10 Dec 2012 - 20:29

AMOS News prezintă lista candidaţilor care au, până acum, un mandat sigur de parlamentar în viitorul legislativ al României.

Camera Deputaţilor

USL - 65,294% (457.288 voturi)
ARD - 19,627% (137.460 voturi)
PP-DD - 9,404% (65.858 voturi)
PRM - 2,249% (15.750 voturi)
PER - 1,150% (8.055 voturi)

Senat

 USL - 66,489% (465.518 voturi)
ARD - 20,179% (141.283 voturi)
PP-DD - 9,507% (66.560 voturi)
PRM - 2,541% (17.791 voturi)
PER - 0,885% (6.193 voturi)

Lista noilor parlamentari USL din Bucureşti:

Camera Deputaţilor
 
Colegiul Nr. 1 - Vlad Nistor (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 - Diana Tuşa  (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 - Ludovic Orban  (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 - Dan Tudorache  (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 - Dumitru Iulian Popescu  (UNPR / USL)
 Colegiul Nr. 6 - Rodica Nassar (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 7 - Tudorie Violeta (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 8 - Octavian Bot (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 9 - Daniel Budurescu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 10 - Florin Alexe (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 11 - Eugen Nicolăescu (PNL / USL)
Colegiul Nr. 12 - Raluca-Cristina Ispir (PNL / USL)
Colegiul Nr. 13 - Ioan Vulpescu (PSD / USL)
Colegiul Nr. 14 - Gabriela Podaşcă (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 15 - Alin Petrache (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 16 - Claudiu Andrei Tănăsescu (PC / USL)
Colegiul Nr. 17 - Mihai Bogdan Diaconu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 18 - Nicolae Bănicioiu (PSD / USL)
Colegiul Nr. 19 - Dinu Giurescu (PC / USL)
 Colegiul Nr. 20 - Chiriţă Dumitru (PSD / USL)
Colegiul Nr. 21 - Georgian Pop (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 22 - Alina Gorghiu (PNL / USL)
Colegiul Nr. 23 - Oana Niculescu-Mizil (PSD / USL)
Colegiul Nr. 24 - Mihai Sturzu (PSD / USL)
Colegiul Nr. 25 - George Becali (PNL / USL)
Colegiul Nr. 26 - Horia Mironescu (PNL / USL)
Colegiul Nr. 27 - Damian Florea (PC / USL)
Colegiul Nr. 28 - Bogdan-Ion Mihăilescu (PSD / USL)

Senat
 
Colegiul 1 - Titus Corlăţean (PSD / USL)
Colegiul 2 - Călin Popescu Tăriceanu (PNL / USL)
 Colegiul 3 - Gabriel Oprea (UNPR / USL)
 Colegiul 4 - Dumitru Pelican (PC / USL)
Colegiul 5 - Daniel Barbu (PNL / USL)
Colegiul 6 - Ecaterina Andronescu (PSD / USL)
Colegiul 7 - Victor Ciorbea (PNL / USL)
Colegiul 8 - Dan Voiculescu (PC / USL)
Colegiul 9 - Cătălin Croitoru (PSD / USL)
Colegiul 10 - Florian Popa (PSD / USL)
 Colegiul 11 - Cornel Dobriţoiu (PNL / USL)
Colegiul 12 - Gabriel Mutu (PSD / USL)


Lista noilor parlamentari ARD din Bucureşti:

Camera Deputaţilor
 
Colegiul Nr. 4 - Costică Canacheu (PDL / ARD)
 Colegiul Nr. 8 - Dan Cristian Popescu (FC / ARD)
 Colegiul Nr. 9 - Theodor Paleologu (PDL / ARD)
 Colegiul Nr. 24 - Daniel Geantă (PDL / ARD)
 Colegiul Nr. 25 - Gheorghe Udrişte (PDL / ARD)
 
Senat
 
Colegiul Nr. 4 - Anca Boagiu (PDL / ARD)
 Colegiul Nr. 5 - Cristian Rădulescu (PDL / ARD)


ALEGERI PARLAMENTARE 2012
 REZULTATE FINALE ÎN STRĂINĂTATE 
 

Camera Deputaţilor

ARD - 25.600 voturi
USL - 16.686 voturi
 PP-DD - 13.491 voturi
 PRM - 1.159 voturi
UDMR - 1.154 voturi
 PER - 443 voturi
FDGR - 314 voturi
FCER - 202 voturi
Uniunea Armenilor din România - 164 voturi
Asociaţia Italienilor din România Ro.As.It - 143 voturi
Asociaţia Partida Romilor ProEuropa - 106 voturi

Senat

ARD - 24.088 voturi
USL - 17.309 voturi
 PP-DD - 13.707 voturi
 PER - 2.249 voturi
 PRM - 1.321 voturi
 UDMR - 944 voturi
PPMT - 371 voturi


Lista noilor parlamentari din diaspora:

 Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1
Număr minim necesar de voturi pentru obţinerea unui mandat: 19.773

- Aurelian Mihai (PP-DD ) - 12.682 voturi
- Victor Socaciu (USL) - 12.347 voturi
- William Gabriel Brînză (ARD) - 11.787 voturi

Colegiul Nr. 2
Număr minim necesar de voturi pentru obţinerea unui mandat: 7.303

- Eugen Tomac (ARD) - 11.473 voturi
- Victor Alexeev (USL) - 1.932 voturi
- Gheorghe Viţă (PP-DD) - 531 voturi

Colegiul Nr. 3
Număr minim necesar de voturi pentru obţinerea unui mandat: 1.696

- Mircea Lubanovici (ARD) - 1.741 voturi
- Ionela Tănase (USL) - 1.116 voturi
- George Sîngeorzan (PP-DD) - 173 voturi

Colegiul Nr. 4
Număr minim necesar de voturi pentru obţinerea unui mandat: 1.253

- Alexandru Ovidiu Raeţchi (USL) - 1.291 voturi
- Cristina Baturi (ARD) - 599 voturi
- Csongor Robert Gruman (UDMR) - 160 voturi

Senat

Colegiul Nr. 1
Număr minim necesar de voturi pentru obţinerea unui mandat: 27.060

- Riceard-Viorel Badea (ARD) - 21.727 voturi
- Cristian David (USL) - 14.811 voturi
- Eugen-Costinel Mihalache (PP-DD) - 13.423 voturi

Colegiul Nr. 2
Număr minim necesar de voturi pentru obţinerea unui mandat: 2.936

- Adrian Anghel (USL) - 2.498 voturi
- Eugen Ionel Roventa (ARD) - 2.361 voturi
- Dorel Sîngeorzan (PER) - 354 voturi


ALEGERI PARLAMENTARE 2012
REZULTATE FINALE ÎN FIECARE JUDEŢ
 


Judeţul ALBA

Camera Deputaţilor

 USL – 49,66%
ARD – 28,90%
PP-DD – 14,48%

Senat

USL – 50,91%
ARD – 28,61%
 PP-DD – 15,14%

Lista noilor parlamentari din judeţul Alba:
Redistribuire - Colegiile 2, 4, Camera Deputaţilor; Colegiul 2, Senat

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Călin Potor (PNL / USL)
Colegiul Nr. 2 – Ovidiu Jidveian (PSD / USL) - 46,50% / Clement Negruţ (PDL / ARD) - 35,13% / Radu Roncea (PP-DD)
 Colegiul Nr. 3 – Dan Coriolan Simedru (PNL / USL)
Colegiul Nr. 4 – Radu Coclici (PSD / USL) - 40,70% / Sorin Bumb (PDL / ARD) - 27,35% / Cornel-George Comşa (PP-DD)
 Colegiul Nr. 5 – Ioan Dîrzu (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Teodor Atanasiu (PNL / USL)
Colegiul Nr. 2 – Nicolae Dobra (UNPR / USL) - 44,12% / Alexandru Pereş (PDL) - 33,53% / Dorin-Iustin Pocol (PP-DD)


Judeţul ARAD


Lista noilor parlamentari din judeţul Arad:
Redistribuire - Colegiile 2, 3, 5, 7, Camera Deputaţilor; Colegiile 1, 2, Senat

Camera Deputaţilor

Colegiul Nr. 1 – Flavius Măduţa (USL)
Colegiul Nr. 2 – Lia Ardelean (USL) - 45,21% / Claudia Boghicevici (ARD) - 34,57%
Colegiul Nr. 3 – Florin Galiş (USL) - 44,08 / Gheorghe Seculici (ARD) - 31,81%
 Colegiul Nr. 4 – Mihăiţă Calimente (USL)
Colegiul Nr. 5 – Ciprian Luca (USL) - 49,24% / Eusebiu Pistru (ARD) - 33,87%
 Colegiul Nr. 6 – Dorel Căprar (USL)
Colegiul Nr. 7 – Avram Crăciun (USL) - 29,71% / Iustin Cionca (ARD) - 32,13%

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ovidiu Marian (USL) - 46,9% / Mihai Răzvan Ungureanu (ARD) - 33,81%
 Colegiul Nr. 2 – Ioan Cristina (USL)
Colegiul Nr. 3 – Dorel Popa - 44,33% / Constantin Traian Igaş (ARD) - 28,01%


Judeţul ARGEŞ

Camera Deputaţilor

 USL – 67,85%
PP-DD – 15,25%
ARD – 12,55%

 Senat
 
USL – 69%
PP-DD – 16,03%
ARD – 12,62%

Lista noilor parlamentari din judeţul Argeş:
Toate cele 13 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Gheorghe Marin (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Mircea Gheorghe Drăghici (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Simona Bucura-Oprescu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Theodor-Cătălin Nicolescu (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Bogdan-Nicolae Duvăz (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Radu Costin Vasilică (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Daniel Constantin (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Andrei-Dominic Gerea (USL)
 Colegiul Nr. 9 – Cătălin-Marian Rădulescu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ion Popa (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Şerban-Constantin Valeca (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Constantin Tămagă (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Ionuţ-Elie Zisu (USL)


Judeţul BACĂU

Camera Deputaţilor

USL - 61,28%
PP-DD - 19,77%
 ARD - 12,6%

Senat

USL - 62,78%
PP-DD - 20,13%
ARD - 12,23 %

Lista noilor parlamentari din judeţul Bacău:
Toate cele 14 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Nicu Marcu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Cosmin Necula (PSD / USL)
Colegiul Nr. 3 – Lucian Ciubotaru (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Lucian Şova (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Viorica Marcu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Constantin Avram (PC / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Ionel Palăr (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 8 – Iulian Iancu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 9 – Viorel Hrebenciuc (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 10 – Gabriel Vlase (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Dragoş Luchian (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Vasile Nistor (PC / USL)
Colegiul Nr. 3 – Dan Tătaru (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Damian Drăghici (PSD / USL)


Judeţul BIHOR

Camera Deputaţilor

USL - 50,79%
UDMR - 19,57%
 ARD - 12, 37%
 PP-DD - 9,41%

Senat
 
USL - 52,19%
UDMR - 19,35%
 ARD - 13,83%
 PP-DD - 9,83%

Lista noilor parlamentari din judeţul Bihor:
Redistribuire - Colegiul Nr. 2, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Cseke Attila (UDMR)
Colegiul Nr. 2 – Szabo Odon (UDMR) / Claudiu Ioan Ciarnău (USL) / Bogdan Ionuţ Manafu (ARD) / Titi Zoltan (PP-DD)
 Colegiul Nr. 3 – Lucia Varga (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Gheorghe Costin (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Gheorghe Bogdan (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Ioan Sorin Roman (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Sonia Drăghici (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Ioan Cupşa (USL)
 Colegiul Nr. 9 – Florica Cherecheş (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Rozalia-Ibolya Biro (UDMR)
 Colegiul Nr. 2 – Cristian Petru Bodea (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Valeriu-Victor Boeriu (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Florian Dorel Bodog (USL)


Judeţul BISTRIŢA-NĂSĂUD

Camera Deputaţilor
Voturi valabile: 94.994
 
USL – 54,86% (52.114 voturi)
ARD – 26% (24.706 voturi)
PP-DD – 10,62% (10.097 voturi)
UDMR – 4,94% (4.699 voturi)

Senat
Voturi valabile: 95.877

USL – 57,56% (55.190 voturi)
ARD – 25,65% (24.595 voturi)
PP-DD – 11,37% (10.910 voturi)
UDMR – 4,57% (4.389 voturi)

Lista noilor parlamentari din judeţul Bistriţa-Năsăud:
Redistribuire - Colegiul Nr. 3, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Adriana Doina Pană (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Daniel Suciu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Alexandru Pugna (USL) - 46,23% / Ioan Oltean (ARD) - 36,42% / Ioan Şeu (PP-DD) - 9,02%
 Colegiul Nr. 4 – Stelian Dolha (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Dorin Dobra (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Ioan Deneş (USL)


Judeţul BOTOŞANI

Camera Deputaţilor

 USL – 69,31%
PP-DD – 15,19%
ARD – 10,74%

Senat
 
USL – 70,21%
PP-DD – 15,34%
ARD – 10,19%

Lista noilor parlamentari din judeţul Botoşani:

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Verginel Gireadă (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Andrei Dolineaschi (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Roxana Anuşca (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Costel Şoptică (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Mihai Baltă (USL)
Colegiul Nr. 6 – Tamara Ciofu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Doina Federovici (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Şerban Mihăilescu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Viorel Grigoraş (USL)


Judeţul BRAŞOV

USL - 56,59%
ARD - 19,57%
PP-DD - 9,87%

Lista noilor parlamentari din judeţul Braşov:
Toate cele 12 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Dan Zamfir (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Ion Ochi (USL)
Colegiul Nr. 3 – Mihai Donţu (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Constantin Niţă (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Emil Niţă (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Ioan Adam (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Ion Diniţă (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Petre Roman (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Sebastian Grapă (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Viorel Chiriac (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ioan Ghişe (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Marius Neculoiu (USL)


Judeţul BRĂILA

USL - 65,5%
PP-DD - 19,4%
ARD - 11,1%

Lista noilor parlamentari din judeţul Brăila:

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Dorin Silviu Petrea (UNPR / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Vasile Varga (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Marian Dragomir (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Mihai Tudose (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Cristian Rizea (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ion Rotaru (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Cătălin Boboc (PNL / USL)


Judeţul BUZĂU

Camera Deputaţilor

 USL – 68,21%
 PP-DD – 13,35%
ARD – 12,40%
 
Senat
 
USL – 68,91%
 PP-DD – 15,80%
ARD – 12,47%

Lista noilor parlamentari din judeţul Buzău:
Toate cele 10 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – George Scutaru (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Adrian Mocanu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Titi Holban (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Erland Cocei (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Marian Ghiveciu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Eugen Nicolicea (UNPR / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Marcel Ciolacu (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Eugen Orlando Teodorovici (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Doina Tudor (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Victor Mocanu (PSD / USL)


Judeţul CARAŞ-SEVERIN


Lista noilor parlamentari din judeţul Caraş-Severin:
Toate cele 7 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Ioan Benga (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Dan Laurenţiu Tocuţ (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ion Tabugan (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Valentin Rusu (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Ion Mocioalcă (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Aurel Duruţ (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Iosif Secăşan (USL)


Judeţul CĂLĂRAŞI
conform numărătorilor paralele

Lista noilor parlamentari din judeţul Călăraşi:
Toate cele 7 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Daniel Florea (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Valeriu Steriu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Daniel Motreanu (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Aurel Niculae (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Raluca Surdu (USL)

 Senat

Colegiul Nr. 1 – Liviu Tomoiagă (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Iulian Dumitrescu (USL)


Judeţul CONSTANŢA

Camera Deputaţilor

USL - 60,42%
PP-DD - 16,37%
ARD - 15,51%

Senat

USL - 63,84%
PP-DD - 17,57%
ARD - 15,97%


Lista noilor parlamentari din judeţul Constanţa:
Toate cele 14 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Gheorghe Dragomir (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Mihai Lupu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ileana Cristina Dumitrache (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Radu Babuş (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Victor Manea (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Eduard Martin (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Mircea Dobre (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Manuela Mitrea (USL)
Colegiul Nr. 9 – Remus Cernea (USL)
 Colegiul Nr. 10 – Mădălin Voicu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Puiu Haşotti (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Nicolae Moga (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Alexandru Mazăre (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Mircea Banias (USL)

Colegiul Nr. 2 – Olosz Gergely (UDMR) - 19.711 voturi


Judeţul CLUJ

Camera Deputaţilor

 USL – 46,20%
 ARD – 23,13%
UDMR – 12,99%
PP-DD – 10,39%
 
Senat
 
USL – 47,52%
 ARD – 24,26%
UDMR – 13,20%
 PP-DD – 10,30%

Lista noilor parlamentari din judeţul Cluj:
Redistribuire - Colegiile 1, 2, 3, 7, 8, 10, Camera Deputaţilor; Colegiile 1, 2, 4, Senat
 
Camera Deputaților

Colegiul Nr. 5 – Radu Zlati (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Cornel Itu (USL)
 Colegiul Nr. 9 – Elena Uioreanu (USL)

 Senat

Colegiul Nr. 3 – Marius Petre Nicoară (USL)


Judeţul COVASNA


Lista noilor parlamentari din judeţul Covasna:
Redistribuire - Colegiul Nr. 4, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Attila-Gabor Marko (UDMR) - 11.297 voturi
 Colegiul Nr. 2 – Arpad-Francisc Marton (UDMR) - 9.875 voturi
 Colegiul Nr. 3 – Laszlo-Odon Fejer (UDMR) - 13.018 voturi
Colegiul Nr. 4 – Janos Thiesy (UDMR) / Horia Grama (USL) / Valentin Ionaşcu (ARD) / Mathe Mihail (PPDD)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Laszlo-Attila Klarik (UDMR) - 21.314 voturi
 

Judeţul DÂMBOVIŢA


Lista noilor parlamentari din judeţul Dâmboviţa:
Toate cele 11 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Vasile Horga (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Rovana Plumb (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ion Stan (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Ion Pârgaru (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Zisu Stanciu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Dumitru Georgică (PC / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Ionuţ Săvoiu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 8 – Carmen Moldovan (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Leonardo Badea (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Sorin Roşca Stănescu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Valentin Calcan (PSD / USL)


Judeţul DOLJ

Camera Deputaţilor

USL – 65,89% (177.133 voturi)
ARD – 15,73% (42.309 voturi)
PP-DD – 14,96% (40.229 voturi)

Senat

USL – 65,83% (177.098 voturi)
PP-DD – 17,29% (46.527 voturi)
ARD – 15,52% (41.758 voturi)

Lista noilor parlamentari din judeţul Dolj:
Toate cele 15 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Constantin-Cosmin Enea (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Nicolae Vasilescu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ionuţ Marian Stroe (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Florentin Gust-Băloşin (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Petre Petrescu (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Iulian-Claudiu Manda (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Mihai-Alexandru Voicu (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Daniel Iane (USL)
 Colegiul Nr. 9 – Valeriu-Ştefan Zgonea (USL)
 Colegiul Nr. 10 –  Ion Călin (USL)

 Senat

Colegiul Nr. 1 – Cristiana Irina Anghel (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Mihai-Viorel Fifor (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Florea Voinea (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Mario-Ovidiu Oprea (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Mircea-Dan Geoană (USL)


Judeţul GALAŢI

Camera Deputaţilor

USL - 65,62%
PP-DD - 15,20%
ARD - 12,74%

Senat

USL - 66,78%
PP-DD - 16,35%
ARD - 12,46%


Lista noilor parlamentari din judeţul Galaţi:
Toate cele 13 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Victor Paul Dobre (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Laurenţiu Chirvăsuţă (UNPR / USL)
 Colegiul Nr. 3 – George Scarlat (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Viorel Ştefan (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Dan Nica (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Florin Pâslaru (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Lucreţia Roşca (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 8 – Bogdan Ciucă (PC / USL)
 Colegiul Nr. 9 – Aurel Nechita (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Daniel Butunoiu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Gheorghe Saghian (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Paul Ichim (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Eugen Durbacă (PC / USL)


Județul GIURGIU

Camera Deputaţilor

USL - 71,14%
PP-DD - 15,66%
ARD - 9,85%

Senat

USL - 70,13%
PP-DD - 18,58%
ARD - 9,32%


Lista noilor parlamentari din judeţul Giurgiu:
Toate cele 6 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Florian Nicolae (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Marin Anton (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ioan Viorel Teodorescu (USL)
Colegiul Nr. 4 – Daniel Chiţoiu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Niculae Bădălău (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Lucian Iliescu (USL)


Judeţul GORJ

Camera Deputaţilor

USL - 55,38%
PP-DD - 30,83%
ARD - 10,73%

Senat

USL - 55,72%
PP-DD - 32,94%
ARD - 9,20%

Lista noilor parlamentari din judeţul Gorj:
Redistribuire - Colegiul Nr. 1, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Gheorghe Iana (USL) - 49,14% / Răzvan Rotaru (PP-DD) - 28,32% / Ion Cupă (ARD) - 19,77%
 Colegiul Nr. 2 – Mihai Weber (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Scarlat Iriza (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Camelia Kraibani (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Vasile Popeangă (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Victor Ponta (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Dian Popescu (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Toni Greblă (USL)


Judeţul HARGHITA

Camera Deputaţilor
 Voturi exprimate: 116.084 

UDMR – 82.814 voturi
PPMT – 17.069 voturi
USL – 10.683 voturi
 
Senat
 Voturi exprimate: 116.410
 
UDMR – 83.097 voturi
PPMT – 17.749 voturi
USL – 10.219 voturi

Lista noilor parlamentari din judeţul Harghita:
Redistribuire - Colegiul 5, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Attila Korodi (UDMR)
 Colegiul Nr. 2 – Kelemen Hunor (UDMR)
 Colegiul Nr. 3 – Istvan Antal (UDMR)
 Colegiul Nr. 4 – Joszef Moldovan (UDMR)
Colegiul Nr. 5 – Mircea Duşa (USL) - 47,47% / Mik Joszef (UDMR) - 31,2%

Senat

Colegiul Nr. 1 – Tanczos Barna (UDMR)
 Colegiul Nr. 2 – Verestoy Attila (UDMR)


Judeţul HUNEDOARA

Camera Deputaţilor

USL - 61,67%
PP-DD - 16,48%
 ARD - 11,6%

Senat

USL - 64,37%
PP-DD - 15,59%
 ARD - 12,47%

Lista noilor parlamentari din judeţul Hunedoara:
Redistribuire - Colegiul Nr. 5, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Laurenţiu Nistor (PSD / USL)
Colegiul Nr. 2 – Natalia Intotero (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Dan Radu Ruşanu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Cristian Resmeriţă (PSD / USL)
Colegiul Nr. 5 – Ioan Rus (PSD / USL) - 46,89% / Monica Iacob-Ridzi (PP-DD) - 43,44% / Alexandru Lăutaru (ARD)
 Colegiul Nr. 6 – Bogdan Ţâmpău (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Carmen Hărău (PNL / USL)

 Senat

Colegiul Nr. 1 – Cosmin Nicula (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Dorin Păran (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Mariana Câmpeanu (PNL / USL)


Judeţul IALOMIŢA

Camera Deputaţilor

USL - 59%
PP-DD - 20,38%
ARD - 16,21%

Senat

USL - 61%
PP-DD - 21%
ARD - 15,74% 


Lista noilor parlamentari din judeţul Ialomiţa:
Toate cele 6 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Cristina Ancuţa Pocora (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Marian Neacşu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Mihăiţă Găină (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Aurelian Ionescu (PC / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Marian Pavel (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Ion Toma (USL)


Judeţul IAŞI

Camera Deputaţilor

USL - 63,05%
ARD - 15,38%
PP-DD - 15,06%

Senat

USL - 66,47%
ARD - 15,86%
PP-DD - 15,63%

Lista noilor parlamentari din judeţul Iaşi:
Toate cele 17 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Mugurel Cozmaciuc (USL)
Colegiul Nr. 2 – Relu Fenechiu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Constantin Adăscăliţei (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Vasile Mocanu (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Neculai Răţoi (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Anghel Stanciu (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Costel Alexe (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Gheorghe Emacu (USL)
 Colegiul Nr. 9 – Cristina Nichita (USL)
 Colegiul Nr. 10 – Sorin Iacoban (USL)
 Colegiul Nr. 11 – Grigore Crăciunescu (USL)
 Colegiul Nr. 12 – Anton Doboş (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Varujan Vosganian (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Sorin Lazăr (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Florin Constantinescu (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Mihaela Popa (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Marin Burlea (USL)

Judeţul ILFOV

Camera Deputaţilor

USL - peste 70%

 Senat
 Voturi valabile: 117.897
 
USL – 85.325 de voturi
PP-DD – 16.604 voturi
 ARD – 13.928 voturi

Lista noilor parlamentari din judeţul Ilfov:

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Radu Stroe (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Ninel Peia (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Thuma Hubert Petru Ştefan (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Eduard-Raul Hellvig (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Gabriela Vrânceanu Firea (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Nicolae Nasta (USL)


Judeţul MARAMUREŞ


Lista noilor parlamentari din judeţul Maramureş:
Redistribuire - Colegiul Nr. 4, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Mircea Dolha (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Cristian-Florin Tătaru (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Andrei-Vasile-Călin Matei (USL)
Colegiul Nr. 4 – Braşoan-Doru Leşe (USL) - 45,87% / Mircea Man (PDL / ARD) - 30,14%
 Colegiul Nr. 5 – Gheorghe Şimon (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Cornelia Negruţ (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Vasile Berci (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Titus Liviu Paşca (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Ovidiu Bota (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Liviu Marian Pop (USL)


Judeţul MEHEDINŢI

USL - 65%
ARD - 19,69%
PP-DD - 13,08%

Lista noilor parlamentari din judeţul Mehedinţi:
Toate cele 6 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Rodin Traicu (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Petre Daea (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Viorel Palaşcă (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Marius Manolache (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Şerban Nicolae (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Tudor Chiuariu (USL)


Judeţul MUREŞ

Camera Deputaţilor
Voturi valabile: 193.290
 
USL – 38,49% (74.398 voturi)
UDMR – 34,37% (66.447 voturi)
ARD – 11,64% (22.499 voturi)
PP-DD – 8,70% (16.833 voturi)

Senat
Voturi valabile: 194.714

USL – 38,65% (75.263 voturi)
UDMR – 34,67% (67.519 voturi)
ARD – 11,99% (23.358 voturi)
PP-DD – 9,39% (18.300 voturi)

Lista noilor parlamentari din judeţul Mureş:
Redistribuire - Colegiile 1, 2, 4, 6, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Karoly Kerekes (UDMR) - 43,88% / Dan Sîmpălean (USL) - 32,22% / Ioana Roman (ARD) - 11,94% / Doina Ţintoşan (PPDD) - 3,33% / Constantin Mărgărit Amza (PRM) - 1,93% / Vilmos Portik (PPMT) - 5,63%
Colegiul Nr. 2 – Florin Buicu (USL) - 40,56% / Edita Emoke Lokodi (UDMR) - 35,43% / Doru Oprişcan (ARD) - 14,94% / Alexandru Presecan (PPDD) - 4,24% / Zoltan Boros (PPMT) - 3,67%
 Colegiul Nr. 3 – Attila Kelemen (UDMR) - 57,30%
Colegiul Nr. 4 – Manuel Augustin Butiulcă (USL) - 47,26% / Florin Urcan (ARD) - 17,23% / Iosif Fodor (UDMR) - 16,57% / Mircea Ignat (PPDD) - 12,65% / Tudor Eduard Man (PER) - 0,30% / Florin Ioan Avram (PRM) - 2,1% / Palosi Csaba (PPMT) - 1,24%
 Colegiul Nr. 5 – Laszlo Borbely (UDMR) - 72,96%
Colegiul Nr. 6 – Anne Jugănaru (USL) - 42,20% / Toader Stroian (ARD) - 17,37% / Csongor Gogolak (UDMR) - 16,82% / Cristian Sefer (PPDD) - 16,26% / Zsolt Olvedi (PPMT ) - 2,35%
Colegiul Nr. 7 – Ioan Cristian Chirteş (USL) - 52,33%
 Colegiul Nr. 8 – Vasile Gliga (USL) - 58,74%


Judeţul NEAMŢ

Camera Deputaţilor

USL - 62,12%
ARD - 17,23%
PP-DD - 13,52%

Senat

USL - 61,38%
ARD - 15,60%
PP-DD - 14,44%


Lista noilor parlamentari din judeţul Neamţ:
Redistribuire - Colegiul Nr. 4, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Cătălin Drăguşanu (PC / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Vlad Marcoci (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Liviu Harbuz (PSD / USL)
Colegiul Nr. 4 – Liviu Brătescu (USL) - 46,16% / Elena Udrea (PDL / ARD) - 42,46%
 Colegiul Nr. 5 – Ioan Munteanu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Dorinel Ursărescu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Ionel Arsene (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 8 – Marian Enache (UNPR / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Eugen Ţapu Nazare (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Ioan Chelaru (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Octavian-Liviu Bumbu (PNL / USL)


 Județul OLT


Lista noilor parlamentari din judeţul Olt:
Toate cele 10 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Emil Moţ (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Daniel Bărbulescu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Florin Iordache (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Virgil Delureanu (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Dan Ciocan (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Gigel Ştirbu (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Alexandru Stănescu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Darius Vâlcov (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Mihai Niţă (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Dan Şova (USL)


Judeţul PRAHOVA

Lista noilor parlamentari din judeţul Prahova:
Redistribuire - Colegiile 6, 9, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Mircea Roşca (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Virgil Guran (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Graţiela Gavrilescu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Sebastian Ghiţă (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Sorin Teju (PNL / USL)
Colegiul Nr. 6 – Sorin Chivu (UNPR) - 47,98% / Dragoş Gunia (ARD) - 26,13%
 Colegiul Nr. 7 – Nicolae Alexandri (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 8 – Vlad Cosma (PSD / USL)
Colegiul Nr. 9 – Alexandru Ştefănescu (USL) - 43,63% / George Ionescu (ARD) - 42,59%
 Colegiul Nr. 10 – Ion Eparu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 11 – Paul Dumbrăvanu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 12 – Andrei Sava (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Georgică Severin (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Daniel Savu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Ion Luchian (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Radu Oprea (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Augustin Mitu (PSD / USL)


Judeţul SATU MARE

Camera Deputaţilor

USL - 39,52%
UDMR - 33,02%
ARD - 14,86%
PP-DD - 7,70%

Senat

USL - 39,33%
UDMR - 33,88%
ARD - 15,77%
PP-DD - 8,05%

Lista noilor parlamentari din judeţul Satu Mare:
Redistribuire - Colegiile 1-4, Camera Deputaţilor; Colegiile 1,2, Senat

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Nicolae Bura (USL) / Maria-Andreea Paul (ARD) / Gianny-Cătălin Berinde (PP-DD)
 Colegiul Nr. 2 – Ovidiu-Ioan Silaghi (USL) / Sergiu Lucian Băbăşan (ARD) / Alexandru Holvat (PP-DD)
 Colegiul Nr. 3 – Octavian Petric (USL) / Ioan Mihalca (ARD) / Romulus-Dumitru-Codruţ Todoran (PP-DD)
 Colegiul Nr. 4 – Viorel-Vasile Buda (USL) / Adrian Felician Cozma (ARD) / Marius-Andrei Roka (PP-DD)
 Colegiul Nr. 5 – Kereskenyi Gabor (UDMR)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Valer Marian (USL) / Petre Mureşan (ARD) / Nicolae Ciorba (PP-DD)
 Colegiul Nr. 2 – Virgil Enătescu (USL) / Gheorghe-Sorin Ghilea (ARD) / Dora Felicia Barth (PP-DD)


Judeţul SĂLAJ

Camera Deputaţilor 
Voturi valabile: 82.726

USL – 39,99%
UDMR – 22,36%
 ARD – 16,86%
 PP-DD – 16,16%
 
Senat
 Voturi valabile: 83.183

 USL – 41,94%
UDMR – 22,42%
 ARD – 17,77%
 PP-DD – 15,80%

Lista noilor parlamentari din judeţul Sălaj:
Redistribuire - Colegiul Nr. 1, Camera Deputaţilor; Colegiul Nr. 1, Senat

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Dorel Oros (PNL / USL) - 32,99% / Lucian Bode (PDL / ARD) - 28,16% / Ioan Mocan (PP-DD) - 18,57%
 Colegiul Nr. 2 – Denes Seres (UDMR)
 Colegiul Nr. 3 – Iuliu Nosa (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Gheorghe-Mirel Taloş (PNL / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Vegh Alexandru (UDMR) - 36,5% / Călin Băgărean (PNL / USL) - 26,34% / Blaga Dumitru (ARD / PDL) - 21,25%
 Colegiul Nr. 2 – Gheorghe Pop (PSD / USL)


Judeţul SIBIU

Camera Deputaţilor

USL - 51,74%
ARD - 21,26%
 PP-DD - 13,40%
FD-GR - 8,05%.

Senat

USL - 55,16%
ARD - 22,72%
PP-DD - 15,05%
UDMR - 2,49%


Lista noilor parlamentari din judeţul Sibiu:
Redistribuire - Colegiul Nr. 2, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Ioan Tămâian (USL)
Colegiul Nr. 2 – Florin Ioan Orlăţan (USL) - 48,51% / Raluca Turcan (ARD) - 26,21% / Ioan Huntai (PP-DD) - 6,99%
 Colegiul Nr. 3 – Gheorghe Roamn (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Ioan Axente (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Gheorghe Frăticiu (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Mircea Cazan (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Soril Ileşiu (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Viorel Arcaş (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Nicolae Neagu (USL)


Judeţul SUCEAVA

Camera Deputaţilor

 USL – 59,41%
ARD – 23,13%
PP-DD – 11,82%

 Senat
 
USL – 58,79%
ARD – 26,52%
PP-DD – 11,49%

Lista noilor parlamentari din judeţul Suceava:
Redistribuire - Colegiul Nr. 2, Camera Deputaţilor; Colegiul Nr. 2, Senat

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Ştefan Alexandru Băişanu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Paul Rusu (USL) / Ioan Bălan (ARD) / Bogdan-George Păstrăv (PPDD)
 Colegiul Nr. 3 – Gavril Mîrza (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Eugen-Constantin Uricec (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Ioan Stan (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Constantin Galan (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Ovidiu-Cristian Iane (USL)
 Colegiul Nr. 8 – Eugen Bejinariu (USL)
 Colegiul Nr. 9 – Dumitru Pardău (USL)
 Colegiul Nr. 10 – Iulian-Radu Surugiu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Neculai Bereanu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Tiberius-Marius Brădăţan (USL) / Gheorghe Flutur (ARD) / Costel Ignătescu (PPDD)
 Colegiul Nr. 3 – Ovidiu-Liviu Donţu (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Mihai Neagu (USL)


Judeţul TELEORMAN


Lista noilor parlamentari din judeţul Teleorman:
Toate cele 9 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Elena Cătălina Ştefănescu (USL)
Colegiul Nr. 2 – Adrian Simionescu (USL)
Colegiul Nr. 3 – Liviu Dragnea (USL)
Colegiul Nr. 4 – Valentin Boboc (USL)
Colegiul Nr. 5 – Ică Calotă Florică (USL)
Colegiul Nr. 6 – Marin Almăjanu (USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Nicolae Mohanu (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Crin Antonescu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Timotei Stuparu (USL)


Judeţul TIMIŞ

Lista noilor parlamentari din judeţul Timiş:
Redistribuire - Colegiul 5, Camera Deputaţilor

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Horia Cristian (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Sorin Grindeanu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Maria Grapini (PC / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Ion Răducanu (UNPR / USL)
Colegiul Nr. 5 – Cosmin Costa (PNL / USL) - 44,61% / Alin Popoviciu (PDL / ARD) - 27,57% / Iulian Coroamă (PP-DD) - 14,02% / Toth Gabor (UDMR) - 1,63% / Nicolai Cătălin Ciocoiu (PRM)
 Colegiul Nr. 6 – Cătălin Tiuch (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 7 – Sorin Stragea (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 8 – Petru Andea (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 9 – Dorel Covaci (PSD / USL)
Colegiul Nr. 10 – Gheorge Ciobanu (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Ben-Oni Ardelean (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Petru Ehegartner (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Matei Suciu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Ilie Sârbu (PSD / USL)


Judeţul TULCEA

Camera Deputaţilor

USL- 58,30%
 PP-DD - 19,70%
 ARD - 15,16%
 
Senat
 
USL - 60,99%
 PP-DD - 21,23%
 ARD - 15,97%

Lista noilor parlamentari din judeţul Tulcea:
Toate cele 6 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților 

Colegiul Nr. 1 – Neviser Zaharcu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Marian Avram (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Marius Octavian Popa (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Ion Bălan (PSD / USL)

Senat

Colegiul Nr. 1 – Octavian Motoc (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Trifon Belacurencu (PSD / USL)


Judeţul VASLUI

USL - 64,48%
ARD - 16,9%
PP-DD - 14,72%

Lista noilor parlamentari din judeţul Vaslui:
Toate cele 10 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Victor Cristea (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Dan Bordeianu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Florin Ciurariu (USL)
 Colegiul Nr. 4 – Adrian Solomon (USL)
 Colegiul Nr. 5 – Ana Birchal (USL)
 Colegiul Nr. 6 – Toader Dima (USL)
 Colegiul Nr. 7 – Irinel Stativă (USL)

 Senat

Colegiul Nr. 1 – Doina Silistru (USL)
 Colegiul Nr. 2 – Gabriela Creţu (USL)
 Colegiul Nr. 3 – Nelu Tătaru (USL)
 

Judeţul VÂLCEA

Camera Deputaţilor

USL - 65,9%
PP-DD - 15,2%
ARD - 14,2%

Senat

USL - 68,39% 
PP-DD - 16%
ARD -12,40%

Lista noilor parlamentari din judeţul Vâlcea:
Toate cele 9 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Traian Dobrinescu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Constantin Rădulescu (PSD / USL)
Colegiul Nr. 3 – Constantin Mazilu (UNPR / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Vasile Bleotu (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Cristian Buican (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Aurel Vlădoiu (PSD / USL)

 Senat

Colegiul Nr. 1 – Laurenţiu Coca (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Daniel Niţu (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Adrănel Cotescu (PNL / USL)


Județul VRANCEA

USL - 65,68%
PP-DD - 16.04%
ARD - 12,76%
 PER - 1,25%

Lista noilor parlamentari din judeţul Vrancea:
Toate cele 8 colegii au fost închise de către candidaţii USL, obţinând peste 50%

Camera Deputaților

Colegiul Nr. 1 – Ciprian Nica (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Angel Tîlvăr (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 3 – Nini Săpunaru (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 4 – Miron Mitrea (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 5 – Laurenţiu Ţigăeru Roşca (PNL / USL)
 Colegiul Nr. 6 – Victor Roman (PSD / USL)

 Senat

Colegiul Nr. 1 – Petru Filip (PSD / USL)
 Colegiul Nr. 2 – Cristian Dumitrescu (PSD / USL)


ALEGERI PARLAMENTARE 2012 REZULTATE FINALE MINORITĂŢI NAŢIONALE


1. Ovidiu Victor Ganţ - Forumul Democrat al Germanilor din România - 39.175 voturi
2. Nicolae Păun- Asociaţia Partida Romilor "Pro Europa" - 22.124 voturi
3. Ionel Stancu- Asociaţia Macedonenilor din România - 12.212 voturi
4. Varujan Pambuccian - Uniunea Armenilor din România - 10.761 voturi
5. Niculae Mircovici- Uniunea Bulgară din Banat - România - 10.155 voturi
6. Aurel Vainer - Federaţia Comunităţilor Evreieşti din România - 10.019 voturi
7. Oana Manolescu - Asociaţia Liga Albanezilor din România - 10.010 voturi
8. Dragoş Gabriel Zisolpol - Uniunea Elenă din România - 9.863 voturi
9. Amet Varol - Uniunea Democrată a Tătarilor Turco-Musulmani din România - 9.291 voturi
10. Adrian Miroslav Merka - Uniunea Democratică a Slovacilor şi Cehilor din România - 8.677 voturi
11. Miron Ignat- Comunitatea Ruşilor Lipoveni din România - 8.324 voturi
12. Slavomir Gvozdenovici- Uniunea Sârbilor din România - 8.207 voturi
13. Longher Ghervazen - Uniunea Polonezilor din România - 8.023 voturi
14. Mircea Grosaru - Asociaţia Italienilor din România - 7.943 voturi
15. Ion Marocico- Uniunea Ucrainenilor din România - 7.353 voturi
16. Iusein Ibram- Uniunea Democrată Turcă din România - 7.324 voturi
17. Slobodan Ghera Djureci - Uniunea Croaţilor din România - 6.281 voturi
18. Firczak Gheorghe - Uniunea Culturală a Rutenilor din România - 5.265 voturi

Format: