Publicat: 16 Ianuarie, 2017 - 11:36

În Ajunul Zilei Îndrăgostiţilor sunteţi invitaţi,  la un regal al dansului, în care romantismul şi virtuozitatea vor da tonul unei seri de neuitat! Gala Stelelor Baletului vă va oferi emoţii unice, în compania unor artişti de excepţie! Pe 13 februarie vor ajunge la Teatrul Naţional din Bucureşti celebrităţi ale baletului clasic, într-un eveniment deosebit. Prim-solişti, ce evoluează pe cele mai mari scene de profil şi al căror palmares include distincţii obţinute la cele mai prestigioase concursuri de balet din lume vor evolua în cadrul Galei Stelelor Baletului!
Publicul îi va admira şi aplauda, într-un spectacol de o graţie şi eleganţă desăvărşită, pe: Alexander Smoliyaninov – Teatrul Bolshoi din Moscova, Andrei Batalov – Baletul Mariinsky, Dinu Tamazlâcaru – Baletul de Stat din Berlin, Sonia Vinograd Guidotti – Baletului şi Opera din Norvegia, Sabina Yapparova –Teatrul de Balet Mikhailovsky din Sankt Petersburg, Alexej Orlenco şi Marina Kanno – Baletul de Stat din Berlin, Denis Veginy şi Svetlana Gileva de la Opera Semper din Dresda, Maria Poliudova şi Vladimir Statnii – Baletul Clasic din Sankt Petersburg şi Ecaterina Bortiakova – Baletul Kazani, Moscova.

Gala Stelelor Baletului este un eveniment unic, ce face înconjorul lumii de ani în şir, iar în 2017 va ajunge în România! Spectacolul ce reuneşte stele ale dansului din cele mai prestigioase companii europene încântă şi cucereşte prin reputaţia soliştilor şi diversitatea programului, compus din solo-uri şi pas-de-deux-uri reprezentative din lucrări de referinţă. 

Bilete pentru Gala Stelelor Baletului din 13 ianuarie se găsesc la casa de bilete a Teatrului Naţional şi online pe mystage.ro, startickets,ro, bilete.ro şi blt.ro.

PROTAGONIŞTI:

ALEXANDER SMOLIYANINOV – Prim Solist al Teatrului Bolshoi  din Moscova
A absolvit Şcoala de Dans Clasic condusă de Gennady Ledyakh.
Între 2003-2006 a fost solistul Baletului Rusesc condus de Vyacheslav Gordeev
Repertoriu: „Spărgătorul de nuci”, „Le Corsaire”, „Flames Of Paris”, „La Sylphide”, „Lacul

DINU TAMAZLÂCARU -  Prim solist la Baletul de Stat din Berlin, stea absolută a baletului mondial, Absolvent al Colegiului de Coregrafie din Repubica Moldova şi Conservatorului de Balet din Viena
Premii: 
2012 - Laureat al Premiului Daphne acordat  Germania, 
2004 – Locul I în cadrul Concursului Internaţional Arabesque Perm. 
2002 – Câştigător al concursului Prix de Lausanne
2001 – Locul II la a patra ediţie a Concursului de Balet şi Dans din Austria
Repertoriu: „Lacul lebedelor” – Prinţul Siegfried, „Don Quijote” – Basil, „Copelia” – Franz, „La Bayadere”, „Cenuşăreasa”, „Giselle”, „Frumoasa din pădurea adormită”  etc. 
https://www.youtube.com/watch?v=TIlBKiTvPUs

ANDREI BATALOV  - Prim solist al Teatrului Mariinski, 
Absolvent al Academiei de Balet Vaganova din Sankt Petersburg; 
Prim solist al Teatrului Academic de Stat ‘’Mussorgsky ‘’ din Sankt-Petersburg, 
Premii:
Artist emerit al Rusiei
1997 – Marele Premiu la Concursul Internaţional de Balet de la Moscova.
1996 – Locul I la Concursul Internţional de Balet de la Nagoya
1996 – Locul II la  Concursul Internţional de Balet Rudolph Noureev de la Budapesta
1996 – Locul I şi Premiul Mikhail Baryschnikov în cadrul concursului  Arabesque Perm din Rusia
Repertoriu: “Don Quijote” (Basile), “La Bayadère” (idolul de bronz), “Corsarul” (Ali), “La Sylphide” (James), “Romeo şi Julieta” (Mercuţio) şi multe altele. 

SONIA VINOGRAD GUIDOTTI -  Prim-solistă la Opera şi Baletul din Norvegia
Laureată a Concursului Prix de Lausanne
Repertoriu: „Spărgătorul de nuci”, „Giselle”, „Lacul lebedelor”, „Anna Karenina” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=C7Wb96y9XR8
lebedelor” etc. 

SABINA YAPPAROVA – Prim solistă a Teatrului de Balet Mikhailovsky
Repertoriu : „Lacul lebedelor”, „Giselle”, „Don Quijote”, „La Bayadère”, „Flăcările din Paris”, „Spărgătorul de nuci”, „Romea şi Julieta”, „Frumoasa din Pădurea Adormită”. 

ALEXEI ORLENCO - Prim solist la Baletul de Stat din Berlin
Repertoriu: „Corsarul”, „Don Quijote”, „Frumoasa din pădurea adormită”,  „La Bayadere”, „Alice în ţara minunilor”, „Esmeralda”, „Spărgătorul de nuci”, „Lacul lebedelor”, „Anotimpurile”.
https://www.youtube.com/watch?v=X9pAfyxpOz0

MARINA KANNO – solistă - Baletul de Stat din Berlin
Repertoriu: “Giselle”, “Spărgătorul de nuci”, “Copelia”, “Lacul Lebedelor”, “Romeo şi Julieta” etc.
https://www.youtube.com/watch?v=ylLTP89XUjY 

DENIS VEGINY -  Prim-solist la Opera Semper din Dresda
Premii: 
Locul II la Concursul Internaţional de Balet din Rietti
1999 – Locul III la Marele Premiu al oraşului Lausanne
1998 şi 2000 – Laureat al Concursului Arbesque Perm
1998 - Premiul Vaganova la Concursul de Balet din Sankt Petersburg
Repertoriu: „Lacul lebedelor”, „Spărgătorul de nuci”, „Frumoasa din pădurea adormită”, „La Bayadere”
https://www.youtube.com/watch?v=SrEGWfgAzyQ

SVETLANA GILEVA -  Prim-solistă la Opera Semper din Dresda
Absolventă a Şcolii de balet Perm din Rusia
Repertoriu: „Lacul lebedelor” – Odette/Odile, „Spărgătorul de nuci” – Zâna dulciurilor, „Romea Şi Julieta”, „La Bayadere”, „Frumoasa din pădurea adormită”, „Les Sylphides” etc. 
 
MARIA POLIUDOVA
Stea a Operei Naţionale din Ucraina. Prim-balerina a Compapiei de Balet Clasic Andrei Batalov din Sankt Petersburg.
Premii: 
2002 – Laureată în cadrul concursului  Arabesque Perm din Rusia. 
2002  - participare la Master class in SUA, Las Vegas la Colegiul de Coregrafie.
1995 – Premiul 3 la Concursul Academiei de Balet Vaganova din Sankt Petersburg.
Repertoriu: Peste 30 de roluri clasice şi moderne în lucrări precum „Lacul ledebelor” (Odette/Odile), „Spărgătorul de nuci” – Marie, „Frumoasa din pădurea adormită” – Aurora, „Don Quijote” – Kitri, „Coppelia” – Svanilda, „Giselle” – Giselle, „Romeo şi Julieta” – Julieta, „Carmen” – Carmen etc.

VLADIMIR STATNII
Prim-balerin al Operei Naţionale din Ucraina, prim-balerin al Companiei de Balet Clasic Andrei Batalov din Sankt Petersburg.  
În perioda 2007- 2012 are statutul de solist invitat al Teatrului Naţional de Balet din Moscova, director artistic Serghei Radchenko şi al Baletului  Imperial Rus, director artistic  Gedeminas Taranda
Repertoriu:  „Frumoasa din pădurea adormita”, „Lacul Lebedelor”, „Romeo & Julieta” şi „Coppelia”.

ECATERINA BORTIAKOVA- prim-solistă – Baletul Kazani, Moscova
Premii:
În 2002 a câştigat în cadrul concursului internaţional din Perm distincţiile „Best Arabesque” şi „Best Partnering”
În 2001 a câştigat premiul “Artistic Inspiration” la Kazan International Ballet Competition
La 16 ani a câştigat Vaganova-Prix International Ballet Competition la St Petersburg
În 1998 a absolvit în doar şase ani cursurile Şcolii de Coregrafie Jalil, ceea ce este excepţional pentru că în mod curent studiile se întind pe durata a zece ani.
Repertoriu: „Giselle”, “La Fille Mal Garde”, “Coppelia”, “La Bayadera”, “Le Corsaire”, “Cenuşăreasa,” „Albă ca Zăpada”, „Frumoasa din pădurea adormită”.