Publicat: 30 August, 2013 - 04:11

Unica echipă din România cotată cu reale şanse la accederea în grupele Europa League, Pandurii Târgu Jiu, a reuşit, la finalul unui meci palpitant, după 120 de minute de joc, să se califice, în urma victoriei cu 2-0 obţinute în Portugalia!

Spre deosebire de Steaua, calificată în grupele Champions League după două meciuri fără victorie şi care a beneficiat de bunăvoinţa arbitrilor în anularea unui fol al adversarilor, jucătorii de la Pandurii au luptat cu îndârjire pentru a obţine victoria de care aveau nevoie.

Învinşi în meciul tur cu 1-0, Pandurii s-au prezentat la Braga decişi să lupte până la capăt pentru calificare şi, în minutul 15, Alin Florian Buleica a marcat cu capul, anulând avantajul pe care îl aveau portughezii după victoria din tur.

Gazdele au încercat să revină, dar apărarea fantastică a celor de la Pandurii a fost imbatabilă.

La finalul celor 90 de minute de joc, situaţia de pe tabela de joc a rămas neschimbată.

Prima repriză a prelungirilor a adus câte două ocazii pentru fiecare echipă, dar scorul a rămas neschimbat.

În minutele 2 şi, respectiv, 3 din cea de-a doua repriză a prelungirilor, Eder, pentru Braga, şi Ciucur, de la Pandurii, au avut câte o mare ocazie, dar şuturile lor au lovit bara porţii.

Mult-aşteptatul gol a venit de abia în minutul 117, când Alexandru Ciucur şi-a trimis echipa în grupele Europa League şi fanii în delir.

Componenţele celor două echipe:

Pandurii: Mingote - Unguruşan, Erico, Paraskevas, Momcilovic- Anton, Breeveld - Buleică (Mamele 120), Eric (C. Cristea 70), Nicoară (Ciucur 84) - Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.

Braga: Eduardo - Baiano, Nuno Andre, Aderlan Santos, Joaozinho - Ruben Micael, Mauro, Luiz Carlos - Alan (Salvador Agra 65), Edinho (Pardo 65), Yazalde (Eder 81). Antrenor: Jesualdo Ferreira.

Astra Giurgiu nu a reuşit să fructifice şansa meciului disputat pe tern propriu contra celor de la Maccabi Haifa, giurgiuvenii nereuşind decât un meci egal, care pune capăt visului european al fanilor.

Valerică Găman a marcat în minutul 27, dar israelienii au egalat după doar şapte minute, prin Rayo, şi au mai avut câteva ocazii până la finalul reprizei.

După începutul celei de-a doua reprize, cele două echipe au redus intensitatea jocului,

Astra păreşte Europa League, dar jucătorilor săi le mai rămâne speranţa de a câştiga, în urma tragerii la sorţi, organizate de UEFA.

Petrolul Ploeşti a reuşit să învingă, pe teren propriu, pe cei de la Swansea City, victoria fiind doar una de palmares, deoarece ploieştenii ar fi trebuit să învingă un handicap de patru goluri, după ce în tur fuseseră învinşi cu 5-1,

Ploieştenii au deschis scorul de abia în minutul 73, prin Njongo Priso, dar au fost egalaţi un minut mai târziu, prin reuşita lui Roland Lamah.

Scorul a fost închis de Hamza Younes, care a marcat pentru echipa din Ploieşti, în minutul 83. Evident, victoria echipei româneşti nu a fost suficientă, dar, spre deosebire de Astra, aceasta a arătat că poate lupta.