Publicat: 26 Noiembrie, 2018 - 14:00

În intervalul 27- 29 noiembrie, de la ora 18.00, urmăriţi pe parcursul a peste 9 ore de transmisiune în direct de la Sibiu - singurul festival folcloric din România dedicat ansamblurilor profesioniste

Desfăşurat la Sala Polivalentă "Transilvania" din Sibiu, Festivalul "Ioan Macrea"- 2018, prezentat de Iuliana Tudor, marchează o dublă aniversare: cea de-a XX-a ediţie a manifestării şi Centenarul României. Astfel, peste 400 de artişti, din România şi de dincolo de graniţele ţării, vor recrea harta cântecelor, dansurilor populare şi obiceiurilor româneşti tradiţionale.

Participă: Ansamblul Profesionist "Banatul", Ansamblul Artistic Profesionist "Doina Gorjului", Ansamblul Artistic Profesionist "Mureşul", Ansamblul Naţional "Kolo" al Republicii Serbia, Orchestra "Lăutarii" din Chişinău, Ansamblul Folcloric Profesionist "Cindrelul-Junii Sibiului", Ansamblul Folcloric "Veteranii Junii Sibiului", Ansamblul Folcloric "Ceata Junilor" şi Şcoala de Dans "Ioan Macrea".

Generaţiile reunite ale Junilor Sibiului prezintă, în premieră, o veritabilă demonstraţie de măiestrie coregrafică din regiunile istorice ale României. Celebra Orchestră "Lăutarii" din Chişinău, Maestrul Nicolae Botgros şi artişti de dincoace şi de dincolo de Prut întregesc tabloul cultural al României Mari.

Programul festivalului şi al transmisiunilor TVR 3 este:

Marţi, 27 noiembrie 2018 - de la ora 18.00:

- Spectacol aniversar: maestrul Nicolae Botgros - 40 de ani în fruntea Orchestrei "Lăutarii" din Chişinău

- Ansamblul Folcloric Profesionist "Cindrelul-Junii Sibiului"

- Ansamblul Folcloric "Ceata Junilor" din Sibiu

- Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Adrian Neamţu, Ilie Medrea, Alina Pinca, Nicu Mâţă, Codruţa Rodean, Bogdan Cioranu, Ovidiu Homorodean, Bogdan Toma, Andreea Haisan, Gabriel Dumitru, Narcisa Băleanu, Paul Ananie, Oana Bozga- Pintea, Roxana Reche, Alexandru Pal, Ion Paladi

- Alexandru Pugna, Nicoleta Voica, Petrică Mîţu Stoian, Niculina Stoican, Izabela Tomiţa şi Gabriel Popescu, Olguţa Berbec şi Remus Novac, Stana Stepanescu şi Bojidar Ciobotin, Viorica Macovei, Cornelia şi Lupu Rednic, Ionuţ Fulea

Miercuri, 28 noiembrie 2018- de la ora 18.00:

- Şcoala de Dans "Ioan Macrea" din Sibiu

- Ansamblul Profesionist "Banatul" din Timişoara

- Georgiana Viţa şi Andrei Muntean, Ramona şi Petrică Viţa

- Ansamblul Artistic Profesionist "Doina Gorjului" din Târgu Jiu

- Maria Loga, Victoriţa Lăcătuşu, Claudia Torop, Georgiana Bârsac

- Ansamblul Artistic Profesionist "Mureşul" din Târgu Mureş

- Maria Sântean Faghiura, Dorina Grad, Dorina Oprea şi Leontina Pop

Joi, 29 noiembrie 2018- de la ora 18.00:

- Ansamblul Naţional "Kolo" al Republicii Serbia

- Ansamblul Folcloric Profesionist "Cindrelul-Junii Sibiului"

- Ansamblul Folcloric "Ceata Junilor" din Sibiu

- Ansamblul Folcloric "Veteranii Junii Sibiului"

- Robert Târnăveanu, Alina Bîcă, Nelu Albu, Adina Hada, Aurelian Suciu, Camelia Cosma Stoiţă, Răzvan Năstăsescu, Maria Butilă, Marcel Părău, Mirela Mănescu, Ionela Moruţan, Adrian Neamţu

- Invitat special: Grigore Leşe

TVR 3 oferă cultură, educaţie, evenimente de ţinută şi producţii regionale prin intermediul Studiourilor Teritoriale ale TVR. Astfel, TVR 3 este liantul care uneşte oferta programelor diverse (ştiri, sport, cultură, minorităţi) din principalele zone geografice ale ţării dar şi postul care aduce publicului larg filme clasice şi de artă, teatru, concerte din Festivalul Enescu şi alte festivaluri de muzică clasică, poezie, spectacole de operă şi de dans, interviuri cu personalităţi culturale române şi străine, evenimentele culturale.

Tag-uri Nume: 

Tag-uri Institutii: