe, adoptată foarte des de cluburile româneşti.

Pandurii au făcut alegerea îndrăzneaţă, continuând ofensiva, şi, patru minute mai târziu, au trecut pe lângă dublarea avantajului, dar Dos Santos i-a trimis greşit o pasă lui Eric, în apropierea porţii italienilor, şi scorul a rămas nemodificat.

După pauză, au trecut pe lângă gol ambele echipe, s-au împărţit şi patru cartonaşe galbene, dar cei care au marcat au fost italienii, în minutul 86, prin Matos, din careu.

Visul frumos al Pandurilor, acela de a învinge o echipă italiană, era sfărâmat, tot ce le mai rămânea de sperat era să rămână cu un punct din acest meci, ceea ce nu părea imposibil, ţinând cont de faptul că rămăseseră doar câteva minute de joc...

În minutul 89, Fiorentinei îi este anulat un gol, înscris de Matos, pe motiv de offside, dar italienii înscriu din nou, în cel de-al doilea minut de prelungiri, prin Borja Valero, demonstrând, încă odată, că un meci se termină odată cu fluierul final al arbitrului şi că, până atunci, o echipă cu adevărat bună poate lupta.

Deznodământ trist, dar nu neaşteptat, pentru jucătorii echipei Pandurii şi pentru fanii acestora care pot avea satisfacţia nesperată de a îşi fi văzut echipa în Europa League.

În celălalt meci al grupei, Dnipro a învins pe portughezii de la Pacos Ferreira cu scorul de 2-0, ceea ce le oferă fanilor olteni mândria de a nu îşi vedea echipa pe ultimul loc al grupei, acesta fiind ocupat, în continuare, de de portughezi.