Publicat: 13 Decembrie, 2013 - 04:03
Ca şi Steaua, Pandurii îşi încheie aventura europeană fără victorie

În ultimul meci disputat în cadrul primei sale prezenţe în grupele Europa League, pe Cluj Arena, jucătorii echipei Pandurii Târgu-Jiu nu au reuşit să marcheze nici măcar un gol împotriva portughezilor de la Pacos, încheindu-şi meciurile disputate în Grupa E a Europa League, fără victorie, pe ultimul loc, evoluţie asemănătoare cu cea a Stelei, din Champions League.

 


După o evoluţie la fel de slabă a ambelor echipe în grupă, în condiţiile în care, din cauza distanţei atât de mari de primele clasate, cele trei puncte aduse de o eventuală victorie nu ar fi schimbat în niciun fel soarta calificării în şaisprezecimi, codaşele grupei au încheiat 94 de minute de meci fără a marca, singurele elemente în care se pot întrece fiind numărul de ocazii, care a fost aproximativ egal, fiecare echipă având câte o repriză de dominare (gazdele - prima, Pacos - cea de-a doua), şi numărul de cartonaşe, la capitolul fair-play Pandurii stând mai bine, aceştia primind un singur cartonaş galben, pentru Paraskevas Christou, în vreme ce oaspeţii lor au obţinut cinci cartonaşe galbene şi unul roşu.

În cealaltă partidă din grupă, cea dintre echipele care chiar au luptat pentru calificare, Fiorentina a învins, pe teren propriu, pe Dnipro, cu scorul de 2-1.

Clasament final al Grupei E:

1 Fiorentina            6 5 1 0 12 3 9 16
 2 Dnipro                 6 4 0 2 11 5 6 12
 3 Pacos Ferreira 6 0 3 3 1   8 -7 3
 4 Pandurii             6 0 2 4 3 11 -8 2

"Îmi pare rău că nu am câștigat, erau trei puncte importante pentru noi. Dar, trăgând linie, cred că a fost cel mai bun an al clubului, precum și pentru mine, ca antrenor", a declarat, după meci, Cristi Pustai, antrenorul echipei Pandurii Târgu-Jiu.

Rezultate înregistrate în ultima etapă a grupelor Europa League:

Grupa A:

St.Gallen - Swansea City 1-0
Valencia - Kuban Krasnodar 1-1

Grupa B:

Dinamo Zagreb - PFC Ludogorets Razgrad 1-2
PSV Eindhoven - Chornomorets O. 0-1

Grupa C:

Salzburg - Esbjerg fB 3-0
Standard Liege - Elfsborg 1-3

Grupa D:

Maribor - Wigan Athletic 2-1
Zulte-Waregem - Rubin Kazan 0-2

Grupa E:

Fiorentina - Dnipro 2-1
Pandurii - Pacos Ferreira 0-0

Grupa F:

Eintracht Frankfurt - APOEL Nicosia 2-0
Maccabi Tel Aviv - Bordeaux 1-0

Grupa G:

Dinamo Kiev - Rapid Viena 3-1
Thun - Genk 0-1

Grupa H:

Estoril - Liberec 1-2
Freiburg - Sevilla 0-2

Grupa I:

Real Betis - Rijeka 0-0
Vitoria de Guimaraes - Olympique Lyon 1-2

Grupa J:

Apollon Limassol - Legia Varşovia 0-2
Lazio - Trabzonspor 0-0

Grupa K:

FC Sheriff - Tromsø 2-0
Tottenham Hotspur - Anzhi Makhachkala 4-1

Grupa L:

Maccabi Haifa - Shakhter Karagandy 2-1
PAOK Thessaloniki FC - AZ Alkmaar 2-2

Clasament Grupa A:

  1 Valencia                  6 4 1 1 12 7 5 13
 2 Swansea City          6 2 2 2 6 4 2 8
 3 Kuban Krasnodar 6 1 3 2 7 7 0 6
 4 St.Gallen                   6 2 0 4 6 13 -7 6

Clasament Grupa B:

  1 PFC Ludogorets Razgrad 6 5 1 0 11 2 9 16
 2 Chornomorets O.                 6 3 1 2 6 6 0 10
 3 PSV Eindhoven                     6 2 1 3 4 5 -1 7
 4 Dinamo Zagreb                      6 0 1 5 3 11 -8

Clasament Grupa C:

1 Salzburg              6 6 0 0 15 3 12 18
2 Esbjerg fB          6 4 0 2 8 8 0 12
3 Elfsborg              6 1 1 4 5 10 -5 4
4 Standard Liege 6 0 1 5 6 13 -7 1

Clasament Grupa D:

1 Rubin Kazan        6 4 2 0 14 4 10 14
2 Maribor                6 2 1 3 9 12 -3 7
3 Zulte-Waregem 6 2 1 3 4 10 -6 7
4 Wigan Athletic  6 1 2 3 6 7 -1 5

Clasament Grupa E:

1 Fiorentina          6 5 1 0 12 3 9 16
2 Dnipro                 6 4 0 2 11 5 6 12
3 Pacos Ferreira 6 0 3 3 1 8 -7 3
4 Pandurii             6 0 2 4 3 11 -8 2

Clasament Grupa F:

1 Eintracht Frankfurt 6 5 0 1 13 4 9 15
2 Maccabi Tel Aviv     6 3 2 1 7 5 2 11
3 APOEL Nicosia          6 1 2 3 3 8 -5 5
4 Bordeaux                      6 1 0 5 4 10 -6 3

Clasament Grupa G:

1 Genk                   6 4 2 0 10 5 5 14
2 Dynamo Kiev 6 3 1 2 11 7 4 10
3 Rapid Viena    6 1 3 2 8 10 -2 6
4 Thun                  6 1 0 5 3 10 -7 3

Clasament Grupa H:

1 Sevilla     6 3 3 0 9 4 5 12
2 Liberec   6 2 3 1 9 8 1 9
3 Freiburg 6 1 3 2 5 8 -3 6
4 Estoril    6 0 3 3 5 8 -3 3

Clasament Grupa I:

1 Lyon                                   6 3 3 0 6 3 3 12
2 Real Betis                        6 2 3 1 3 2 1 9
3 Vitoria de Guimaraes 6 1 2 3 6 5 1 5
4 Rijeka                               6 0 4 2 2 7 -5 4

Clasament Grupa J:

1 Trabzonspor          6 4 2 0 13 6 7 14
2 Lazio                          6 3 3 0 8 4 4 12
3 Apollon Limassol 6 1 1 4 5 10 -5 4
4 Legia Varşovia      6 1 0 5 2 8 -6 3

Clasament Grupa K:

1 Tottenham Hotspur 6 6 0 0 15 2 13 18
2 Anzhi Makhachkala 6 2 2 2 4 7 -3 8
3 FC Sheriff                     6 1 3 2 5 6 -1 6
4 Tromsø                         6 0 1 5 1 10 -9 1

Clasament Grupa L:

1 AZ Alkmaar                        6 3 3 0 8 4 4 12
2 PAOK Thessaloniki FC 6 3 3 0 10 6 4 12
3 Maccabi Haifa                   6 1 2 3 6   9 -3 5
4 Shakhter Karagandy      6 0 2 4 5 10 -5 2