Publicat: 3 August, 2016 - 00:22
Membrii UCMR-ADA prezenți în juriul Festivalului Mamaia Copiilor

Weekendul trecut s-au decernat premiile la unul dintre  cele mai importante festivaluri dedicate copiilor, Festivalul Mamaia Copiilor, aflat la cea de-a 16-a ediție.

Juriul a fost compus din nume sonore a muzicii usoare și nu numai: George Natsis, Dan Manoliu, și membrii UCMR-ADA: Viorel Gavrila, Mircea Dragan, Horia Moculescu, președintele juriului fiind Adrian Iorgulescu

Juriul a ales cele mai bune voci în cele 3 zile de concurs pentru sectiunea de Interpretare, cele mai frumoase creații muzicale pentru copii la secțiunea Creație si cel mai reușit moment artistic la secțiunea Show, acordând premii pe fiecare categorie de varstă.

UCMR-ADA a sponsorizat un proiect special în cadrul acestui festival, un dublu CD cu creații românești pentru copii, hituri prezente în cadrul festivalului de-a lungul timpului. Acesta va fi distribuit către  toate Palatele Copiilor și scolile de canto din țară și va servi ca material didactic pentru profesori și copii, având la dispoziție negativele, pozitivele și textele pieselor pe aceste cd-uri.

Festivalul s-a încheiat cu un spectacol grandios în seara de Gala, iar copiii și-au primit premiile și diplomele.

PALMARES
                                   

·   Trofeul “AUREL MANOLACHE” la Secţiunea de Creaţie, acordat de Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România:

Melodia “HEI, SPUNE-MI TU!”
Muzica: Gabriel Băruţa                                                Versuri: Gabriel Băruţa
Interpretă: Lisa Maria Banyai

·   Trofeul “AUREL MANOLACHE” la Secţiunea de Interpretare, acordat de Holding Hondor Stil:

 IULIA SORLEA  din Cluj-Napoca

·   Trofeul “TOMIS” la Secţiunea  SHOW, acordat de Asociația Culturală Mamaia Copiilor:

---- NU SE ACORDĂ ----

PREMIILE SECŢIUNII DE CREAŢIE – preşcolari:

PREMIUL  I:

Melodia “DĂ-O MAI DEPARTE”
Muzica: Mihai Alexandru                                  Versuri: Cezar Cristea
Interpretă: Angela Gheorghiu

PREMIUL II:

Melodia “SĂ VINĂ MAMA”
Muzica: Mihaela Tertelici                                  Versuri: Marian Stere
Interpretă: Giulia Dancă

PREMIUL III:

Melodia “CURCANUL ŞI NORUL”
Muzica: Felicia Niţă                                   Versuri: George Popovici
Interpretă: Larisa Petre

PREMIILE SECŢIUNII DE CREAŢIE – şcolari:

PREMIUL  I:

Melodia “SUNĂ-MĂ!”
Muzica: Adrian Ordean                                     Versuri: Adrian Ordean
Interpreţi: Eduard şi Natalia Moise

PREMIUL  II:

Melodia “CALEA DE CRISTAL”
Muzica: Sergiu Rudichi                                     Versuri: Marian Stere
Interpretă: Sabrina Aniculăesei

PREMIUL  III:

Melodia “NUMAI TU”
Muzica: Dumitru Dumitrache                                     Versuri: Camelia Badea
Interpretă: Anisia Dobra

PREMIILE SECŢIUNII DE CREAŢIE – adolescenţi:

PREMIUL  I:

Melodia “ÎN ZBOR”
Muzica: Nicolae Caragia                                      Versuri: Nicolae Caragia
Interpret: Roxana Cozma

 PREMIUL II:

Melodia “UN IZVOR DE CALDE PLOI”
Muzica: Dan Dimitriu                                      Versuri: Carmen Aldea Vlad
Interpretă: Christiana Sora

PREMIUL III:

Melodia “POVESTEA TA”
Muzica: Mirela Bulete                                    Versuri: Mirela Bulete
Interpretă: Amelia Jurcă

 PREMIILE SECŢIUNII DE INTERPRETARE

 GRUPA I (4 – 6 ani)

 PREMIUL I:                         

ŞOANĂ MIHAELA-BIANCA din Bucureşti

 PREMIUL II, ex aequo:

HAIDĂU GIULIA-ELENA din Iaşi

POPOVICI IOANA din Roman

 PREMIUL III:

OJOG IOAN-ALEXANDRU din Bacău

 GRUPA a II-a (7 – 9 ani)

 PREMIUL I:

ONICĂ SOFIA-IOANA din Iaşi

 PREMIUL II:

ÇILENTI GÜNAY din Galaţi

 PREMIUL III:

IORGU LUCA din Corbeanca, IF

GRUPA a III-a (10 – 12 ani)        

 PREMIUL I:

IOAN RAREŞ-ANDREI din Buzău

 PREMIUL II:

MOISE NATALIA din Bucureşti

 PREMIUL III:

POPA MARIA-ROBERTA din Râmnicu Vâlcea

 
GRUPA a IV-a (13 – 15 ani)

 PREMIUL I:

GÜZEL SARA-IREM din Breazu, IS

 PREMIUL II:

FILIPOIU ELEONORA-MARIA din Slobozia

 PREMIUL III:

BERECHET IOANA-LUCIA din Constanţa

PREMIILE SECŢIUNII SHOW

PREMIUL I:

NOI GĂTIM PE PORTATIV

- Grupul ALL APOLLO’S CHILDREN din Ploieşti -

 PREMIUL II:

PĂCALĂ ŞI TÂNDALĂ LA ORAŞ

-  Grupul STELUŢE DUNĂRENE din Brăila -

 PREMIUL III:

UN DUET FORMIDABIL

- MARIA-ECATERINA ŞTEFAN şi LUCA-ŞTEFAN UDĂŢEANU din Bucureşti -

 MENŢIUNI:

 MENȚIUNILE  IN MEMORIAM GEORGE NAGHI acordate de Aldis  și Jurnalul de Călăraşi:

SANDRIC SARAH-ŞTEFANIA din Bucureşti

STAN SARA-IOANA din Boldeşti-Scăieni, PH

NIŢĂ ILINCA din Baloteşti, IF

GOICEA JASMINE din Ploieşti

 MENȚIUNE acordată de CUGET LIBER Constanța:

ANGELA GHEORGHIU din București