Publicat: 3 Decembrie, 2012 - 15:19
Share
Candidatii celor doua aliante principale

Cetăţenii cu drept de vot sunt chemaţi la urne, Duminică, 9 Decembrie, pentru a-i alege pe cei 452 de parlamentari: 137 de senatori şi 315 deputaţi. AMOS News informează asupra listei candidaţilor pentru Capitală:


CAMERA DEPUTAŢILOR

Colegiul uninominal 1:

 Mihai Bâzgan - PDL

Vlad Nistor - PNL


Colegiul uninominal 2:

Constantinescu Anca - PDL

Diana Tuşa - PNL


Colegiul 3 uninominal:

Biriş Gabriel - FC

Ludovic Orban - PNL


Colegiul 4 uninominal:

Canacheu Costică - PDL

Dan Tudorache - PSD


Colegiul 5 uninominal:

Moţa Maria - PDL

Dumitru Popescu - UNPR


Colegiul 6 uninominal:

Mihăilă Ioan - PNŢCD î

Rodica Nassar - PSD


Colegiul 7 uninominal:

Prună Tudorel - PDL

Violeta Tudosie - PSD


Colegiul 8 uninominal:

Popescu-Dan Cristian - FC

Tavi Bot - PNL


Colegiul 9 uninominal:

Theodor Paleologu - PDL

Victor Ciorbea - PNL


Colegiul 10 uninominal:

Lăcătuş Marilena - PNŢCD

Florin Alexe - PNL


Colegiul 11 uninominal:

Sulfina Barbu - PDL

Eugen Nicolescu - PNL


Colegiul 12 uninominal:

Petrescu Cristian - PDL

Raluca Ispir - PNL


Colegiul 13 uninominal:

Dinu-Maria Mirela - PDL

Ioan Vulpescu - PSD


Colegiul 14 uninominal:

Zătreanu Dan-Radu - PDL

Gabriela Prodasca - PSD


Colegiul 15 uninominal:

Cerbulescu Constantin - PDL

Adrian-Alin Petrache - PSD


Colegiul 16 uninominal:

Toma Veronica - PDL

Claudiu-Andrei Tănăsescu - PC


Colegiul 17 uninominal:

Popescu Marian-Radu - PDL

Bogdan Diaconu - PSD


Colegiul 18 uninominal:

Minculescu George-Aristide - FC

Nicoale Banicioiu - PSD


Colegiul 19 uninominal:

Raicu Mircea-Cristian - PDL

Dinu Giurescu - PC


Colegiul 20 uninominal:

Tufă Radian-Doru - PDL

Dumitru Chiriţă - PSD


Colegiul 21 uninominal:

Trăila Cristina - PDL

Geogian Pop - PSD


Colegiul 22 uninominal:

Diaconescu Lucian - FC

Alina Gorghiu - PNL


Colegiul 23 uninominal:

Drăgan Teodor - PDL

Oana Mizil - PSD


Colegiul 24 uninominal:

Geantă Florian-Daniel - PDL

Mihai Sturzu - PSD


Colegiul 25 uninominal:

Gheorghe Udrişte - PDL

Gigi Becali - PNL


Colegiul 26 uninominal:

Vlaston Ştefan-Ion - PNŢCD

Răzvan Mironescu - PNL


Colegiul 27 uninominal:

Anghel Iulian Mihai - PDL

Damian Florea - PC


Colegiul 28 uninominal:

Văduva Silviu - PDL

Ion MIhăilescu - PSD


Împărţirea candidaţilor pe colegii pentru SENAT:


Colegiul uninominal 1:

Gherasim Vasile - PDL

Titus Corlăţean - PSD


Colegiul uninominal 2:

Ofiţeru Augustin-Mirel - PNŢCD

Călin Popescu Tăriceanu - PNL


Colegiul 3 uninominal:

Şerban Nicolae - PDL

Gabriel Oprea - UNPR


Colegiul 4 uninominal:

Boagiu Anca-Daniela - PDL

Dumitru Pelican - PC


Colegiul 5 uninominal:

Rădulescu Cristian - PDL

Daniel Barbu - PNL


Colegiul 6 uninominal:

Budiş Sandra Marilyn Andreea - PNŢCD

Ecaterina Andronescu - PSD


Colegiul 7 uninominal:

Ştefănescu Alexandru - PNŢCD

Victor Ciorbea - PNL


Colegiul 8 uninominal:

Crăciun Iulian - FC

Dan Voiculescu PC


Colegiul 9 uninominal:

Feldman Radu Alexandru - PDL

Cătălin Croitoru - PSD


Colegiul 10 uninominal:

Ciocălteu Alexandru - FC

Florian Popa - PSD


Colegiul 11 uninominal:

Ivăşchescu Nicoale - PDL

Cornel Dobriţoiu - PNL


Colegiul 12 uninominal:

Todiraşcu Valeriu - PNŢCD

Gabriel Mutu - PSD


Alegerile parlamentare din 9 Decembrie se vor desfăşura în baza legii din 2008, care prevede că intră direct în Parlament candidatul care obţine 50% plus unu din voturile pe colegiu, restul mandatelor fiind redistribuite în funcţie de scorul obţinut de partide.