Publicat: 21 Decembrie, 2016 - 12:43

Pe 13 februarie vor ajunge la Bucuresti celebritati ale baletului clasic, intr-un eveniment deosebit, ce va avea loc la Sala Mare a Teatrului National! Prim-solisti, ce evolueaza pe cele mai mari scene de profil si al caror palmares include distinctii obtinute la cele mai prestigioase concursuri de balet din lume vor evolua in cadrul Galei Stelelor Baletului!
Publicul ii va admira si aplauda, intr-un spectacol de o gratie si eleganta desavarsita, pe:  Dinu Tamazlâcaru – Baletul de Stat din Berlin, Sonia Vinograd Guidotti – Baletului si Opera din Norvegia, Alexander Smoliyaninov – Teatrul Bolshoi din Moscova, Sabina Yapparova –Teatrul de Balet Mikhailovsky din Sankt Petersburg, Alexej Orlenco si Marina Kanno – Baletul de Stat din Berlin, Denis Veginy si Svetlana Gileva de la Opera Semper din Dresda, Ecatherina Kukhar si Alexander Stoyanov de la Opera si Baletul din Kiev, Maria Poliudova si Vladimir Statnii – Baletul Clasic din Sankt Petersburg, 

Gala Stelelor Baletului este un eveniment unic, ce face inconjorul lumii de ani in sir, iar in 2017 va ajunge in România! Spectacolul ce reuneste stele ale dansului din cele mai prestigioase companii europene incânta si cucereste prin reputatia solistilor si diversitatea programului, compus din solo-uri si pas-de-deux-uri reprezentative din lucrari de referinta. 
   
In Ajunul Zilei Indragostitilor sunteti invitati,  la un regal al dansului, in care romantismul si virtuozitatea vor da tonul unei seri de neuitat! Gala Stelelor Baletului va va oferi emotii unice, in compania unor artisti de exceptie! 

Bilete pentru Gala Stelelor Baletului din 13 ianuarie se gasesc la casa de bilete a Teatrului National si online pe mystage.ro, startickets,ro, bilete.ro si blt.ro.

PROTAGONISTI:

DINU TAMAZLÂCARU -  Prim solist la Baletul de Stat din Berlin, 
Absolvent al Colegiului de Coregrafie din Repubica Moldova si Conservatorului de Balet din Viena
Premii: 
2012 - Laureat al Premiului Daphne acordat  Germania, 
2004 – Locul I in cadrul Concursului International Arabesque Perm. 
2002 – Câstigator al concursului Prix de Lausanne
2001 – Locul II la a patra editie a Concursului de Balet si Dans din Austria
Repertoriu: „Lacul lebedelor” – Printul Siegfried, „Don Quijote” – Basil, „Copelia” – Franz, „La Bayadere”, „Cenusareasa”, „Giselle”, „Frumoasa din padurea adormita”  etc. 
https://www.youtube.com/watch?v=TIlBKiTvPUs

SONIA VINOGRAD GUIDOTTI -  Prim-solista la Opera si Baletul din Norvegia
Laureata a Concursului Prix de Lausanne
Repertoriu: „Spargatorul de nuci”, „Giselle”, „Lacul lebedelor”, „Anna Karenina” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=C7Wb96y9XR8

ALEXANDER SMOLIYANINOV – Prim Solist al Teatrului Bolshoi  din Moscova
A absolvit Scoala de Dans Clasic condusa de Gennady Ledyakh.
Intre 2003-2006 a fost solistul Baletului Rusesc condus de Vyacheslav Gordeev
Repertoriu: „Spargatorul de nuci”, „Le Corsaire”, „Flames Of Paris”, „La Sylphide”, „Lacul lebedelor” etc. 

SABINA YAPPAROVA – Prim solista a Teatrului de Balet Mikhailovsky
Repertoriu : „Lacul lebedelor”, „Giselle”, „Don Quijote”, „La Bayadère”, „Flacarile din Paris”, „Spargatorul de nuci”, „Romea si Julieta”, „Frumoasa din Padurea Adormita”. 

ALEXEI ORLENCO - Prim solist la Baletul de Stat din Berlin
Repertoriu: „Corsarul”, „Don Quijote”, „Frumoasa din padurea adormita”,  „La Bayadere”, „Alice in tara minunilor”, „Esmeralda”, „Spargatorul de nuci”, „Lacul lebedelor”, „Anotimpurile”.
https://www.youtube.com/watch?v=X9pAfyxpOz0

MARINA KANNO – solista - Baletul de Stat din Berlin
Repertoriu: “Giselle”, “Spargatorul de nuci”, “Copelia”, “Lacul Lebedelor”, “Romeo si Julieta” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=ylLTP89XUjY 

DENIS VEGINY -  Prim-solist la Opera Semper din Dresda
Premii: 
Locul II la Concursul International de Balet din Rietti
1999 – Locul III la Marele Premiu al orasului Lausanne
1998 si 2000 – Laureat al Concursului Arbesque Perm
1998 - Premiul Vaganova la Concursul de Balet din Sankt Petersburg
Repertoriu: „Lacul lebedelor”, „Spargatorul de nuci”, „Frumoasa din padurea adormita”, „La Bayadere”
https://www.youtube.com/watch?v=SrEGWfgAzyQ

SVETLANA GILEVA -  Prim-solista la Opera Semper din Dresda
Absolventa a Scolii de balet Perm din Rusia
Repertoriu: „Lacul lebedelor” – Odette/Odile, „Spargatorul de nuci” – Zâna dulciurilor, „Romea Si Julieta”, „La Bayadere”, „Frumoasa din padurea adormita”, „Les Sylphides” etc. 
 

ECATHERINA KUKHAR Prim solista a Operei din Kiev
Artist emerit al Ucrainei, absolventa a Scolii de Balet din Kiev si detinatoare a Diplomei Onorofice a Academiei de Arte.
Premii:
1996 - Câstigatoare a Concursului Prix de Lausanne
Repertoriu: „Romeo si Julieta” – Julieta, „La Sylphide” – La Sylphide, „Spargatorul de nuci” – Masha, „Vikingii” – Printesa Elizabeth, „Valsul Vienez” – Anneli, „Daniyella” – Sophie, „Alba ca Zapada” – Alba ca Zapada, „Cenusareasa” – Cenusareasa, „Mica sirena” – Mica sirena, „Coppelia” – Svanilda, „Le Corsaire” – Gulnara, „Frumoasa din padurea adormita” – Aurora, „Giselle” – Giselle etc.

ALEXANDER STOYANOV - Prim solist al a Operei din Kiev
2006 Absolvent al Scolii de Balet din Kiev
Premii:
Laureat al competitiilor internationale: „Premio Roma” (Italia 2007 – locul III, 2010 - Locul II), „Premio Roma” (Italia 2010 – Locul II), Serge Lifar (Donetsk, 2011 – Locul II).
2009 - Câstigator al Concursului  Moscow International Ballet Competition, 
2006 - Câstigator al Concursului International "Vaganova Prix".
Repertoriu: „Spargatorul de nuci” – Printul, „Romeo si Julieta” – Romeo, „Cenusareasa” – Printul, „Mica Sirena” – Printul, „La Sylphide” – James, „Le Corsaire” – Rab, „La Bayadere” – Golden Bozhok, „Giselle” – Albert, „Don Quixote” – Basil, ”Lacul lebedelor” – Printul Siegfried, „Coppelia” – Franz.
https://www.youtube.com/watch?v=i5ywKxsk_6g

MARIA POLIUDOVA
Stea a Operei Nationale din Ucraina. Prim-balerina a Compapiei de Balet Clasic Andrei Batalov din Sankt Petersburg.
Premii: 
2002 – Laureata in cadrul concursului  Arabesque Perm din Rusia. 
2002  - participare la Master class in SUA, Las Vegas la Colegiul de Coregrafie.
1995 – Premiul 3 la Concursul Academiei de Balet Vaganova din Sankt Petersburg.
Repertoriu: Peste 30 de roluri clasice si moderne in lucrari precum „Lacul ledebelor” (Odette/Odile), „Spargatorul de nuci” – Marie, „Frumoasa din padurea adormita” – Aurora, „Don Quijote” – Kitri, „Coppelia” – Svanilda, „Giselle” – Giselle, „Romeo si Julieta” – Julieta, „Carmen” – Carmen etc.

VLADIMIR STATNII
Prim-balerin al Operei Nationale din Ucraina, prim-balerin al Companiei de Balet Clasic Andrei Batalov din Sankt Petersburg.  
In perioda 2007- 2012 are statutul de solist invitat al Teatrului National de Balet din Moscova, director artistic Serghei Radchenko si al Baletului  Imperial Rus, director artistic  Gedeminas Taranda
Repertoriu:  „Frumoasa din padurea adormita”, „Lacul Lebedelor”, „Romeo & Julieta” si „Coppelia”.