Publicat: 9 Decembrie, 2019 - 12:50
PREMIILE EDIȚIEI 23

Sâmbătă seara, la Cinemateca EFORIE, într-o atmosferă emoționantă Festivalul Internațional
de Film Studențesc CineMAiubit și-a anunțat câștigătorii celei de-a 23-a ediții.
Festivalul este organizat de Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică
‘’I.L.Caragiale’’ București (UNATC), și Fundația Cinemaiubit, cu sprijinul Centrului Național al
Cinematografiei (CNC), al Uniunii Cineaștilor din România (UCIN) și DACIN SARA – Drepturi de
autor în cinematografie și audiovizual.
Fiind cel mai important festival internaţional de film studenţesc din România – și primul în
ordine cronologică, CineMAiubit este locul unde, de-a lungul timpului, și-au făcut lansarea la
public majoritatea cineaştilor români, azi unanim recunoscuți.
Juriul festivalului a fost compus din personalități recunoscute ale filmului românesc: actrița
Iulia Lumânare, regizorii Cătălin Mitulescu și Ioana Grigore, monteurul de film Corina Stavilă,
directorul de fotografie Vivi Drăgan Vasile, criticii de film Pavel Azap și Laurențiu Bratan.
Premiul pentru cel mai bun film a fost decernat filmului “A LITTLE SOUL” (Lodz Film School), o
animație încărcată de semnificație și emoție realizată de Barbara RUPIK. Premiul pentru cel
mai bun film românesc a revenit Luciei CHICOȘ (UNATC) pentru scurt-metrajul
“CONTRAINDICAȚII”. Tot studenții UNATC au câștigat și Premiul “Paul Călinescu” pentru cel
mai bun documentar – Ana PREDA și filmul său “OLIMPIA” sau Premiul Președintelui UCIN –
Alma BUHAGIAR pentru filmele “ALGE” și “ULTIMUL PĂRINTE”.
Festivalul nostru nu ar fi putut avea loc fără aportul generos al sponsorilor și partenerilor
noștri: Rohrer Group, Cinelab București, Avanpost Digital Cube, Strada Film, Romanian Society
of Cinematographers, MDV Studio, Aqua Carpatica, Domeniile Sâmburești, CINETic, SEECS
(South-East European Cinema Schools), American Cinematographer, Universitatea de Muzică
București.

Palmares:

MARELE PREMIU
LITTLE SOUL (Lodz Film School, Polonia)
regia: BARBARA RUPIK

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM ROMÂNESC
CONTRAINDICAȚII (UNATC)
regia: LUCIA CHICOȘ

PREMIUL “CRISTIAN NEMESCU” PENTRU REGIE
END OF THE ROAD (Elmi Karbordi Art University of Sanadaj, Iran)
regia: SORAN RAHIMI

PREMIUL “CĂTĂLIN COCRIȘ” PENTRU SCENARIU
VIZITA (UNATC)
scenariu: ALEXANDRA-ROBERTA ȘERBAN

PREMIUL “LUCIAN PINTILIE” PENTRU VIZIUNE ȘI CONCEPT REGIZORAL
PORTRAIT OF MY FAMILY IN MY 13th YEAR (Sam Spiegel Jerusalim, Israel)
regia: OMRI DEKEL-KADOSH

PREMIUL PREȘEDINTELUI UNIUNII CINEAȘTILOR DIN ROMÂNIA
ALGE (UNATC) și ULTIMUL PĂRINTE (UNATC)
regia: ALMA BUHAGIAR

PREMIUL CRITICII
DESPRE CE NAIBA SĂ SCRIU? (UNATC)
regia: MATEI MONORANU

PREMIUL “PAUL CĂLINESCU” PENTRU CEL MAI BUN DOCUMENTAR
OLIMPIA (UNATC)
regia: ANA PREDA

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN FILM DE ANIMAȚIE
DAUGHTER (FAMU, Cehia)
regia: DARIA KASHCHEEVA

PREMIUL “RSC”
L’ALLEATO (CSC)
imaginea: ANDREA BENJAMIN MANENTI

PREMIUL DE IMAGINE PENTRU FILM ROMÂNESC
ÎNVAȚĂ CUM SĂ PESCUIEȘTI (UNATC)
imagine: DARIUS ONICA DRAGOMIR

PREMIUL “ANDREI (OTTO) TONCU” PENTRU SUNET ÎN FILM ROMÂNESC
A LOVE STORY (UNATC) & CAMERA OBSCURA (UNATC)
sunet: ALEXANDRU MILIEȘ

PREMIUL DE MONTAJ PENTRU FILM ROMÂNESC
EL IUBEȘTE OCHII MEI (UNATC – Filmuniversität Germania)
montaj: ROXANA IORGULESCU

MENȚIUNI SPECIALE ALE JURIULUI
PROBLEME LA APARTAMENTUL 14 (UNATC)
regia: RADU BARBU
WHAT WENT UNSEEN (Univ. Sapientia Cluj)
regia: BOGLARKA ANGELA FARKAS
TURTLE CAVE (Lodz Film School, Polonia)
regia: KLAUDIA FOLGA

PREMIUL SEECS
NAFTALAN (ADU – Croația)
regia: LJUBICA KOTROMANOVIC

PREMIUL DE INTERPRETARE FEMININĂ
GRETA BOHACEK
Pentru filmul JUPITER (Film University Munich, Germania)

PREMIUL DE INTERPRETARE MASCULINĂ
ARTHUR BUYSSENS
Pentru filmul ALL THAT’S LEFT (IAD, Belgia)

PREMIUL “ION BOSTAN” PENTRU CEL MAI BUN DOCUMENTAR ROMÂNESC
EL IUBEȘTE OCHII MEI (UNATC – Filmuniversität Germania)
regia: ENXHI RISTA

PREMIUL “ION TRUICĂ” PENTRU CEA MAI BUNĂ ANIMAȚIE ROMÂNEASCĂ
FIRUL ROȘU (UNATC)
regia: ALEXANDRA FUSCAȘ

PREMIUL “VICTOR ILIU”
TREPLEV AZI (UNATC)
regia: ALEXANDRA-ROBERTA ȘERBAN

PREMIUL “NINA BEHAR”
VÂNĂTOARE DE HIPOPOTAM ȘI CROCODIL (UNATC)
regia: GERMAIN KANDA

PREMIUL DE AFIȘ CINEMAIUBIT 24
ȘTEFANIA MATEI (UNATC)

PREMIUL FOTO
DARIUS DURUȘ (UNATC)