Publicat: 30 Octombrie, 2016 - 15:21

Ne aflăm în cea de-a zecea zi a Festivalului Naţional de Teatru. Ediţia a 26-a a FNT va fi încheiată în această seară de un mare spectacol al începutului de mileniu – invitat special al Festivalului: „Livada de vişini” de A.P. Cehov, în viziunea unuia din maeştrii scenei contemporane: regizorul Lev Dodin, sosit în Capitală cu actorii săi de la Maly Drama Teatr – Théâtre de l'Europe, din Sankt Petersburg, Rusia. 
Producţia a fost distinsă anul trecut cu Premiul naţional al Rusiei „Masca de aur“ la categoria „cel mai bun spectacol“, iar cei doi protagonişti, Danila Kozlovsky (Lopahin) şi Ksenya Rappoport (Ranevskaia) au primit Premiul „Stanislavski” pentru interpretare. 

Vă reamintim că după reprezentaţia din această seară (la care este interzisă folosirea aparatelor de fotografiat!), regizorul Lev Dodin va participa la o întâlnire deschisă cu publicul spectator, organizată în foaierul „Tapiseriei” (etajul 1) al Sălii Mari a Teatrului Naţional „I. L. Caragiale” din Bucureşti.

Felix Alexa, Gigi Căciuleanu, Alexandru Darie, Tompa Gábor, Vlad Massaci, Mihai Măniuţiu – sunt celelalte amprente regizorale ale ultimei seri a FNT, în spectacole invitate din Braşov, Târgu-Mureş, Turda şi Bucureşti.

Teatrul Naţional Radiofonic îşi încheie azi seria de audiţii on-air difuzate în timpul Festivalului pe frecvenţele Radio România Cultural, cu o nouă serie de producţii inspirate din scrierile lui Federico Fellini şi Samuel Beckett.
Iar ultimele trei semnale editoriale (din cele 16 volume de carte dedicată teatrului lansate în FNT 2016) îi va aduce în faţa publicului interesat pe Anca-Maria Rusu, Ştefan Oprea şi Gigi Căciuleanu.

Iată programul orar al evenimentelor ce se vor desfăşura în ultima zi a celei de-a 26-a ediţii a Festivalului Naţional de Teatru:

Duminică, 30 octombrie

CONFERINŢĂ   
10.30 – 16.00 Biblioteca Naţională a României 
Conferinţa Naţională a Managerilor Culturali, ediţia a III-a
Organizator: Institutul Naţional pentru Cercetare şi Formare Culturală

ON AIR. TEATRU RADIOFONIC
14.00 Radio România Cultural
Scrisori de dragoste de Federico Fellini
Regia artistică: Attila Vizauer
Cinema, după „Invenzioni” de Federico Fellini
Scenariul radiofonic şi regia artistică: Ilinca Stihi
Canţoneta de Federico Fellini
Regia artistică: Cezarina Udrescu
Produse de: Teatrul Naţional Radiofonic 

19.00 Radio România Cultural
Toţi cei care cad de Samuel Beckett
Regia artistică: Attila Vizauer
Produs de: Teatrul Naţional Radiofonic 

LANSARE DE CARTE 
16.00 Librăria Cărtureşti Verona 
Vârstele scenei de Ştefan Oprea
Editura Junimea
şi
Dramaturgi francezi pe scenele româneşti în secolele XIX şi XX 
de Anca-Maria Rusu şi Ştefan Oprea
Editura Artes 
18.30 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier, Foaier
Miroirs de Gigi Căciuleanu
Editura Vellant 

SPECTACOLE 
17.00 Teatrul Odeon
Sala Majestic
La ordin, Führer! de Brigitte Schwaiger
Regia: Mihai Măniuţiu
Decorul: Adrian Damian 
Costumele: Claudia Castrase
Produs de: Teatrul „Aureliu Manea” Turda
Durata: 1h fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani

18.00 şi 20.00 Teatrul Bulandra
Sala „Toma Caragiu”  
The Bach Files 
Un spectacol de Alexandru Darie
Scenografia: arh. Octavian Neculai 
Produs de: Teatrul „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti
Durata: 1h 15 min fără pauză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani
19.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Mare
Livada de vişini de A.P.Cehov
Adaptarea scenică şi regia: Lev Dodin
Scenografia: Aleksander Borovsky
Produs de: Teatrul Maly Drama – Théâtre de l’Europe, Sankt Petersburg, Rusia
Durata: 3h cu pauză
Spectacol limba rusă cu traducere în limbile română şi engleză 

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Studio
Dansând în noapte de Patrick Ellsworth
după filmul „Dancer in the Dark” de Lars von Trier
Regia: Vlad Massaci
Scenografia, light-design, concept şi realizarea video: Andu Dumitrescu
Produs de: Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Durata: 2h 05 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani

20.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Atelier
L'Om DAdA
Un spectacol coregrafic de Gigi Căciuleanu
Produs de: Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti. Spectacolul este realizat sub auspiciile Centrului de Cercetare şi Creaţie Teatrală „Ion Sava”, în colaborare cu Gigi Căciuleanu Romania Dance Company şi Fundaţia Art Production şi cu sprijinul Institutului Cultural Român
Durata: 1h fără pauză
Spectacol de teatru-dans 

20.00 Teatrul Bulandra
Sala „Liviu Ciulei” 
Cutia Pandorei de Katalin Thuróczy
Regia, ilustraţia muzicală şi light-design: Felix Alexa
Scenografia: Andrada Chiriac
Produs de: ARCUB – Centrul Cultural al Municipiului Bucureşti.
Spectacol preluat în repertoriul Teatrului „Lucia Sturdza Bulandra”, Bucureşti 
Durata: 1h 20 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză

21.00 Teatrul Naţional „I.L.Caragiale” din Bucureşti
Sala Pictură
Sfârşit de partidă de Samuel Beckett
Regia: Tompa Gábor
Decorul şi costumele: Judit Dobre Kóthay
Produs de: Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
Durata: 1h 40 min fără pauză
Spectacol în limba maghiară cu traducere în limbile română şi engleză 
Nerecomandat persoanelor sub 14 ani
22.00 Teatrul ACT
Apă de mină de Csaba Székely
Un proiect coordonat de Oana Stoica
Scenografia: Vladimir Iuganu
Produs de: Teatrul ACT, Bucureşti şi Scena9
Mulţumiri speciale domnului Alexandru Dabija 
Durata: 1h 30 min fără pauză
Spectacol cu traducere în limba engleză
Nerecomandat persoanelor sub 16 ani.