Publicat: 12 Octombrie, 2014 - 13:00
Share
Agenda festivalului!

Filarmonica de Stat ,,Moldova” din Iaşi şi Universitatea de Arte „George Enescu” organizează în perioada 17 – 28 octombrie 2014, a XVIII-a ediţie a Festivalului Muzicii Româneşti, incluzând o varietate de manifestări artistice (concerte simfonice, camerale şi corale, spectacol pentru copii, musical), cu prime audiţii şi creaţii consacrate. 

Proiectul se desfăşoară în parteneriat cu Consiliul Judeţean Iaşi, Primăria Municipiului Iaşi, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Colegiul de Artă „Octav Băncilă”, Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” şi Casa de Cultură a Studenţilor din Iaşi. Evenimentul continuă astfel profilul seriei noi a Festivalul Muzicii Româneşti  (începută în 2007), prin creionarea unui spaţiu al interferenţelor stilistice – compoziţii muzicale din diverse epoci, stiluri, în asociere cu dezbaterea teoretică.

Festivalul a fost şi este o importantă cale de cunoaştere a muzicii consacrate, precum şi o tribună de afirmare a noii generaţii de compozitori, de interpreţi, de muzicologi.

Festivalul Muzicii Româneşti este singurul festival din ţară concentrat în exclusivitate pe muzică românească.

Ediţia a XVIII-a îşi propune să asigure continuitatea, să creeze premisele menţinerii ritmicităţii anuale în viitor şi readucerea festivalului în atenţia vieţii artistice naţionale şi internaţionale. Interesul reprezentanţilor vieţii muzicale internaţionale faţă de muzica românească de autentică valoare aparţinând celor mai diverse genuri ar putea fi creat şi amplificat în primul rând prin perenitatea festivalului.

Organizatori:
Filarmonica de Stat „Moldova” Iaşi
Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi

AGENDA
Vineri, 17 octombrie 2014, ora 19
Colegiul de Artă O. Băncilă
Deschiderea Festivalului
Concert vocal-simfonic extraordinar
Orchestra simfonică
Corul academic G. Musicescu
Dirijor: Gheorghe Mustea
Dirijorul corului: Doru Morariu
Solist: Vitalie Cebotari, bariton
Viorel Munteanu - Glasurile Putnei
Vladimir Beleaev – Axis (primă audiţie)
Ghenadie Ciobanu - Poem postmodern, din ciclul Apres un Lecture” (primă audiţie)
Gheorghe Mustea - Concert pentru orchestră (primă audiţie)

Sâmbătă, 18 octombrie 2014, ora 11
Colegiul de Artă O. Băncilă
Spectacol de operă pentru copii, organizat în parteneriat cu Mobexpert şi Şcoala Paradis
Regia: Daniela Ciocoiu
Laurenţiu Profeta – Povestea micului Pan

Duminică, 19 octombrie 2014, ora 19
Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert coral
Corul academic G. Musicescu
Dirijor: Doru Morariu
Seniori ai artei corale româneşti 
În program lucrări de: Doru Popovici, Constantin Arvinte, Vasile Timiş, Constantin Râpă, Remus Georgescu, Constantin Romaşcanu, Felicia Donceanu, Mircea Neagu, Valentin Timaru, Ion Pelearc, 
Dan Buciu, Irina Odăgescu, Sabin Păutza

Luni, 20 octombrie 2014, ora 11
Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concertul claselor de compoziţie
De la Academia de Muzică Gh. Dima din Cluj-Napoca şi Universitatea de Arte G. Enescu din Iaşi

Marţi, 21 octombrie 2014, ora 19
Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert cameral
Cvartetul Passione
Diana Jipa, vioară
Cristina Paşa, vioară
Mădălina Penciu, violă
Violeta Dumitru, violoncel
Paul Constantinescu 
Concertul pentru orchestră de coarde, versiune pentru cvartet 
II
Ansamblul de suflători Nova Musica Viva
Coordonator Mihai Ailenei
Adrian Iorgulescu 
Rondelul de noapte, pentru clarinet şi ansamblu de suflători 

Miercuri, 22 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concert tradiţional
Folclorul muzical românesc de la tradiţie la avangardă
Ansamblul Teodor T. Burada
condus de Ciprian Chiţu
Invitaţi: Etnomuzicologii Florin Bucescu şi Viorel Bârleanu

Joi, 23 octombrie 2014, ora 19
Biblioteca Centrală Universitară M. Eminescu
Concert coral
Corul de cameră Vox Art’Is
Dirijor: Bogdan Cojocariu
Muzică corală românească din creaţia compozitorilor:
Paul Constantinescu, Romeo Cosma, Leonard Dumitriu, Gheorghe Duţică, Ciprian Ion, Viorel Munteanu, Roxana Pepelea, Sabin Păutza, Vasile Spătărelu, Achim Stoia

Vineri, 24 octombrie 2014, orele 9-13; 14-18
Sala Symposion a Universităţii de Arte
Simpozion de muzicologie
În deschidere:
Conferinţă susţinută de acad. prof. univ. dr. Cornel Ţăranu
Tema: ,,Identitate şi contextualitate în muzica românească contemporană”

Vineri, 24 octombrie 2014, ora 19
Colegiul de Artă O. Băncilă
Concert vocal-simfonic extraordinar
Orchestra simfonică
Dirijor: Adrian Morar
Solist: Tiberius Simu, tenor
Ulpiu Vlad – Inscripţii în inimi II (primă audiţie)
Cornel Ţăranu – Cetini negre pe versuri de Lucian Blaga, pentru tenor şi orchestră (primă audiţie)
Vasile Spătărelu – Simfonietta

Sâmbătă, 25 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concert cameral
Ansamblul AdHOC 
al Academiei de Muzică Gh. Dima Cluj-Napoca
Portret de grup ad honorem Cornel Ţăranu
În program lucrări de Cornel Ţăranu şi discipolii: 
Péter Szeghö, Ciprian Pop, Ionică Pop, Tudor Feraru, Şerban Marcu, Dora Cojocaru, Adrian Pop

Duminică, 26 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Concert cameral
Orchestra de cameră a Universităţii de Arte G. Enescu 
Solişti: Andrei Enoiu-Pânzariu, pian
Radu Vieru, clarinet
Florin Leonte, flaut
Bogdan Dumitraş, percuţie
Coordonator: conf. univ. dr. Elena Ovănescu
George Enescu – Preludiu la unison
Ciprian Ion – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie absolută)
Achim Stoia – Divertisment pentru flaut, clarinet şi coarde

Luni, 27 octombrie 2014, ora 19
Sala Ed. Caudella a Universităţii de Arte G. Enescu
Recital extraordinar
Dorel Baicu, flaut
Dorin Gliga, oboi
Piese pentru oboi solo şi pentru flaut solo de: Viorel Munteanu, Doina Rotaru, Liviu Dănceanu,  Cornel Ţăranu

Marţi, 28 octombrie 2014, ora 19
Casa de Cultură a Studenţilor
Închiderea Festivalului
Spectacol extraordinar în premieră
organizat de Universitatea de Arte G. Enescu
în parteneriat cu
Casa de Cultură a Studenţilor Iaşi, UCMR ADA şi ORPALIS Franţa
Orchestra Universităţii de Arte G. Enescu
Dirijor: Bogdan Chiroşcă
Solişti: Alexandru Grosu, Mihai Popistaşu, Cristina Toşu, Andra Botez, Maria Păuleţ, Alexandru Iosipescu, Roxana Balcan Apetroaie

Dan Spînu – The One On Born From a Tear, musical