23 Iul 2012 - 15:30

Programul sportivilor români în ultimele două zile ale Olimpiadei

Atleţii Claudia Ştef, Marius Cocioran şi Marius Ionescu şi luptătorul Rareş Chintoan sunt ultimii români care vor intra în concurs la JO 2012.

Sâmbătă:
Ora 11.00
Marius Cocioran - 50 km marş;

Ora 15.00
Rareş Chintoan - 120 kg - lupte libere: preliminarii + semifinale (ora 15.30) + Finala (ora 20.25);

Ora 19.00
Claudia Ştef - 20 km marş;

Duminică:
Ora 11.00
Marius Ionescu - maraton.

Sandra Izbaşa va purta steagul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român (COSR) a decis ca gimnasta Sandra Izbaşa, medaliată cu aur la sărituri la Londra, să poarte drapelul României la ceremonia de închidere a Jocurilor Olimpice. Evenimentul de la Londra va avea loc Duminică, 12 August.

Luni, sportivii români medaliaţi la Jocurile Olimpice, conducerea COSR şi componenţii delegaţiei României care au evoluat în ultimele zile la Olimpiadă vor reveni în ţară, cu o cursă Tarom programată să aterizeze la ora 13.40, pe Aeroportul Henri Coandă. Olimpicii vor fi primiţi la Salonul Prezidenţial.

România a obţinut nouă medalii la Londra: aur - Alin Moldoveanu (tir) şi Sandra Izbaşa (sărituri); argint - Alina Dumitru, Corina Căprioriu (ambele judo), Roxana Cocoş (haltere), echipa masculină de sabie, Cătălina Ponor (sol); bronz - echipa feminină de gimnastică şi Răzvan Martin (haltere).

•Sandra Izbaşa a cucerit medalia de aur la sărituri

Medalia de aur câştigată de gimnasta Sandra Izbaşa este una specială pentru că are şi o valoare jubiliară: este cea de-a 300-a cucerită de sportivii români în istoria participărilor la Jocurile Olimpice!

În finala de la sărituri, Sandra Izbaşa (22 de ani) a câştigat medalia de aur, cu un punctaj de 15,191, depăşind-o pe McKayla Maroney (Statele Unite ale Americii), care a fost notată doar cu 15,083.

Sandra a intrat ultima în concurs şi a avut două sărituri "curate", spre bucuria fanilor români şi a celorlaţi " fluturaşi " din lot care au încurjat-o amestecaţi în tribună printre spectatori din sala de la North Greenwich, mulţi dintre ei soldaţi.

Din 1976 până în prezent, echipa de gimnastică feminină a României nu a lipsit de pe podium

Echipa feminină de gimnastică a României, în componenţa Cătălina Ponor, Sandra Izbaşa, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Diana Chelaru, a cucerit Marţi medaliile de bronz la Jocurile Olimpice de la Londra, cu un punctaj total de 176,414 în finala pe echipe.

Aurul a revenit echipei Statelor Unite (Jordyn Wieber, Gabrielle Douglas, Kyla Ross, Alexandra Raisman, McKayla Maroney), cu 183,596 puncte, în timp ce medaliile de argint au fost adjudecate de Rusia (Ksenia Afanaseva, Anastasia Grişina, Viktoria Komova, Alia Mustafina, Maria Paseka), cu 178,530 p, chiar dacă Grişina şi Afanaseva au ratat ultimele execuţii la sol.

Larisa Iordache şi Sandra Izbaşa sunt calificate în finala de la individual compus, Sandra Izbaşa în finalele de la sărituri şi sol, Cătălina Ponor la bârnă şi sol, iar Diana Bulimar în finala de la bârnă.
Echipa feminină de gimnastică a României nu a lipsit de pe podiumul olimpic din 1976 încoace. La JO 2008 de la Beijing, fetele noastre au luat medaliile de bronz, după aurul cucerit în 2000 şi 2004.

România a cucerit a patra sa medalie la JO 2012, după aurul lui Alin Moldoveanu (puşcă aer comprimat 10 m) şi argintul Alinei Dumitru (judo, cat. 48 kg) şi Corinei Căprioriu (judo, cat. 57 kg).

• Halterofilul Răzvan Martin mai aduce o medalie olimpică României

Sportivul Răzvan Martin a câştigat, Marţi, medalia de bronz, în finala categoriei 69 de kilograme, a cincea pentru delegaţia României, la Jocurile Olimpice de la Londra.

La aruncat, Martin a ridicat 177 şi 180 de kilograme, încercând ultima dată la 182 de kilograme, chiar dacă nu mai putea să-l depăşească pe chinez, care avea deja 7 kilograme în plus la total.

Aurul olimpic a fost revendicat de Qingfeng Lin (China), cu 344 kilograme, iar medalia de argint indonezianului Triyatno Triyatno, cu 333 kilograme.

Răzvan Martin a rămas fără tată de la trei ani, iar apoi a fost abandonat de mamă. El a fost luat de pe străzi practic de antrenorul Mugur Saranciuc de la Clubul Sportiv Bistriţa.

Primul sportiv român care a intrat în concurs la haltere, Florin Croitoru, s-a clasat pe locul 9, la categoria 56 de kilograme.

Din delegaţia României în competiţia de haltere mai fac parte Roxana Cocoş (cat. 69 kilograme) şi Gabriel Sîncrăian (85 kg).

Roxana Cocoş, medaliată cu argint la haltere

Roxana Cocoş a cucerit medalia de argint la haltere, categoria 69 de kilograme. Sportiva româncă a ridicat 113 kg la stilul smuls şi 143 kg la stilul aruncat.

Roxana Cocos a intrat a doua în concurs la stilul smuls, din Sala ExCeL – North Arena 3, reusind 108 kilograme din prima încercare. Adversarele au marit miza la 110 si 111 kilograme, astfel ca sportiva tricolora a ridicat si ea la a doua încercare 111 kilograme. La ultima încercare, Roxana a bifat 113 kilograme, încheind concursul la smuls fara ratare, pe locul 4, depasita de trei adversare, cu câte 115 kilograme.

La aruncat, sportiva în vârsta de 23 de ani a început excelent cu 138 de kilograme, trecând în acel moment pe primul loc la total. A renuntat apoi la 139 de kilograme, dupa ce a fost depasita de trei adversare, marind miza la 143 de kilograme. A reusit încercarea, urcând pe locul secund, cu 256 la total, în urmarirea liderului Jong Sim Rim (Coreea de Nord, cu o performanta de 257 de kilograme).

La ultima încercare, desi avea medalia de argint asigurata, Roxana a fortat batalia pentru aur, dar a ratat ultima încercare, la 146 de kilograme si a ramas cu un total de 256 de kilograme.

Medalia de aur i-a revenit lui Jong Sim Rim (Coreea de Nord, cu 261 de kilograme), iar cea de bronz Marinei Skarmankova (Belarus, 256 kilograme, dar mai grea decât Roxana Cocos).